YGS’de Şifre Skandalına Liselilerden Protesto

Yükseköğretime Giriş Sınavı’nda (YGS) şifre sistemiyle hile yapıldığı iddiaları liselileri isyan ettirdi. İstanbul Levent’teki ÖSYM binası önünde iki ayrı eyleme müdahale eden polis toplam 14 liseliyi gözaltına aldı

YGS’de şifre iddiaları üzerine eyleme geçen liseliler, İstanbul’daki ÖSYM binasında yaptıkları eylemlerle sorumluların ortaya çıkarılmasını istedi.

İlk olarak Devrimci Liseliler (Dev-Lis) üyesi 9 öğrenci binanın önündeki direğe kendilerini zincirleyerek şifreleme iddialarını protesto etti. Eylemci öğrencilere müdahale eden polis zincirleri demir kesme makasıyla keserek gençleri gözaltına aldı. Kısa süreli arbedenin ardından gözaltına alınan 9 liseli polis merkezine götürüldü.

Liselilerden ÖSYM’nin terasında eylem

İkinci eylem ise Liseli Genç Umut üyeleri tarafından aynı yerde gerçekleştirildi. Henüz faaliyete açılmamış ÖSYM binasının terasına çıkan iki genç, 15.00 sıralarında kurum tabelasının yanından “Şifre çözüldü: AKP, Cemaat. YGS’niz batsın” yazılı pankart sarkıttı.

Aynı anda üç liseli de binanın demir kapısına kendilerini zincirledi. Özel güvenlik görevlileri terastaki öğrencilere müdahale edip pankartı indirmek istedi. Bu sırada eylemciler hayatlarının sınavlarla zincirlendiğini, zincirin şifresinin de AKP’de ve Fethullah Gülen’de olduğunu söylediler. Liseliler bu konuşmanın ardından, “Gelecek hırsızı Tayyip Erdoğan”, “YGS’nin şifresi cemaatin cebinde” sloganları atarak eylemi sürdürdü.

Bu sırada bir liseli “Biz sorumlular yakalanmadan, sınavsız üniversite hakkını almadan hiçbir yere gitmiyoruz. Hakkımızı savunacağız” açıklaması yaptı. Bunun üzerine polis liselilerin zincirini demir makası ile keserek gözaltına aldı.

Hükümet ikna olmuş

Öte yandan bugün Başbakan Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı bakanlar kurulu toplantısının ardından açıklama yapan hükümet sözcüsü Cemil Çiçek ÖSYM’nin açıklamalarını yeterli bulduklarını söyledi.

Çiçek, “Neticede işin başındaki kişiler, bu işin sorumluluğunu bilen ve sorumluluk taşıyan insanlardır. Bu iddiaların doğru olmadığı kanaati bizde de var. Zaten savcılık da kendiliğinden bir inceleme başlatmış durumda. Ama şunu da görmemiz lazım, belli bir süreden beri o kurumda yaşanan, geçmişteki olumsuz gelişmeler sebebiyle her imtihanda da benzer şeyler oldu’ tarzında bir peşin hükümle bu kadar insanın zihnini karıştırmak bence çok doğru değil.

Sayın Cumhurbaşkanının tatmin olduğu konuda biz de tatmin olmuşuzdur. Çünkü konu her yönüyle kendisine ifade edilmiş biz de bu kanaati taşıyoruz. Sayın Milli Eğitim Bakanımızın da kanaati odur bize verdiği bilgide” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.