» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

YGS Sıfırcıları Bakın Kim Çıktı?

A+  A- YGS Sıfırcıları Bakın Kim Çıktı?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da YGS’de “sıfır çekenler” gündem oldu. Yapılan incelemeye göre YGS’de sıfır çeken adaylardan 40 bininin sadece tek testi cevaplayarak sıfır aldığı belirlendi.

Tek testi cevaplayan adayların puanı hesaplanmadı.

Tek testi yanıtlayan “sıfırcıların” soruları incelemek isteyen dershane öğretmenleri olduğu iddia edildi.

Sorular Açıklanmadığı İçin...

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) soruların bir kısmı açıklanmış, bu durum adaylar, eğitimciler, aileler ve dershaneciler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

YGS kılavuzunda “Ağırlıklı YGS puanlarının hesaplanabilmesi için adayların testlerin en az ikisinden 0,5 ham puan almış olmaları gerekir” maddesi yer aldığından dolayı tek testi yanıtlayanların puanı hesaplanmadı.

Sınava giren adaylardan 40 bininin tek teste cevap vermesi üzerine durumu incelemeye başlayan ÖSYM ilginç tespitlerde bulundu.

Amaç soruları ezberlemek

Bu yıl soruların açıklanmayacak olması dershaneleri harekete geçirdi. 

Dershanelerin soruları incelemek ve soruları tespit edebilmek için öğretmenleri sınava sokmak gibi bir çözüm ürettiği iddia edildi.

Üretilen çözüme göre öğretmenlerden sınava girmeleri ve kendi alanlarındaki soruları incelemeleri ve ezberlemeleri istendi.

Örneğin bir fizik öğretmeni sadece fen testini cevapladı ancak tüm soruları doğru cevaplasa bile sınavı değerlendirilmeye alınmadı.

 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 9 Nisan 2014 tarihinde eklenmiştir. "YGS Sıfırcıları Bakın Kim Çıktı?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. constantdes

    @durumuzumuzyok ygs edb sıfır yanlış yaptığımı bilmeseler de olur be.... (on iki doğru yirmi sekiz boş)

  1. ugurcn_yldz

    @elifnazz @CoronaTurkey 2015 ygs lys sinde sıfır türev integral çözümüyle mühendislik kazandım. Ama sonra yine hem… https://t.co/BWUhjsYlh7

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7