» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Zonguldak’ta Yeni Bir Skandala Daha İmza Atıldı

A+  A- Zonguldak’ta Yeni Bir Skandala Daha İmza Atıldı

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği‘nin Zonguldak‘ta müdür adaylarının tercihlerinin elden alınmasıyla ilgili açıklaması haberimizin devamındadır.

“Elektronik ortam kapatılıp müdür adaylarının tercihleri niçin elden alındı?”

MEB Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği doğrultusunda sınava dayalı müdür-müdür yardımcısı atamaları, Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğünün teklifi üzerine, 4 Ekim 2013 tarihinde Zonguldak Valiliği tarafından yapılmış ve inha listesi Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğünün internet sitesinde yayınlanmıştır.

Bilindiği gibi sözlü sınavlarda, müdürlük yazılı sınavında barajı zor geçerek düşük puanlar alan Eğitim Bir Sen üyelerine yüksek puanlar verilirken; Zonguldak genelinde ilk sırada yer alan Eğitim Sen üyesi başta olmak üzere, Eğitim Bir Sen dışındaki diğer sendikalara üye müdür adaylarına çok düşük puanlar verilmişti. Barajı zor geçerek düşük puanlar alan Eğitim Bir Sen üyeleri, yüksek verilen sözlü sınav puanlar sayesinde bugün merkez okullara yerleştirilmişlerdir.

SÖZLÜ SINAVIN ŞAİBESİ ORTADA DURURKEN, ELDEN ALINAN BAŞVURULAR VAR OLAN KUŞKULARI DAHA DA ARTIRMIŞTIR

Müdürlük atamasında Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü Sözlü Sınav Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan sözlü sınav skandalı ortaydayken; Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü yeni bir skandala daha imza atmıştır

MEB Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 12. Maddesinin 1. Fıkrasında “Adaylar tercihlerini elektronik ortamda, duyuru tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde gerçekleştirirler” denilmektedir. Ancak Zonguldak’ta 4 Ekim 2013 tarihinde sonuçlandırılan müdür atamalarında bu yönetmelik hükmü yok sayılmış ve müdür adaylarının tercihleri Milli Eğitim Müdürlüğünün yazısı doğrultusundan elektronik ortamda değil “elden” alınmıştır.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 18 Eylül 2013 tarihinde okullara e-mail yoluyla gönderilen yazıda; “Okul müdürlüğüne yapılan tercihler ilk duyuru yazımız ekindeki form (Eğitim kurumları tercih listesi) ile elden yapılması gerekmektedir” denilmiş ve bu yazı doğrultusunda da müdür adayları tercihlerini elden yapmışlardır.

caycuma-1

MEBBİS sistemi üzerinden elektronik ortamda tercih başvurusu yapmak isteyen adaylar ise; “Başvuru yapmanız mümkün değildir. Sözlü puanınız bulunmadığı için başvuru hakkınız bulunmamaktadır. Ya da sözlü puanınız aktarılmamış! Başvurular iliniz tarafından kapatılmıştır” uyarısıyla karşılaşmıştır.

caycuma-2

Müdür yardımcılığı başvurularını yönetmelik hükmü gereğince elektronik ortamda alan hatta elektronik ortamda teknik bir sorun çıkması nedeniyle müdür yardımcılığı başvuru süresini uzatan Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğünün, müdür atamalarında elektronik ortamı hiçbir teknik sorun olmadığı halde kapatıp, adayların başvurularını elden alması yönetmeliğe aykırı ve son derece keyfi bir tutumdur. Sözlü sınavın şaibesi ortada dururken, elden alınan başvurular var olan kuşkuları daha da artırmıştır.

YANIT BEKLEYEN SORULAR

1-) Diğer illerdeki Milli Eğitim Müdürlükleri, müdür adaylarının tercihlerini yönetmelik hükmü gereğince şeffaf bir şekilde elektronik ortamda alırken, Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü elektronik ortamı hiçbir teknik sorun olmadığı halde kapatıp adayların tercihlerini niçin elden almıştır?

2-) Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü niçin bağlı bulunduğu MEB’in yayınladığı yönetmeliğe aykırı hareket etmektedir?

3-) Sözlü sınavda sendika ayrımı yaparak ayrımcılık yapan bir anlayışın elden başvuru alması ne kadar güvencelidir?

4-) Başvuruların elden alınmasında, elektronik ortamda yapılan tercihlerde sonradan hiçbir şekilde değişiklik yapmanın mümkün olmamasının etkisi var mıdır?

5-) Adayların sözlü puanlarının MEBBİS sistemine aktarılmamasından dolayı elektronik ortamdaki başvuru ekranındaki “Sözlü puanınız aktarılmamış. Başvurular iliniz tarafından kapatılmıştır” uyarı yazısı sendikamız tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine iletildiği halde niçin harekete geçilmemiştir?

MAHKEME KARARLARIYLA MÜNHAL HALE GELEN OKUL YÖNETİCİLİKLERİ DUYURUYA ÇIKARILMADI

Diğer taraftan sınava dayalı müdür ve müdür yardımcısı atamaları duyurusu süresi içinde Ereğli’deki birçok okul müdürlüğü ek bir duyuruyla münhal listesine eklenirken; Çaycuma’da mahkeme kararlarıyla münhal hale gelen bazı okul müdür ve müdür yardımcılıkları münhal listesine eklenmemiş ve adayların bu okullara başvuru yapması engellenmiştir.

AYNI ANDA İKİ MAKAMA ATAMA YAPILMASI BÜYÜK BİR ÇELİŞKİDİR

Atama planlamasının sağlıklı bir şekilde yapılmaması nedeniyle Zonguldak’ta birçok yönetici adayı aynı anda hem müdür hem de müdür yardımcısı olarak atanmıştır. İki makama aynı anda atananlara müdür veya müdür yardımcılığından birisini seçme hakkı verilmiş, bu çelişkili durum sonucunda da birçok okulun müdür ve müdür yardımcısı kadrosu boşta kalmıştır. Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ve birçok İl Milli Eğitim Müdürlükleri bu çelişkili durumun önüne geçmek için, Müdür olarak ataması yapılan adayların varsa Müdür Yardımcılığı başvurularını iptal etmiştir. Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü bu yanlış uygulamasıyla bir taraftan birçok okulu yöneticisiz bırakırken, diğer taraftan da sınav puanı olan adaylarının atanmalarına engel olmuştur.

Eğitim Sen olarak yaşanan bu adaletsizliğin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı Zonguldak’ta üst üste yaşanan skandallara sessiz kalmamalıdır. Sözlü sınavda Eğitim Bir Sen üyesi olanların açık bir biçimde kayrıldığı, atama yönetmeliğine aykırı bir şekilde başvuruların elden alındığı, yapılan değerlendirmelerin objektif olmadığı her halinden belli olan müdür atamaları iptal edilmelidir. Bu skandalda sorumlu olanların görevden alınması ve haklarında gerekli işlemlerin yapılması için Mili Eğitim Bakanlığını ve savcıları göreve davet ediyoruz.

İsmet Akyol (Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi)

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 9 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir. "Zonguldak’ta Yeni Bir Skandala Daha İmza Atıldı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5