» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

YGS SİL BAŞTAN

A+  A- YGS SİL BAŞTAN

Yeni sınav sisteminden beklenen başarı sağlanamadığı için harekete geçen YÖK revizyona gitmeyi planlıyor.

2009 yılında son kez yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile 2010 Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) verileri, sistem değişse de başarı ortalamasının değişmediğini ortaya koydu. İlk aşama soruların, temel düzeyde hazırlandığının açıklanmasına rağmen beklenen sonuç alınmadı. Okul türlerinde yıllardır süren başarı farkları da veriler de gözler önüne serildi.

YÖK, YGS’nin ardından şimdi haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı’nı (LYS) bekliyor. Başarı ortalaması yine düşük olursa, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileriyle birlikte çözüm aranacak. Gerekirse müfredat ve sistemde ciddi revizyona gidilecek. Böylece, MEB’in yürüttüğü Seviye Belirleme Sınavı (SBS) çalışmalarına bir de YGS ve LYS revizyon çalışmaları eklenecek.

‘SIFIRCILAR’ AZALDI AMA NASIL?

2009 yılı ÖSS’de matematik-1, sayısal-1, sözel-1 puan türleriyle 2010 YGS karşılaştırıldığında ‘sıfırcı’larda ciddi bir değişiklik olmaması dikkat çekti. Basitleştirilmiş sorulara rağmen 24 bin ‘sıfırcı’, 14 bine düştü. Ancak ÖSYM’ye göre, sınavda iptal edilen 1 sorunun herkes tarafından doğru yapıldığı kabul edilince ‘sıfırcı’ sayısı azaldı.

2009’da 1 milyon 294 bin adaydan 1 milyon 87 bini, 4 yıllık bölüm tercih hakkı kazanırken, YGS’de ise 1 milyon 473 bin adaydan 1 milyon 233 bini, 4 yıllık bölüm için geçerli olan LYS’ye girme hakkı kazandı.

Her iki sınavda da yaklaşık 200 bin aday sınava girmesine rağmen tercih hakkı bile olmadan elendi.

Kaynak: Egitimgazetesi
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 4 Mayıs 2010 tarihinde eklenmiştir. "YGS SİL BAŞTAN" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6