» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Zorunlu Eğitim 12 Yıla Çıkıyor

A+  A- Zorunlu Eğitim 12 Yıla Çıkıyor

Zorunlu eğitim 12 yıla çıkıyor, kesintisiz eğitim ise kademeli eğitime dönüşüyor. Ortaokullar yeniden devreye girecek. Zorunlu eğitim, lise de dahil edilerek 12 yıla çıkarılacak. Eğitim Şûrası’nın kararlarıyla hazırlanan kanun teklifi önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulacak.

Yeni sistemde ilköğretim 4+4 şeklinde iki kademeden oluşacak. Ardından gelecek 4 yıl ise “ortaöğretim” olarak devam edecek. Lise eğitimi temel eğitim kapsamına alınacak ve zorunlu olacak. Böylece ilköğretim ve lise eğitimi “temel eğitim” olarak 4+4+4 şeklinde yeniden düzenlenecek.

BAŞKA OKULUN İKİNCİ KADEMESİNE GİDİLEBİLECEK

İlk dört yılı bitiren öğrenci halen devam ettiği ilköğretim okuluna gidebileceği gibi başka bir okulun “ikinci kademesine” de devam edebilecek. Bu kademe “ortaokul” işlevi görecek. Hükümetin 2010’daki Eğitim Şûrası’nın kararlarını esas alarak hazırladığı kanun teklifi son aşamaya geldi. Düzenlemenin önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulacağı öğrenildi.

MEB, teklifin yasalaşmasının ardından ortaokul niteliğindeki ikinci kademe eğitimin müfredatını yeniden düzenleyerek, “alan” derslerinin ağırlığını artıracak.

İlk kademeye sınıf öğretmenleri, ikinci kademeye ise branş öğretmenleri girecek.

Konuyla ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindi. İlgili kanunlarla temel eğitim yeniden düzenlenecek. Yapılacak yasa değişikliğine geçiş hükümleri konularak mevcut öğrencilerin mağdur olması da engellenecek. 2010 yılı sonunda gerçekleştirilen 18. Milli Eğitim Şûrası’nda da kesintisiz eğitimin kesintili yapılması yönünde karar alınmış, zorunlu temel eğitimin ise önünde bir yıl okulöncesi olmak üzere, 4+4+4 şeklinde düzenlenmesi benimsenmişti.

Eğitim çevrelerinde konuyla ilgili farklı bakış açıları bulunmakta. Bazı eğitimciler 4+4+4 şeklindeki dağılımı uygun bulurken, bazıları zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla mevcut sorunların daha da artacağını belirtiyor. Bazı eğitimciler ise bu uygulamanın şekilsel ve İmam Hatip okullarının önünü açmayı planlayan bir değişiklik olduğunu belirtiyor.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 5 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "Zorunlu Eğitim 12 Yıla Çıkıyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. SerdarOrcin

  #DünyaÇocukHaklarıGünü Her çocuk eğitim hakkına sahiptir. Devletin görevi, ilköğretimin zorunlu ve parasız olmasın… https://t.co/O1tbhq1mbk

 1. TarlaciSultan

  Zorunlu eğitim sistemi baştan, geleceğe uyumlu yapılmalı. Yarım gün okul, yarım gün oyun. Daha az eğitim, daha çok… https://t.co/q3txiMp96P

 1. t24comtr

  "Yeni eğitim sistemiyle imam hatipler 'zorunlu' tercih olacak" https://t.co/wzR7TjNQTP https://t.co/cjp7pyXCGp

 1. benbikusum

  tatil gününe zorunlu eğitim koyan dünya değil misin........

 1. tuuba_es

  Başvuruyla alınan bi eğitim var ama zorunlu👀geçen de başvurmuştum reddedilmişti aralık ortasında açmışlar yeniden z… https://t.co/V1yEwrPRtm

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6