» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Yönetici Atama Yönetmeliği’ne Bir Eleştiri

A+  A- Yönetici Atama Yönetmeliği’ne Bir Eleştiri

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın yayınladığı Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği okul yöneticilerinin valiliklerce atanmasının önünü açıyor. Yönetmeliğe göre, okul müdürü veya yardımcı olarak başvuran adayların yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmaları gerekecektir.

Yazılı sınavlar bakanlıkta, sözlü sınavlarsa başarılı il milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulacak komisyonlarca oluşturulacak komisyonlarca yürütülecektir.

Türkiye’de var olan milli eğitim sisteminin örgüt yapısına uygunluğu bakımından bu yönetmeliğin bir çok tartışılacak yönü bulunmaktadır.

Başta söylenmesi gereken sözlü sınavı konusunda oluşturulacak komisyonların pek objektif karar veremeyeceği yönündedir. Çünkü, temelinde kendine benzemeyene yaşam hakkı tanımayan ayrımcılık milli eğitim örgütlerinde kol gezmektedir. Bunun değişik ortamlarda, eğitim personelince ifade edilmesi böyle bir anlayışı pekiştirmektedir.

Atamayı Valilikler Yapacak

Diğer taraftan, okulun yöneticileri valiliklerce atanmaktadır denmektedir. Bu durum çoğunluğu o yörenin yöneticilerine atanma fırsatı verilecektir anlamına gelmektedir. Ancak eğitim yönetiminde, okulun kadrosunun ülkenin değişik yerlerinden seçilmesi durumunda ulusal ve dış değerlere dönük bir çabanın olacağı belirtilmektedir. Aksi halde, okul çevrenin etkilerine açık kalacak anlamına gelecektir.

Yine, okulu amaçları doğrultusunda yaşatacak okul müdürlerinin sosyal yetki ve teknik yetkilerle desteklenmesi gerekir.

Okul müdürü, bir ölçüde sosyal yetkiyi elde edebilir. Ancak, teknik yetki (Yönetim alanında bilgi) bir eğitim işidir. Bu nedenle, lisans ve lisansüstü “eğitim yönetimi” alanında eğitim verilmelidir. Okul yöneticileri kaynağı da bu mezunlardan seçilmelidir. Bu sürece, okul personelinin yöneticilerini demokratik oyla seçmeleri de eklenebilir. Çünkü, okul yöneticisi bu yolla gerekli olan sosyal yetkiyi artıracaktır.

 Hasan GÜNEŞ / Eğitimci-Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 7 Mart 2013 tarihinde eklenmiştir. "Yönetici Atama Yönetmeliği’ne Bir Eleştiri" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. panikatax

  @hmzaydg Konu insan iken değerli müdürüm; millet uzaya insan görderdi,sizler bir yönetici atama yönetmeliği gönderemediniz biz insanlara🙏

 1. akif_cete

  @hmzaydg Hayırlı pazarlar müdürüm nasılsınız? Yönetici atama yönetmeligi nezaman yayınlanacak?

 1. erbet005

  @hmzaydg müdürüm yönetici atama yönetmeliği kime veya nereye takıldı ki hala yayımlanmadı

 1. panikatax

  @hmzaydg Milli Eğitim Bakanlığının hafızası,beyni müdürüm...Yönetici Atama Yönetmeliği ne oldu,ne zaman yayınlanır...

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8