Yetkililer Yetkili Ama “İlgisiz”

Van ve Erciş’te yaklaşık 6 bin 800 öğretmen görevlerinin başına döndü. Öğretmenleri Van’da, açıklananın aksine bir çok olumsuzluk karşıladı.

Öğretmenlerin en büyük sorunu ise “barınma.” Yetkililerin “herşey hazır” açıklamalarına rağmen öğretmenler konteynırların sayısının oldukça yetersiz olduğunu belirtmekte. Hazırlanan konteynırlar ise evi yıkılan evli ve çocuklulara ayrılmış durumda. Konteynır sayısının yetersiz olması yanısıra banyo ve tuvalet sorunu öğretmenleri zor durumda bırakmakta.

Öğretmenlerin en büyük sıkıntılarından biri de çalışmaların koordinesizliği. Birçok öğretmen Van’a gelmesine rağmen kalacak yer sorunu yaşamakta. İsimlerinin hazırlanan listelerde yer almadığını ve ortada kaldıklarını belirten depremzede öğretmenler, çalışmalardaki eksiklikler ve hava şartlarından dolayı büyük mağduriyet yaşamakta.

Yurtlardaki odaları 10-12 kişiyle paylaşmak zorunda kalan öğretmenler bu durumun rahatsızlık verici ve sağlık açısından olumsuz bir durum olduğunu belirtiyor.

VAN EĞİTİM SEN: “ÖĞRETMENLERİN YANINDAYIZ”

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Eğitim Sen Van Şube Başkanı Mucip VERGİLİ, öğretmenlerin çok kötü şartlar altında ve can güvenliği olmadan Van’a çağırıldığını, hazırlıkların geçen onca zamana karşı bir türlü tamamlanamadığını belirtti.

Vergili; öğretmenler Van’a çağırılırken sıkıntıların çözülmesiyle ilgili öğretmenlere vaadedilen hiç bir şeyin yerine getirilmediğini, yetkililerle yaptıkları görüşmelerde yetkililerin “hazırladık, sıkıntılar var ama halloluyor, sorun hallolmak üzere” gibi günü kurtaracak yanıtlarla kendilerini savunmaya çalıştıklarını söyledi.

Eğitim Sen Van Şube Başkanı Mucip VERGİLİ, “Çağrıldığımız yerlere gidiyoruz. Nereye gitsek birbirinden kötü manzaralarla karşılaşıyoruz. Maalesef 36 kişiyi “balık istifi” gibi anasınıflarına yerleştirdikleri durumlarla karşılaştık” dedi.

Özellikle ailelerin çocuklarıyla ortada kaldığını belirten Vergili, “yetkililer bu sınavı geçememiştir” dedi.

Vergili; “yetkililerle sürekli görüşme halindeyiz. Öğretmenlerin sorunlarının bir an önce çözülmesi için ne gerekiyorsa yapılması konusunda fikirlerimizi belirtiyoruz. Fakat maalesef yetkililerin bu sorunları çok ta ciddiye almadıklarını görüyoruz.”

VALİ: “ÖĞRETMENİ HALKTAN FARKLI GÖRMÜYORUM”

Van Valisi’nin ise “öğretmenleri halktan biri olarak görüyorum. Hasar tespit raporları açıklanmadan öğretmenler için yapabileceğim bir şey yok” dediği, “hasar tespit raporlarının açıklanmasının ardından konteynırların ancak hazırlanabileceğini” belirttiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre hasar tespit raporları yarın açıklanacak.

BEKARLAR BARZANİ KONTEYNIRLARINA

Bekar öğretmenlerin barınma ihtiyacının ise, Van’da “Barzani Konteynırları” olarak adlandırılan konteynırlarla giderilmeye çalışıldığı belirtildi. Barzani konteynırları kutu gibi bir odadan oluşmakta. İki kişilik bir ranzanın yer aldığı konteynırlarda tuvalet ve banyo imkanı yok. Burada kalan öğretmenlerin tümü tuvalet ve banyo ihtiyaçlarını konteynır dışında karşılamaya çalışıyor.

ÖĞRETMENLERİN HAYATIYLA KUMAR OYNANIYOR

Eğitim Sen Van Şube Başkanı Mucip Vergili; “depremin üzerinden yaklaşık 70 gün getmesine rağmen daha konteynırları bile hazırlayamayanlar öğretmenlerin hayatıyla kumar oynamaktadır” dedi.

Yetkililerin “az hasarlı evlere girilebilir” dediğini hatırlatan Vergili, “evlere girmek mümkün değil, evlerin sağlam olup olmadığı belli değil, kaldı ki evlere doğalgaz verilemediği için ısınmak mümkün değil. Ben de deprem mağduruyum, evim “az hasarlı” olmasına rağmen ben de evime giremiyorum, müstakil bir evde misafir durumundayım” dedi.

MAKSAT ESNAF KALKINSIN

Yetkililerin yetkili ama “ilgisiz” olduğunu belirten Vergili, öğretmenlerin çağırılmasıyla ilgili çarpıcı iddialar ortaya attı.

Öğrencilerin olmadığı, okulların ve binaların sağlamlığı konusunda derin şüphelerin olduğu, hazırlıkların tamamlanmadığı bir ortamda öğretmenlerin apar topar Van’a çağırılmasına şüpheyle baktıklarını belirten Eğitim Sen Van Şube Başkanı Mucip Vergili; “esnaf iş yapsın, zaten maaşlarını dışarda yediler, öğretmenler ekonomiyi canlandırsın” görüşlerine bizzat şahit olduklarını belirtti.

MEB’in ve Valiliğin, “Öğretmenler okullarında, herşey düzeldi, sorun bitti, hayat normale döndü” mesajı vermenin derdinde olduğunu belirten Vergili “Eğitim Sen olarak kimsenin başarısızlığını örtmek için öğretmenlerin hayatıyla kumar oynanmasına izin veremeyiz” dedi.

TOKİ’DEN DE PARA ALACAKLAR

Bazı öğretmenlerin TOKİ evlerine yerleştirildiği, şu anda olmasa bile bir süre sonra evlere yerleşen öğretmenlerden “yönetmelik gereği” ücret alınacağı öğrenildi.

MEB‘in seminer döneminde öğretmenlere ek ders ödemeyi düşünmediği bilgisine de ulaşıldı.

ÖĞRETMENLERİ ORTAK SORUNUMUZU SAHİPLENMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Eğitim Sen Van Şube Başkanı Vergili, öğretmenleri barınma sorunu, barınma koşulları, maddi kayıpları ve diğer tüm sorunlarını dile getirmek için yapacakları eyleme davet etti.

Çözümün, sorunun birarada sahiplenilmesiyle mümkün olabileceğini belirten Vergili 29 Aralık Perşembe günü saat 12‘de Karayolları Kavşağından Milli Eğitim Müdürlüğü‘ne yürüyüş gerçekleştireceklerini belirtti.

Eyleme tüm mağdur öğretmenleri ve ailelerini davet eden Vergili, “yetkililere sesimizi duyurmak için bir arada olacağız, sorunlar çözülmezse bu tarihten sonra düzenli olarak eylem gerçekleştireceğiz” dedi.

EYLEM BİLGİSİ

TARİH: 29 Aralık 2011 – Perşembe
SAAT: 12.00
YER: Karayolları Kavşağı’ndan Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürünecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.