YGS’DE HATALI SORU VAR MI?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) temel matematik testinin 20. sorusunda 2 doğru şık bulunduğunu, bu nedenle bu sorunun yanlış olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini ileri sürüldü.

Konya’da, bir özel dershanenin Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, bugün yapılan YGS’de temel matematik testinin 20. sorusunun çift cevap olmasından dolayı hatalı olduğunu iddia etti.

Söz konusu soruda simetrik asal sayı tanımı verildiğini ve “AB simetrik asal sayısı için A.B çarpımı aşağıdakilerden hangisi olmaz?” diye sorulduğunu ifade eden Atalay, şunları kaydetti:

“B seçeneğinde cevap 9 olup 9’un çarpanları 1 ve 9’dur veya 3 ve 3’tür. 3 ve 3 olamaz çünkü 33 asal sayı değildir. 1 ve 9 alındığında 19 asal sayıdır. Halbuki 91 asal sayı değildir. Çünkü 91 sayısı 7 ve 13 sayılarının çarpımıdır. Bu nedenle 19 simetrik bir sayı değildir. C seçeneğinde de cevabın 15 olduğu belirtiliyor. 15’in çarpanları 3 ve 5’tir. 53 sayısı asal ama 35 sayısı asal değildir. Dolayısıyla 53 sayısı da simetrik bir asal sayı değildir. Soru cümlesine göre 15 de olamaz. Soruda ‘hangisi olamaz’ denildiğine göre B ve C denilebilir. Dolayısıyla soru cümlesini karşılayan 2 doğru cevap vardır. Yani bu soru 2 doğru cevaplı bir sorudur.”

Atalay, YGS temel matematik testinin 20. sorusunda 2 doğru şık bulunduğunu, bu nedenle bu sorunun yanlış olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini savundu.

Öğrencilerin kendilerine bu soru üzerinde çok zaman harcadıklarını söylediğini ifade eden Atalay, “Öğrenciler bu soruda takılarak çok zaman kaybettiklerini söyledi. Birçoğu bu soruyu çözemeyince morali bozulup zaman kaybetmiş. Dolayısıyla bu yanlış soru öğrencilerin başarısını etkilemiştir” diye konuştu.

20. soruda ‘simetrik asal sayı’ konusunu kapsayan sorunun hem ‘B’ hem de ‘C’ seçeneklerinde verilen cevaplar doğrudur. Bu durumda ya bu sorunun iptal edilmesi ya da her iki seçeneği işaretleyenlerin cevaplarının doğru kabul edilmesi gerekir” dendi.

Kaynak: Sabah

9 thoughts on “YGS’DE HATALI SORU VAR MI?

 1. fizikteki kaldırma kuvveti sorusu hatalıdır..

  arkadaslar özkütlesi sıvının ozkutlesine eşit olan bir cisim sıvı içerisinde hiç bir yere temas etmeden dengede kalmalıdır..
  eger el ile tabana degdirilmiş olsa bile serbest bırakıldıgı zaman cisim tabanla irtibatını keser .. ve nitekim soruda da serbest bırakılıyor ibaresi var.. o zaman boyle bi şekil çizilemez..
  aynı bilgilere birçok yayının konu anlatımında da ulaşabilirsiniz

  bazıları diyor ki degmiş olsa bile arada boşluk vardır..cocuklara sihirbazlık yapmayı ögretmiyoruz biz.. o zaman tabana tamamen oturmuş cisim goruncede tabana oturduguna bakmayın arada bosluk var demek komik olmaz mı

 2. Aminoasitleri glikoza dönüştüp fermantasyonda kullanma olayını ancak bazı saprofit bakteriler yapar (clostridium) yani bira mayasının bu enzimleri yok.Ders kitabının hatalı olma ihtimalini göz ardı etmemek lazımm…

 3. http://www.sikayetvar.com/sikayet/no/578601 ”dan alıntıdır..

  32. Soru:
  Aşağıdaki tabloda dört ayrı ortamda bulunan besin molekülleri ve ortamın oksijen durumları verilmiştir.

  Ortam Besin molekülü Oksijen durumu
  ı Glikoz Yok
  ıı Glikoz Var
  ııı Aminoasit Yok
  ıV Aminoasit Var

  Yukarıdaki ortamlardan hangilerine maya mantarı eklenmesi sonucu etil alkol açığa çıkar?

