2. Öğretimde Harçlar Kaldırılacak mı?

Hatırlanacağı gibi öğrenci harçları kaldırılmış ve bu durum öğrenciler arasında memnuniyetle karşılanmıştı. Fakat bu durumdan sadece 1. öğretim ve açıköğretim öğrencilerinin yararlanacak olması 2. öğretim öğrencilerinin büyük tepkisini çekmişti.

2. öğretimde harçların kaldırılmaması yargıya taşınmıştı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 2. öğretimin harçlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Arınç: “Bu, öğrencilerimizi mutlaka sevindirmiştir. Bize gelen geri dönüşlerden ve basına yansıyan teşekkürlerden, tebriklerden bunu hissediyoruz” diye konuştu.

3.5 MİLYON ÖĞRENCİ YARARLANDI

Arınç sözlerine şöyle devam etti: “Bunun Hükümetimize kadar ulaştırılması ve sanıyorum ki o gün verdiğim rakamlar itibarıyla 3,5 milyon öğrencimizin bu katkı payından muaf tutulması fevkalade önemlidir.”

2. ÖĞRETİM İÇİN YASA DEĞİŞİKLİĞİ GEREK

“Evet, ikinci öğretim bunun dışında tutulmuştur. Bu bir mecburiyetti. Çünkü yasayla kurulmuş olan bir statüyü ancak yasayla değiştirmek mümkün. Oysa katkı paylarının alınmaması Bakanlar Kurulu kararımızla gerçekleşmiş oldu.

Birinci öğretim ve açık öğretimi topladığımızda 3,5 milyon öğrenci bundan istifade etmiş oldu. Aynı zamanda sağlanan burslar, yüksek lisans, master ve doktoralara verilen imkanlar, yurt imkanları, yurtlardaki kahvaltı ikramları ve diğerleri zaten devam edecek. Böylelikle üniversite öğrencilerimizin, bu dönemlerini daha rahat geçirmeleri, imkanlarını biraz daha genişletmek mümkün olabilecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.