YGS Sorumlusu Genç Yazılımcıymış

YGS’deki “şifre” iddialarının faturası METEKSAN’da çalışan bir bilgi işlem uzmanına kesildi. Şifre iddialarının ortaya çıkmasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan tarafından ÖSYM ve soruların basıldığı Meteksan’da ayrıntılı biçimde inceleme yapılmıştı.

İddialarla ilgili “takipsizlik” kararı veren savcılığın raporunda, “adaya özgü soru kitapçığı”na ilişkin yazılımın 2010 yılı mezunu bir bilgisayar mühendisi tarafından yapıldığı bilgisi yer almıştı.

METEKSAN çalışanı genç mezun, 5 Aralık 2010’da Bilgisayar Mühendisi olarak göreve başladı.

METEKSAN Matbaası tarafından genç mezuna verilen ilk sorumluluk ise bir milyon 700 bin aday için kitapçık üretecek yazılımı yazmak oldu. Tek bir bilgisayar mühendisi tarafından hazırlanan yazılım şifre iddialarıyla ÖSYM tarihinde yaşanmamış itiraz sürecine ortaya çıktı.

METEKSAN firması ise çalışanının işine son verdi.

ÖSYM Sayman’la da yollarını ayırmıştı

YGS’de yaşanan sıkıntıların ardından kurum içinde yenilenmeye giden ÖSYM dün de yıllarca kurumun saymanlığını yapan çalışanıyla yollarını ayırdı. Sayman, kurumun en eski çalışanlarından biriydi. ÖSYM geçen hafta önemli birimlerde görev yapan 10 çalışanının ilişiğini kesmişti. -haber3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.