» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Zorunlu Rotasyonu Aklınızdan Bile Geçirmeyin!

A+  A- Zorunlu Rotasyonu Aklınızdan Bile Geçirmeyin!

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu’nun “Öğretmenlere ‘Zorunlu Rotasyon’ Uygulamayı Aklınızdan Bile Geçirmeyin!” başlıklı açıklama metnidir.

Milli Eğitim Bakanlığı`nın, pek çok yönden yeni mağduriyetler yaratacak, ekonomik ve sosyal olarak ciddi sorunlara yol açacak olan “öğretmenlere rotasyon” uygulaması üzerinde çalıştığı haberleri basına yansımıştır.

Daha önce ‘Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı’nda kararlaştırılan ve 15-20 yıldır çalışan “deneyimli” öğretmenlerin zorunlu rotasyona (yer değiştirme) tabi tutulması önerisinin ardından gündeme gelen rotasyon girişimi, ciddi haksızlıklara yol açacak niteliktedir.

Eğitim emekçilerinin isteği dışındaki rotasyon uygulamalarının sürgün anlamına geldiği açıktır. Eğitimde zorunlu rotasyonun uygulanması durumunda Türkiye, Kavimler Göçü`nden sonra tarihte görülecek en büyük yer değiştirme hareketine sahne olacaktır. Eşleri farklı işkollarında ya da özel sektörde çalışan on binlerce öğretmen bulunmaktadır. Özür durumu atamalarını yılda bire indiren Milli Eğitim Bakanlığı`nın bu son girişimi, MEB`in öğretmenleri eğitimin en büyük sorunu olarak gördüğünün kanıtıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere “zorunlu rotasyon” uygulamasını hayata geçirmeden önce şu sorulara yanıt vermelidir;

* Uygulamanın ekonomik, sosyal, psikolojik, insani derinliği hesap edilmiş midir?
* Uygulamanın benzeri gelişmiş ya da gelişmekte olan herhangi bir ülkede uygulanmakta mıdır?
* Uygulama kapsamında kaç aile yer değiştirecek, yaşanacak ekonomik ve sosyal sorunlar nasıl çözülecektir?
* Uygulamanın öğretmenlere ve ülke ekonomisine ne kadar mali yük getireceği hesaplanmış mıdır?
* Öğretmen ailelerinin farklı alanlarda çalışan aile bireyleri ve eğitim gören çocuklarının psikolojileri düşünülmüş müdür?
* Devlet uygulamalarındaki tutarlılığa güvenerek başlarını sokacakları bir ev almak için kredi borcu yapan kaç öğretmen ailesi vardır?
* Eşlerden biri öğretmen diğeri hemşire, öğretmen, doktor, hakim, asker olanların tamamının tayinlerini adil bir şekilde eşlerinin yanına yapabilecek midir?
* Yıllarca köylerde çalışıp ilçe ve il merkezine gelen öğretmenlerin bu uygulamayla hakları ne derece korunacaktır?

Milli Eğitim Bakanlığı, yıllardır attığı her adımda mağdur ettiği öğretmenleri, bir kez daha mağdur etmek istemiyorsa önce yukarıda sıraladığımız sorulara tatmin edici yanıtlar vermelidir.

Eğitimin birikmiş sorunları “öğretmenlerin mesleki deneyiminden yararlanacağız” yalanıyla, hayata geçirilmek istenen yeni sürgün politikaları ile çözülemez. MEB, attığı her adımda öğretmenleri mağdur etme politikasından vazgeçmeli, eğitimin acil çözüm bekleyen sorunları ile ilgilenerek asıl işine odaklanmalıdır.

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 9 Aralık 2013 tarihinde eklenmiştir. "Zorunlu Rotasyonu Aklınızdan Bile Geçirmeyin!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. skeskin3533

    @tcmeb @ziyaselcuk Sayın bakanım bilsem öğretmen mülakat sonuçlarının yapılan illerde 8 Hazirana kadar açıklamasını… https://t.co/Ua1918lEvi

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7