» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Yer Değiştir(me) Kılavuzu

A+  A- Yer Değiştir(me) Kılavuzu

Eğitim İş, dün yayımlanan il içi yer değiştirme kılavuzunda bazı çelişkilerin ve mağduriyet doğuracak noktaların olduğunu belirtti. Hukuk bürosunun kılavuzu inceleyip, hak kayıplarına yol açabilecek hukuki eksiklikleri dava edeceklerini açıkladı.

Eğitim İş Sendikası‘nın il içi yer değiştirme kılavuzu ile ilgili olarak yaptığı basın açıklaması haberimizin devamında verilmiştir.

BİR KLASİK… MEB’İN YER DEĞİŞTİRME KILAVUZU

Binlerce öğretmenimizin günlerdir sabırsızla beklediği  “İl İçi Yer Değiştirme Kılavuzu” Bakanlığımıza yakışır bir kılavuzla (!) 18.07.2012 tarihi itibariyle duyurulmuştur. Bizlerin sürekli dile getirmekle yorulduğu ancak Bakanlık yetkililerinin hala yapmakta ısrarcı olduğu aksaklıklar bu kılavuzda da ne yazık ki devam etmiştir. Bir anlamda dağ fare doğurmuştur. Şöyle ki;

* Öncelikli olarak 06.05.2010 tarihinden önce sözleşmeli öğretmen iken KPSS puanı ile kadroya geçen öğretmenlerin mağduriyetleri bu kılavuzda da devam etmiştir. Sendikamız tarafından dava konusu edilmiş bu mağduriyetle ilgili sorunun çözülmeden, Başvurular Bölümü 4’ncü maddesinde;  “06.05.2010 tarihinden önce sözleşmeli öğretmen olarak görevli iken KPSS puanı ile kadrolu öğretmenliğe atananlar hariç olmak üzere…” ibaresi hakkaniyetle bağdaşmamaktadır.

* Son dönemde eğitim sistemindeki değişiklikle birlikte okulların norm kadro sayılarında değişiklik yapıldığını biliyoruz. Bu noktada okullarda branş bazında münhal kadrolar duyurulmadan, tercih sayısının 5’le sınırlandırılması ve sıra tayinlerinin bir kez çalıştırılacak olması binlerce öğretmeni mağdur edecektir. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde yer değişikliği yapan öğretmenlerin norm fazlası olup olmayacağı deyimi yerindeyse Allah’a kalmış bir durumdur. Tercih ekranında onlarca okul listelenirken tercihlerin 5 ile sınırlandırılması doğru değildir. Geçmiş yıllarda tercih sayısı 10 ila 25 iken bugün bu sayının 5’e düşürülme nedeninin mutlaka açıklanması gerekmektedir.

* İl içi yer değiştiren öğretmenlerimizin il dışı yer değiştirme talebinde bulunamayacak olması bir hak gaspıdır. Çünkü hali hazırda merkezi sınav sonuçlarının ve yerleştirme işlemlerinin tamamlanmamış olması nedeniyle birçok öğretmenimizin yer değiştirme konusunda kafasında soru işaretleri bulunmaktadır.

* Çalışılması gereken en az 3 yıllık sürenin hesabında 15 Eylül tarihi baz alınmıştır. Oysaki 2009 yılında göreve atanan öğretmenler 14 Eylül 2009 tarihinde atandığından ulaşım süreleri ve şartlar göz önüne alınarak bu tarihten sonra 30 Eylül itibariyle dikkate alınmalıydı.

* Kılavuzun Genel Açıklamalar 4’ncü maddesinde;  her ne kadar önceki yıllara göre başvuruda ve onayda kolaylık gösterilmiş olsa da herhangi bir iletişim veya aksaklıkdan kaynaklı durumlarda önemli sıkıntılar yaşanabilecektir. “Başvuru döneminin öğretmenlerimizin yaz tatilinde olduğu göz önünde bulundurularak, çalıştığı il ya da ilçe dışında bulunan ve il içi yer değiştirmelere başvuran öğretmenler kadrolarının bulunduğu okul müdürlüğünü iletişim araçlarıyla (e-posta, telefon, faks vb.) bilgilendirmek şartıyla başvurularının onaylanmasını sağlayabileceklerdir” denilmektedir. Buradan yetkililere sormak isteriz, olası bir eksik işlemde veya hatada hukuki olarak iletişim araçları ile yapılan başvuruları başvuru sahibi veya onaylayan okul yetkilisi nasıl ispat edecektir?

* 4+4+4 çarpık, dayatmacı, rantçı, gerici eğitim sisteminin sonuçlarından biri de ilkokul ve ortaokul bölümlerine din kültürü öğretmenlerinin rahatlıkla tercih yapma şanslarının olacağını görüyoruz. Oysa sınıf öğretmeni arkadaşlarımızın bu yıl özellikle yer değiştirme haklarının adeta olmadığını anlıyoruz.

Eğitim İş bu çarpıklıkların takipçisi olarak eğitim ve bilim çalışanlarının demokratik ve hukuksal zeminde tüm haklarını aramaktan geri durmayacaktır.

Dedik ya… Bir MEB Klasiği… “Yer DeğiştirME! Kılavuzu”

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İsa KAYADAN
Eğitim-İş Adana Şube Başkanı

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 19 Temmuz 2012 tarihinde eklenmiştir. "Yer Değiştir(me) Kılavuzu" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. tec_senderya

  İstanbul İl içi (eğitim öğretim sınıfı dışındakiler) yer değiştirme başvuruları 22-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında… https://t.co/KV24zYyCrO

 1. huseyinekici46

  RT @Ajanskamu: MEB 2020 İl İçi, İl Dışı ve Özür Grubu Öğretmen Atamaları Ne Zaman Yapılacak? İşte Yer Değiştirme Takvimi https://t.co/N0IZH…

 1. Ajanskamu

  MEB 2020 İl İçi, İl Dışı ve Özür Grubu Öğretmen Atamaları Ne Zaman Yapılacak? İşte Yer Değiştirme Takvimi https://t.co/N0IZHOYYnY

 1. Kamuajans_com

  İl İçi-İl Dışı-Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Takvimi Yeniden Düzenlenmelidir https://t.co/X9HeeglCiN

 1. HAKANTARIK

  @ziyaselcuk Sayın bakanım öğretmenlerin il içi ve il dışı yer değiştirme işlemleri Haziran ayı içerisinde gerçekle… https://t.co/7vyw1xea01

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
2