» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

YÖRÜKOĞLU SON ‘GÜM’Ü VURDU

A+  A- YÖRÜKOĞLU SON ‘GÜM’Ü VURDU

Moğollar’ın kurucularından, Efsane Davulcu Engin Yörükoğlu (65), dün sabah Bodrum’un Kızılağaç köyündeki evinde 4 yıldır mücadele ettiği Akciğer kanserine yenik düştü. Son olarak Moğollar’ın yeni albümü “Umut yolunu bulur”un tanıtım konserinde hasta hasta sahneye çıkan Yörükoğlu, tek koluyla üç parçaya eşlik etmişti. Engin Yörükoğlu, Moğollar’ın Bodrum’da verdiği konseri de hasta yatağından kalkarak izlemeye gitmişti. Bodrum Devlet Hastanesi’nden Opr. Dr. Ergun Kaçar, Yörükoğlu’nun kanser rahatsızlığına bağlı solunum yetmezliği ve kalp durmasından vefat ettiğini açıkladı.

Ünlü davulcu pazartesi Bodrum’da saat 14.00’de toprağa verilecek.

40 yıldır Moğollar’da davul çalan Yörükoğlu, neşesi, enerjisi ile grubun sahne performansının kuşkusuz en renkli simasıydı. Moğollar’ın “Güm Güm” isimli şarkısında dakikalarca attığı davul solo gibi 4 sene büyük bir yaşama inadıyla kansere direnen sanatçıyla 45 yıldır aynı sahneyi paylaşan Taner Öngür ve Moğolların yeni üyesi Emrah Karaca, Yörükoğlu’nu sahnede dil çıkararak herkesi gülümseten neşeli haliyle hatırlayacaklarını söylediler.

TANER ÖNGÜR: YAŞAM SANATÇISIYDI
“Aşağı yukarı 45 yıldır birlikte çalıyoruz. Diğer davulcular gibi sahnenin arkasında oturmaz setini sola koyardı. Ben hep onun yanındaydım. O bir ben ikinci sırada yer alırdık yani sahnede. Dil çıkarır komiklik yapardı devamlı. Yaşam sanatçısıydı; güldürürdü, çok neşeliydi, neşesini paylaşırdı. Herkesi mutlu etmeye çalışan, zor bulunur bir adamdı. Resmine baktığımda hâlâ beni güldürmeyi başarıyor. Güzel bir hayat yaşadı ve bu hayatı paylaşmayı beceren az insandan biriydi. En mutlu olduğu anlar sahnede davul çaldığı zamanlardı. 2-3 yıldır çalamamak onu çok etkiledi. 4 senedir hastalığa direniyor. En son yürüyemediğinde buna kızıyordu, düşüncesi yerindeydi ama… Ailemden bile yakındı, abimdi… 23 Nisan’da gitmesi de şaka gibi, çocuksu bir tarafı da vardı çünkü, çocuk gibi eğlenirdi. Hasretle ve sevgiyle anıyorum.”

EMRAH KARACA: SAHNEDE HERKESE ENERJİ VERİRDİ
Çok önceden tanıyordum aslında Engin abiyi ama tanımak ayrı birlikte çalmaksa apayrı bir şey. Dünyada gördüğüm en pozitif adamdı. Sahnede herkese enerji ve güç verirdi. Benim bu işi başarmamda, Moğollar’a dahil olmamda büyük emeği var. Hepsine abi diyorum, baba yarısı hepsi gerçekten. Çok üzgünüm. Gerçekten çok iyi dayandı. Berbat bir hastalık bu, çağın belası… Ama o doktorları yanıltmayı sürdürdü. Ta ki bu sabaha kadar. Albümün ilk konserinde tek kolla çaldı, yüzde 5’lik enerjisiyle yanımızda yer aldı. Hepimizi hüngür hüngür ağlattı. Her zaman mutlulukla ve sevgiyle anacağım. Hep şakalaşan bir Engin Yörükoğlu hatırlayacağım.

ENGİN YÖRÜKOĞLU KİMDİR?
1945’te İstanbul’da doğdu. Müziğe 1963 yılında Gölcük’te Siyah İnciler grubuyla başladı. Daha sonra Selçuk Alagöz’ün grubuna girdi. Bu grupta ileride Moğollar’ı beraber kuracakları Cahit Berkay’la tanıştı. Moğollar’la gittiği Paris’te gruptan ayrıldı. Daha sonraki yıllarda Cahit Berkay ile Paris’te çeşitli çalışmalar yaptı. Ayrıca Jazz müziğine yöneldi. Çeşitli triolar ve Quartetler kurdu. 1991’de Türkiye’ye dönen Yörükoğlu, İstanbul/Beyoğlu’nda Jazz Stop isimli bir Jazz ve Rock kulübü ve Bodrum Kızılağaç köyünde de bir restaurant açtı. Jazz Stop adlı barını 2006 yılında devretti. Yaklaşık 5 yıl önce akciğer kanserine yakalandıktan sonra Bodrum Kızılağaç’taki evine yerleşmişti. (Devrim BÜYÜKACAROĞLU / EVRENSEL)

Bu haber GÜNCEL, KÜLTÜR SANAT kategorisi altında 25 Nisan 2010 tarihinde eklenmiştir. "YÖRÜKOĞLU SON ‘GÜM’Ü VURDU" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5