19 Mayıs’lar Faşist Uygulamaları Andırıyor

Türköne: “Atatürkçü olmayı hakaret sayarım, 19 Mayıs kutlamalarına model olarak İtalya’nın faşist kutlamaları alınmış.”

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetimine atanan Mümtazer Türköne, katıldığı canlı yayında yine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından sürpriz bir şekilde Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurulu Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirilen Zaman gazetesi yazarı Prof. Dr. Mümtazer Türköne, Habertürk TV’de Balçiçek İlter’in sunduğu Söz Sende’ye konuk oldu.

GÜNCELLEME: Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurulu Yönetim Kurulu üyesi yazar Prof.Dr. Mümtazer Türköne, gelen tepkiler üzerine görevinden istifa etti.

ATATÜRKÇÜ TANIMLAMASINI HAKARET SAYARIM

Türkiye’de yüzlerce Atatürkçü olduğunu ifade eden Türköne kendisine Atatürkçü tanımlamasının yapılmasını da hakaret olarak algılayacağını söyledi.

Atatürk’ün bu ülkenin bir ortak değerini olduğunu kaydeden Türköne “Atatürk’ün mirasına sahip çıkmamız lazım ve Atatürk’ün Atatürkçülerden korunması gerekli. Atatürk 19 Mayıs’ta Samsun’a çıktı. Ve biz 19 Mayıs’ı Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyoruz. 1932 yılında İnönü İtalya’ya gidiyor. Ve İtalya’da faşist kutlamaları görüyorlar. Alıyorlar onu 1938’den itibaren 19 Mayıs törenleri diye Türkiye’de uyguluyorlar.” dedi.

19 MAYIS TÖRENLERİ FAŞİST KUTLAMALARI ANDIRIYOR

Stadyumda öğrencilerin aynı hareketleri yapması, askeri disipline benzeten Türköne “19 Mayıs kutlamalarına model olarak İtalya’nın faşist kutlamaları alınmış. Beden eğitimi öğretmenleri bütün liselerde ali kıran baş kesen oluyor ve eğitim bitiyor” diye konuştu. -posta

Benzer yaklaşımlar daha önce haberlerimize konu olmuştu.

“BU BAYRAM KİMLER SAÇMALAYACAK” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.