Zorunlu Eğitim 12 Yıla Çıkıyor

Zorunlu eğitim 12 yıla çıkıyor, kesintisiz eğitim ise kademeli eğitime dönüşüyor. Ortaokullar yeniden devreye girecek. Zorunlu eğitim, lise de dahil edilerek 12 yıla çıkarılacak. Eğitim Şûrası’nın kararlarıyla hazırlanan kanun teklifi önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulacak.

Yeni sistemde ilköğretim 4+4 şeklinde iki kademeden oluşacak. Ardından gelecek 4 yıl ise “ortaöğretim” olarak devam edecek. Lise eğitimi temel eğitim kapsamına alınacak ve zorunlu olacak. Böylece ilköğretim ve lise eğitimi “temel eğitim” olarak 4+4+4 şeklinde yeniden düzenlenecek.

BAŞKA OKULUN İKİNCİ KADEMESİNE GİDİLEBİLECEK

İlk dört yılı bitiren öğrenci halen devam ettiği ilköğretim okuluna gidebileceği gibi başka bir okulun “ikinci kademesine” de devam edebilecek. Bu kademe “ortaokul” işlevi görecek. Hükümetin 2010’daki Eğitim Şûrası’nın kararlarını esas alarak hazırladığı kanun teklifi son aşamaya geldi. Düzenlemenin önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulacağı öğrenildi.

MEB, teklifin yasalaşmasının ardından ortaokul niteliğindeki ikinci kademe eğitimin müfredatını yeniden düzenleyerek, “alan” derslerinin ağırlığını artıracak.

İlk kademeye sınıf öğretmenleri, ikinci kademeye ise branş öğretmenleri girecek.

Konuyla ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindi. İlgili kanunlarla temel eğitim yeniden düzenlenecek. Yapılacak yasa değişikliğine geçiş hükümleri konularak mevcut öğrencilerin mağdur olması da engellenecek. 2010 yılı sonunda gerçekleştirilen 18. Milli Eğitim Şûrası’nda da kesintisiz eğitimin kesintili yapılması yönünde karar alınmış, zorunlu temel eğitimin ise önünde bir yıl okulöncesi olmak üzere, 4+4+4 şeklinde düzenlenmesi benimsenmişti.

Eğitim çevrelerinde konuyla ilgili farklı bakış açıları bulunmakta. Bazı eğitimciler 4+4+4 şeklindeki dağılımı uygun bulurken, bazıları zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla mevcut sorunların daha da artacağını belirtiyor. Bazı eğitimciler ise bu uygulamanın şekilsel ve İmam Hatip okullarının önünü açmayı planlayan bir değişiklik olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.