‘Entelektüel Ayı’ Yetim Kaldı

Türkiye karikatürü, ustalarından birini daha yitirdi. Son yıllarda sağlık sorunlarıyla mücadele eden İsmail Gülgeç, 15 Şubat Çarşamba gecesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde dünyaya veda etti. Gülgeç, Evrensel’in de ilk karikatüristleri arasındaydı.

Geçirdiği ani kalp krizi sonrası 7 Şubat’ta İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan karikatürümüzün ve çizgi romanımızın büyük ustası İsmail Gülgeç hastanede 8 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti. Usta karikatüristi 15 Şubat gecesi, 64 yaşında yitirdik. Gülgeç, bugün saat 11.00’de Cumhuriyet Gazetesi önünde yapılacak törenden sonra, Çanakkale’de toprağa verilecek.

İSMAİL GÜLGEÇ KİMDİR?
İsmail Gülgeç 1947 Gaziantep doğumluydu. İlköğrenimi sırasında geçirdiği hastalık nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldı.

Sonraki yıllarda kendi kendini yetiştirmeye çalıştı, karikatüre yöneldi. İlk çizgileri 1968’lerde Yeni İzmir gazetesinde yayınlandı. Daha sonra Demokrat İzmir, Ege Ekspres, Devir, Milliyet gazetelerinde çizen Gülgeç’in Milliyet Çocuk dergisinde yayınladığı “Ormangiller” adlı karikatür-bantı geniş bir ilgi uyandırdı.

1979’da yayınlanan İnce Memed resimli romanı (Yaşar Kemal’in yapıtıyla birlikte) yurt dışında da yayınlandı. 1980’lerde Cumhuriyet gazetesinde çizmeye başlayan Gülgeç, “Memo” adlı dizisinde tarihsel olaylardan esinlenirken “İnsanlar” adlı dizisinde günlük yaşantıdan görüntüler verdi. “Hayvanlar” adlı dizisinde de güncel, toplumsal olayları değişik bir bakış açısı içinde vermeye çalıştı.

Gülgeç, Milliyet’in haftalık mizah eki Kirpi’de de çizdi. Sanatçı, Ahmet Ümit’in “Başkomser Nevzat/Çiçekçinin Ölümü (2005-Ekim)” isimli kitabını çizgi-roman olarak resimledi. Gülgeç, şarkıcı Nazan Öncel’in “7’n Bitirdin” isimli albüm kartoneti için 12 şarkıya 12 karikatür çizdi. İsmail Gülgeç, 1988, 1989 ve 1991 yıllarında Karikatürcüler Derneği Başkanı olarak görev yaptı…

EVRENSEL’İN İLK KARİKATÜRİSTLERİNDEN
İsmail Gülgeç, gazetemizin ilk karikatüristleri arasında yer almıştı ve 7 Haziran 1995 günü yayın hayatına başlayan Evrensel’in “İşte Türkiye Gerçeği” başlığını taşıyan ilk günkü manşetinde Gülgeç’in de bir karikatürü yer almıştı. Karikatürde, koltuğa gömülmüş, keyifle piposunu tüttüren bir ayı, ‘Çok mutluyum be! Bizi hayvanlar yönetiyor…’ diyordu. Bu karikatür yayınlandıktan sonra dava konusu olmuştu.

15 Şubat 2011’de dünyaya veda eden İsmail Gülgeç son olarak Cumhuriyet gazetesinde “Hayvanlar” çizgi bandını çiziyordu.

KARİKATÜRLERİNİ ÖZLEYECEĞİZ
Mizah yazarı, çizer Cihan Demirci: “Hayatı müthiş bir direnme gücü ve pek çok sağlık sorunuyla boğuşmakla geçerken muhteşem bir üretim gösteren büyük bir çizgi ustasını yitirdik. İsmail Gülgeç 1988-1989 ve 1991 yıllarında Karikatürcüler Derneği başkanlığı yaparken derneğe uzak duran pek çok karikatürcünün dernekle ilgilenmesini, üye olmasını sağladı. Bize her alanda sunulmaya çalışılan iki görüş türünün dışına üçüncü görüşü eklemesini bilenlerdendi. Çalıştığı bütün kurumlarda çizer hakları konusunda müthiş titiz davranarak, sosyal haklar anlamında ödün vermeden örnek olması gereken çabalar sergiledi. Usta işi çizgisi ve özellikle müthiş deseniyle geride harika çizgi romanlar, karikatürler bıraktı.”

Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker: “Türk karikatürünün çok değerli ustaları Turhan Selçuk, Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören tarafından kurulan Karikatürcüler Derneği’nde başkanlık yaparak karikatür sanatına çok büyük katkıları olmuştur. Sevgili başkanımız İsmail Gülgeç gerek çizgi ve konularıyla, gerek örgütçülüğüyle karikatür sanatında çok önemli bir yer tutmuştur. Evrensel Gazetesi’nde yayınlanan devrimci karikatürlerini özleyeceğiz.”

Semih Poroy – Karikatürist: Gülgeç 80’li, 90’lı yılların en etkili karikatürcülerinden biriydi. Bazı bakımlardan en etkilisiydi. Yaptığı işler bireysel yaratmadaki üstünlüğünün, Karikatürcüler Derneği’ndeki çalışmaları ise ortaklaşa iş yapma bilincinin kanıtlarıdır. Onunla bir arada bulunmak inanılmaz keyifliydi ama, bu bir aradalık insana aynı zamanda sorumluluk da yüklerdi. Sahip olduğu sorumluluk duygusu ile Gülgeç’i, karikatürdeki Aziz Nesin sayardım. Onu çok özleyeceğim kesindir; ama, nerede bulacağım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.