Yer Değiştir(me) Kılavuzu

Eğitim İş, dün yayımlanan il içi yer değiştirme kılavuzunda bazı çelişkilerin ve mağduriyet doğuracak noktaların olduğunu belirtti. Hukuk bürosunun kılavuzu inceleyip, hak kayıplarına yol açabilecek hukuki eksiklikleri dava edeceklerini açıkladı.

Eğitim İş Sendikası‘nın il içi yer değiştirme kılavuzu ile ilgili olarak yaptığı basın açıklaması haberimizin devamında verilmiştir.

BİR KLASİK… MEB’İN YER DEĞİŞTİRME KILAVUZU

Binlerce öğretmenimizin günlerdir sabırsızla beklediği  “İl İçi Yer Değiştirme Kılavuzu” Bakanlığımıza yakışır bir kılavuzla (!) 18.07.2012 tarihi itibariyle duyurulmuştur. Bizlerin sürekli dile getirmekle yorulduğu ancak Bakanlık yetkililerinin hala yapmakta ısrarcı olduğu aksaklıklar bu kılavuzda da ne yazık ki devam etmiştir. Bir anlamda dağ fare doğurmuştur. Şöyle ki;

* Öncelikli olarak 06.05.2010 tarihinden önce sözleşmeli öğretmen iken KPSS puanı ile kadroya geçen öğretmenlerin mağduriyetleri bu kılavuzda da devam etmiştir. Sendikamız tarafından dava konusu edilmiş bu mağduriyetle ilgili sorunun çözülmeden, Başvurular Bölümü 4’ncü maddesinde;  “06.05.2010 tarihinden önce sözleşmeli öğretmen olarak görevli iken KPSS puanı ile kadrolu öğretmenliğe atananlar hariç olmak üzere…” ibaresi hakkaniyetle bağdaşmamaktadır.

* Son dönemde eğitim sistemindeki değişiklikle birlikte okulların norm kadro sayılarında değişiklik yapıldığını biliyoruz. Bu noktada okullarda branş bazında münhal kadrolar duyurulmadan, tercih sayısının 5’le sınırlandırılması ve sıra tayinlerinin bir kez çalıştırılacak olması binlerce öğretmeni mağdur edecektir. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde yer değişikliği yapan öğretmenlerin norm fazlası olup olmayacağı deyimi yerindeyse Allah’a kalmış bir durumdur. Tercih ekranında onlarca okul listelenirken tercihlerin 5 ile sınırlandırılması doğru değildir. Geçmiş yıllarda tercih sayısı 10 ila 25 iken bugün bu sayının 5’e düşürülme nedeninin mutlaka açıklanması gerekmektedir.

* İl içi yer değiştiren öğretmenlerimizin il dışı yer değiştirme talebinde bulunamayacak olması bir hak gaspıdır. Çünkü hali hazırda merkezi sınav sonuçlarının ve yerleştirme işlemlerinin tamamlanmamış olması nedeniyle birçok öğretmenimizin yer değiştirme konusunda kafasında soru işaretleri bulunmaktadır.

* Çalışılması gereken en az 3 yıllık sürenin hesabında 15 Eylül tarihi baz alınmıştır. Oysaki 2009 yılında göreve atanan öğretmenler 14 Eylül 2009 tarihinde atandığından ulaşım süreleri ve şartlar göz önüne alınarak bu tarihten sonra 30 Eylül itibariyle dikkate alınmalıydı.

* Kılavuzun Genel Açıklamalar 4’ncü maddesinde;  her ne kadar önceki yıllara göre başvuruda ve onayda kolaylık gösterilmiş olsa da herhangi bir iletişim veya aksaklıkdan kaynaklı durumlarda önemli sıkıntılar yaşanabilecektir. “Başvuru döneminin öğretmenlerimizin yaz tatilinde olduğu göz önünde bulundurularak, çalıştığı il ya da ilçe dışında bulunan ve il içi yer değiştirmelere başvuran öğretmenler kadrolarının bulunduğu okul müdürlüğünü iletişim araçlarıyla (e-posta, telefon, faks vb.) bilgilendirmek şartıyla başvurularının onaylanmasını sağlayabileceklerdir” denilmektedir. Buradan yetkililere sormak isteriz, olası bir eksik işlemde veya hatada hukuki olarak iletişim araçları ile yapılan başvuruları başvuru sahibi veya onaylayan okul yetkilisi nasıl ispat edecektir?

* 4+4+4 çarpık, dayatmacı, rantçı, gerici eğitim sisteminin sonuçlarından biri de ilkokul ve ortaokul bölümlerine din kültürü öğretmenlerinin rahatlıkla tercih yapma şanslarının olacağını görüyoruz. Oysa sınıf öğretmeni arkadaşlarımızın bu yıl özellikle yer değiştirme haklarının adeta olmadığını anlıyoruz.

Eğitim İş bu çarpıklıkların takipçisi olarak eğitim ve bilim çalışanlarının demokratik ve hukuksal zeminde tüm haklarını aramaktan geri durmayacaktır.

Dedik ya… Bir MEB Klasiği… “Yer DeğiştirME! Kılavuzu”

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İsa KAYADAN
Eğitim-İş Adana Şube Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.