YGS SİL BAŞTAN

Yeni sınav sisteminden beklenen başarı sağlanamadığı için harekete geçen YÖK revizyona gitmeyi planlıyor.

2009 yılında son kez yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile 2010 Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) verileri, sistem değişse de başarı ortalamasının değişmediğini ortaya koydu. İlk aşama soruların, temel düzeyde hazırlandığının açıklanmasına rağmen beklenen sonuç alınmadı. Okul türlerinde yıllardır süren başarı farkları da veriler de gözler önüne serildi.

YÖK, YGS’nin ardından şimdi haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı’nı (LYS) bekliyor. Başarı ortalaması yine düşük olursa, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileriyle birlikte çözüm aranacak. Gerekirse müfredat ve sistemde ciddi revizyona gidilecek. Böylece, MEB’in yürüttüğü Seviye Belirleme Sınavı (SBS) çalışmalarına bir de YGS ve LYS revizyon çalışmaları eklenecek.

‘SIFIRCILAR’ AZALDI AMA NASIL?

2009 yılı ÖSS’de matematik-1, sayısal-1, sözel-1 puan türleriyle 2010 YGS karşılaştırıldığında ‘sıfırcı’larda ciddi bir değişiklik olmaması dikkat çekti. Basitleştirilmiş sorulara rağmen 24 bin ‘sıfırcı’, 14 bine düştü. Ancak ÖSYM’ye göre, sınavda iptal edilen 1 sorunun herkes tarafından doğru yapıldığı kabul edilince ‘sıfırcı’ sayısı azaldı.

2009’da 1 milyon 294 bin adaydan 1 milyon 87 bini, 4 yıllık bölüm tercih hakkı kazanırken, YGS’de ise 1 milyon 473 bin adaydan 1 milyon 233 bini, 4 yıllık bölüm için geçerli olan LYS’ye girme hakkı kazandı.

Her iki sınavda da yaklaşık 200 bin aday sınava girmesine rağmen tercih hakkı bile olmadan elendi.

Kaynak: Egitimgazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.