» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Zorunlu Eğitim 13 Yıla Çıkıyor

A+  A- Zorunlu Eğitim 13 Yıla Çıkıyor

Milli Eğitim Şûrası’nın üçüncü gününde zorunlu eğitim süresinin lise dahil 13 yıla çıkarılması komisyon kararı olarak benimsendi.

18. Milli Eğitim Şûrası’nda, öğretmenlikte “tek tip istihdama” gidilmesi ve devlet memurluğunun kaldırılmasıyla ilgili tavsiye eğitimciler arasında kavgaya yol açtı. Kavgaya neden olan tavsiye, tepkiler üzerine Şûra Genel Kurulu’nda kabul görmedi. 24 Kasım’da öğretmenlere çift maaş verilmesi karara bağlandı.

Milli Güvenlik dersine “branş öğretmenlerinin girmesi için yasal düzenleme yapılması” tavsiyesi komisyondan Şûra Genel Kurulu’na sevk edildi.

Şûra’da 8 yıllık zorunlu eğitimi 1-5. sınıf arası ilk, 6-8. sınıf arası ikinci kademe yapan “5+3 yıl formülünde” ise değişikliğe gidildi.

Tavsiyenin içeriği, “Gelişim özellikleri bakımından farklı düzeylerdeki öğrencilerin bir arada bulunmasının ortaya çıkardığı pedagojik sorunların ortadan kaldırılması için ilköğretim okullarında 8 yıllık zorunlu eğitim, öğrencilerin yaş ve gelişim özellikleri dikkate alınarak kademelendirilmeli. Fiziksel mekanlar bu kademelere göre öğrencilerin ayrı alanlarda eğitim görmelerini sağlayacak biçimde bölümlendirilmeli” şeklinde genişletildi.

24 Kasım’da Çift Maaş

Kurul’da karara dönüşen tavsiyeler arasında, “24 Kasım’da öğretmenlere çift maaş verilmesi, ek ders ücretinin 7 TL’den 12 TL’ye çıkarılması ve KPSS’de her branşla ilgili soru bulunması” yer aldı.

Ortaöğretimde haftalık ders saatlerinin azaltılması, teneffüs süresinin uzatılması, ortaöğretimde sınıf geçme yerine ders geçme sistemi getirilerek okulu daha erken bitirmeye imkan sağlanması gibi konularda da komisyonda görüş birliğine varıldı. Zorunlu eğitimin lise dahil 13 yıla çıkarılması da komisyonda kabul edilen öneriler arasında yer aldı.

Kız öğrencilerin okullaşma oranlarının artırılmasının da tartışıldığı komisyonda, “kız öğrencilerin ortaöğretime devamlarına ilişkin teşviklerin artırılması, yeni yatılı liseler açılması ve kız çocuklarının okula erişimi için pozitif ayrımcılık yapılması” benimsendi.

KPSS’de Sınav Süresi Kısaldı

ÖSYM, 28 Kasım Pazar günü yapılacak KPSS ortaöğretim/önlisans sınav süresini 2.5 saatten 2 saate, soru sayısını da 150’den 120’ye indirdi. ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, adayların sınava, daha önce adreslerine gönderilmiş olan, sınav tarihi olarak 26 Eylül 2010’u gösteren Sınava Giriş ve Kimlik Belgeleri ile girecekleri bildirildi.

Sınav tarihinde, özellikle doğu illerinde, havanın daha erken saatlerde kararması ve bir elektrik kesintisi durumunda adayların mağdur olmaması için, sınav süresinin, sabah (ortaöğretim) ve öğleden sonra (önlisans) oturumları için 2 saat ve testlerin soru sayısının da 120 olarak yeniden belirlendiği bildirildi.

Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi eline geçmeyen veya kaybeden adaylar, sınav haftası içinde ÖSYM’den bu belgelerini ücretsiz olarak yeniden edinebilecek.

Milliyet
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 4 Kasım 2010 tarihinde eklenmiştir. "Zorunlu Eğitim 13 Yıla Çıkıyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8