  A) Yalnız ı B) ı ve ııı C) ıı ve ııı
  D) ıı ve ıV E) ııı ve ıV

  ÖSYM’nin verdiği doğru cevap: A (Yalnız ı)

  Açıklama: MEB Ortaöğretim Biyoloji 10.sınıf kitabı 39.sayfa”da “etil alkol fermantasyonun da genellikle glikoz kullanılır”. İfadesinden kesinlikle glikoz kullanılır anlamı çıkmaz. Akademik kitaplara bakıldığında üç karbonlu baz aminoasitlerin pırüvat tan etil alkol fermantasyonuna katıldıkları görülecektir. Bu nedenle oksijen yokluğunda aminoasitler de alkolik fermantasyon da kullanılabilir. Dolayısıyla doğru cevap “B” şıkkı yanı ı ve ııı olmalıdır.

  Bu derslerde açıkca anlatılan bir konu, dershanelerde de de anlatılan üzerinde milyon tane sorunun kitaplarda olduğu konulardan..
  Ösym”nin hiçbir açıklama yapmaması da bir problem, hatalı soruların son dakikada açıklanacak gibi duruyor..

 4. Sayın ösym yetkilileri ve biyoloji öğretmanelerine;
  11 Nisan 2010 YGS sorularında en açık hatalı sorular: matemetikteki simetrik asal ve biyolojideki maya mantarı(etil alkol fermantasyonu)sorularıdır.Simetrik asal sorusunun hemen hemen her matematik öğretmeni ve matemetik bilgisi olan her yaşta insan tarafından 2 cevabı olduğu anlaşılmış ve birçok kez soruya itiraz edilmiştir.Yalnız biyoloji sorusuna itiraz edenler azınlıktadır; fakat mantarlar organik molekülün bulunduğu ve oksijenin bulunmadığı her ortamda solunum fermantasyon yapar.Doğrudan kullanamadığı kabul etsek bile aminoasitleri glikoza çevirerek solunum yapar(Bütün canlılar organik madde dönüşümlerini yapar.)
  Bu sorunun cevabının yalnız I olması çok üzücüdür ki hazırlayan yetkili profösörlerin mesleklerinden şüphe etmelerine sebeptir.Soru tekar incelenip cevabının I ve III B seçeneği olarak değiştirilmesi gerekmektedir.
  Yetkili kişilerin adlarını kurtarmak için soruları yanlış olarak kabul etmeleri, bilgi sahibi olup soruyu doğru yapanların haklarına tecavüzdür.
  YGS”ye hazırlık süreci boyunca birçok yanlış soruyla karşılaştım ve bu sorular dersane sınavlarında bile doğru cevaplarıyla değerlendirip değiştirildi.Ösym”nin de herhangi bir dersane kadar adil olması tek temennimdir.
  Ayrıca soru kitapçığı sosyal bilimler 12. sorusunun 3. maddesi(mebusan meclisintoplanıp hükümetin aldığı kararları meclisin denetimine sunması) ihtilal değildir ; cevap yalnız I olmalıdır.

  Ben üniversiteye hazırlanan bir öğrenci olarak bunları söyleyip ve bütün yetkili,bilgili insanların hakkımızı alabilmek için bizimle birlikte olasını arz ederim.
  Umarım sesimi duyabilirim.Ayrıca bu konuda aynı fikri paylaştığım öğretmenlerin de yardımları bekliyorum.

