» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

YGS’de Şifre Skandalına Liselilerden Protesto

A+  A- YGS’de Şifre Skandalına Liselilerden Protesto

Yükseköğretime Giriş Sınavı’nda (YGS) şifre sistemiyle hile yapıldığı iddiaları liselileri isyan ettirdi. İstanbul Levent’teki ÖSYM binası önünde iki ayrı eyleme müdahale eden polis toplam 14 liseliyi gözaltına aldı

YGS’de şifre iddiaları üzerine eyleme geçen liseliler, İstanbul’daki ÖSYM binasında yaptıkları eylemlerle sorumluların ortaya çıkarılmasını istedi.

İlk olarak Devrimci Liseliler (Dev-Lis) üyesi 9 öğrenci binanın önündeki direğe kendilerini zincirleyerek şifreleme iddialarını protesto etti. Eylemci öğrencilere müdahale eden polis zincirleri demir kesme makasıyla keserek gençleri gözaltına aldı. Kısa süreli arbedenin ardından gözaltına alınan 9 liseli polis merkezine götürüldü.

Liselilerden ÖSYM’nin terasında eylem

İkinci eylem ise Liseli Genç Umut üyeleri tarafından aynı yerde gerçekleştirildi. Henüz faaliyete açılmamış ÖSYM binasının terasına çıkan iki genç, 15.00 sıralarında kurum tabelasının yanından “Şifre çözüldü: AKP, Cemaat. YGS’niz batsın” yazılı pankart sarkıttı.

Aynı anda üç liseli de binanın demir kapısına kendilerini zincirledi. Özel güvenlik görevlileri terastaki öğrencilere müdahale edip pankartı indirmek istedi. Bu sırada eylemciler hayatlarının sınavlarla zincirlendiğini, zincirin şifresinin de AKP’de ve Fethullah Gülen’de olduğunu söylediler. Liseliler bu konuşmanın ardından, “Gelecek hırsızı Tayyip Erdoğan”, “YGS’nin şifresi cemaatin cebinde” sloganları atarak eylemi sürdürdü.

Bu sırada bir liseli “Biz sorumlular yakalanmadan, sınavsız üniversite hakkını almadan hiçbir yere gitmiyoruz. Hakkımızı savunacağız” açıklaması yaptı. Bunun üzerine polis liselilerin zincirini demir makası ile keserek gözaltına aldı.

Hükümet ikna olmuş

Öte yandan bugün Başbakan Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı bakanlar kurulu toplantısının ardından açıklama yapan hükümet sözcüsü Cemil Çiçek ÖSYM’nin açıklamalarını yeterli bulduklarını söyledi.

Çiçek, “Neticede işin başındaki kişiler, bu işin sorumluluğunu bilen ve sorumluluk taşıyan insanlardır. Bu iddiaların doğru olmadığı kanaati bizde de var. Zaten savcılık da kendiliğinden bir inceleme başlatmış durumda. Ama şunu da görmemiz lazım, belli bir süreden beri o kurumda yaşanan, geçmişteki olumsuz gelişmeler sebebiyle her imtihanda da benzer şeyler oldu’ tarzında bir peşin hükümle bu kadar insanın zihnini karıştırmak bence çok doğru değil.

Sayın Cumhurbaşkanının tatmin olduğu konuda biz de tatmin olmuşuzdur. Çünkü konu her yönüyle kendisine ifade edilmiş biz de bu kanaati taşıyoruz. Sayın Milli Eğitim Bakanımızın da kanaati odur bize verdiği bilgide” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 4 Nisan 2011 tarihinde eklenmiştir. "YGS’de Şifre Skandalına Liselilerden Protesto" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8