YÖNETMELİK GÖRME ENGELLİLERİ KIZDIRDI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın atama ve tayin işlemlerini değiştiren yönetmelik taslağı şimdiden tartışma konusu oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenleri atama ile tayin işlemlerini değiştiren yönetmelik taslağı hazırladı. Taslakta ilk kez, “genel yüz hatlarını bozan ve yüz ifadesini engelleyen kalıcı yara, yanık ve tümör bulunanlar okul öncesi ve sınıf öğretmenliğine atanamazlar” ifadesi de yer aldı.

GÖRME ENGELLİLERİ KIZDIRDI!

Ayrıca taslağa göre; Türkçe, Türk dili ve edebiyatı, yabancı dil, matematik, müzik, resim, rehberlik, görme engelliler sınıf öğretmenliği, sosyal ve fen bilimleri alanlarına atanacak görme engelli adayların da iki gözlerinin toplam görme oranı yüzde 50’den az olmayacak ve renk algılama bozuklukları bulunmayacak.

Taslağa, “Görme engellilere tüm alanlar dolaylı olarak öğretmenliğe kapatıldı” diye tepki gösterildi.

“Dalga geçiyorlar”

Altı Nokta Körler Derneği dün Milli Eğitim Bakanlığı önünde taslağı protesto etti. Dernek adına bir basın açıklaması yapan Genel Sekreter Halil Köseler, “Engellilerin öğretmenlik mesleğini seçme hakları kısıtlanmaya çalışılıyor.

Görme alanı ve renk algılama bozukluğu olmamak koşulunun aranması, akla ve bilimsel gerçeklere aykırı düzenlemedir. Dalga geçercesine görme engellilerin öğretmen olarak atanacağı alanlar arasında resim öğretmenliği de sayılmıştır.

Yüzde bozukluk, yanık ve yara gibi olumsuzlukların bulunmaması koşulu istenerek de, adeta manken gibi yakışıklı öğretmen adayları aranmaktadır” dedi.

GÖRME ENGELLİLERLE İLGİLİ YÖNETMELİK MADDELERİ

(2) Görme engeli olan adaylardan;

— a)  Okul öncesi ve sınıf öğretmenliğine atanacaklarda; iki gözün toplam görme oranı en az 10/20 olmak, renk algılama bozukluğu bulunmamak, görme alanı bozukluğu olmamak,

— b) Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Yabancı Dil, Matematik, Müzik, Resim, Rehber Öğretmen, Görme Engelliler Sınıf Öğretmenliği, Sosyal ve Fen Bilimleri alanlarına atanacaklarda; iki gözün toplam görme oranı 10/20’den az olmak ve görme alanı ve renk algılama bozukluğu olmamak.

(3) İşitme engeli olan adaylardan; tüm alanlar için normal iletişim kurabildiğini sağlık kurulu raporuyla belgelendirmek Ancak işitme cihazı taktığı halde işitme oranı %50’nin altında olanlar okul öncesi ve sınıf öğretmenliğine, orta ve ileri boyutta konuşma bozukluğu olanlar öğretmenliğe atanamazlar.

(4) Ortopedik engeli olan adaylar; Beden Eğitimi, atölye ve laboratuar öğretmenliğine atanamazlar.

(5) Genel yüz hatlarını bozan ve yüz ifadesini engelleyen kalıcı yara, yanık ve tümör bulunanlar, okul öncesi ve sınıf öğretmenliğine atanamazlar.

(6) Özürlü öğretmen adayları ile ilgili olarak bu Yönetmelikte hüküm bulunmayan hallerde 16/9/2004 tarihli ve 25585 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Yarışma Sınavları Hakkında Yönetmelik hükümleri uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.