  Gizem Kaya
  Üniversite öğrenci adayı

 5. hocam öncelikle tesekkürler açıklamalarınız için fakat bu sorulara itiraz eden olmamış sanırım suana kadar. 30. ve 32. soruları açıkladığınız şekilde çözdüm ve her ikiside yanlış gözüküyor suan. bunu ösymye bildirsin biri nolur :(

 6. fen bilimleri 15. soru aslında bu yıl sınava girenlerin mufredatında yoktur soru yeni müfredata göre 9. sınıflardA okutulmaktadır yine kimyadan hiç mol sorusu yoktu mol konusu yeni müfredata göre 11. sınıf veya 12. sınıf konusu olmuş kısaca sorular yeni müfredata göre hazırlanmıştır konu çalışırken dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum aslında bu sebeplerden ötürü bile iptal olması gerekir sınavın biyolojide de 12. sınıftan yeni okudukları konudan soru vardı o konuda yeni müfredata göre 9. sınıfta okutuluyor bu yıl sınava girenlerin zaten oks sınavlarıda ilkti deneme tahtası olmaktan bıktık…..

 7. Sayın ösym yetkililerine
  2010 ygs sorularına itirazlar

  -YGS Biyoloji sorularından basın kitapçığına göre 32. soruda cevap hatası
  olduğu kanaatindeyim. Doğru cevabın A değil B olması gerekmektedir.Çünkü
  mantarlar organik maddelerin bulunduğu her ortamda çoğalabilirler.Sadece
  aminoasitin bulunduğu ortamdan amino asitleri alırlar,bu molekülü
  doğrudan enerji verici olarak kullanabildikleri gibi glikoza dönüştürerek
  etil alkol açığa çıkarabilirler.Maya mantarının da bu işlevi yapacağını düşünüyorum.
  Eğer maya mantarları amino asitleri dönüştüremiyor ve glikoz oluşturamıyorsa bu durum müfredatta verilmemektedir.Kaldıki bu bilgi maddelerin birbirine dönüşebilmesi genel
  ilkesine aykırı düşer.

  -30. soru yorum yapmadan okunduğunda cevabının C olduğu
  çıkarılabilir.Ancak hücreler kanda amino asit varsa karaciğerdeki
  glikojenden önce monomer olarak amino asiti kullanır.Yani biz bir insanı
  sadece amino asitlerin bulunduğu bir çözelti ile besleyebiliriz.Amino
  asitler her canlıda olduğu gibi insanda da glikoza dönüştürülebilir, kana
  verilir ve kan şekeri yükseltilir. Hücreler ortamda monomer varken
  öncelikle tercihlerini monomerden yana kullanırlar.Soru 29 da da amino asitin karaciğerde yıkımı verilmiş. Bu yıkım pekala solunumla olabileceği gibi amino asitin glikoza dönüşümüde olabilir.

  -35. Soruda soru kökü iki anlama geliyor;
  1.Fotosenteze başlaması için en fazla ışığa gereksinim duyar.
  2.Fotosentez oranını maksimuma çıkarmak için enfazla ışığa gereksinim duyar .
  Soru köküne en fazla ışık yoğunluğuna gereksinim duyar denilmiş olsaydı doğru olurdu.

  -40. Soruda sonuç ifadesi var ve farklı ortamlarda farklı özelliklerin aynı oranda hayatta kalmaları söylenmiş. Dolayısıyla populasyondaki farklı özellikteki bireylerin ortama uyum gücünün aynı olduğu iddia edilebilir.O halde II. Veride doğrudur.

  Aynı soruda III. Veri doğal seleksiyon olarak verilmiş bence bu ifade adptasyon olarak verilirse daha doğru olurdu .Çünkü adaptasyon doğal seleksiyonun sonucudur.

  Aynı soruda memeli hayvan örnek olarak kullanılmış olmasına rağmen memelilerin karakteristik özelliği ‘’kıl ‘’ yerine ‘’tüy ‘’ kullanılmıştır.Bilimsel olarak yanlıştır.

  Bunların dışında;

  -HÜCRENİN ÖZGÜLLÜĞÜ
  -ENZİMLERİN SICAKLIKLA İLİŞKİSİ
  -İKLİM BİLGİSİ
  -SAPROFİTLERLERİN DOĞADAKİ MADDE DÖNGÜSÜNE KATKISI

  Bilgileriyle ilgili sorular çok güzel düzenlenmiş.

  Mustafa CEREN
  BİYOLOJİ ÖĞRT.

  1. sayın millet ygs 2012 biyoloji 38, soru hatalı cevabı yok ama cvbını öysm C vermiş bir göz atın arkadaşlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.