4-C’liler Yine Mağdur

İsmet AKYOL (*)

Tüm baskı ve zorluklara rağmen 78 gün süren TEKEL işçilerinin 4-C’ direnişi karşısında önce ‘avucunuzu yalayın’ diyen Başbakan Erdoğan ve direnişi görmezden gelen AKP Hükümeti, TEKEL işçilerinin kararlı mücadelesi ve mücadelenin tüm ülkeye yayılması üzerine geri adım atmış ve bir takım tavizler vermek zorunda kalmıştı. Hükümet, 4-C statüsünde çalışanların çalışma koşullarını kısmen düzeltmek zorunda kalmış ve azda olsa ücretlerde bir iyileştirme yapılmış, çalışma süresi yılda 10 aydan 11 ay çıkarılmıştı.

4-C’liler Bir Ay İşsiz Kalacaklar ve Ücret Alamayacaklar

Çalışma süresinin 10 aydan 11 aya çıkarılması, ücretlerde kısmi bir iyileştirmenin olması 4-C’lilerin mağduriyetini ortadan kaldırmamıştır. Çünkü yasa gereği 4-C’lilerin 31 Aralık tarihinde sözleşmeleri sona erecek ve bir ay işsiz kalacaklar. Ücretlerin oldukça düşük olması yetmiyormuş gibi, işsiz kaldıkları bir ay içerisinde ücret alamayacaklardır. Ancak, bu bir ay süresince; kira, elektrik, telefon ve su faturaları borçları gelmeye devam edecektir. Kendileri gibi eş ve çocukları da yaşanan mağduriyetten paylarına düşeni en ağır bir biçimde almaya devam edecekler.

Okullarda ve Diğer Kurumlarda Hizmet Duruyor

Ayrıca geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da 4-C’lillerin görev yaptıkları okullar başta olmak üzere birçok kurumda işsiz kalınan süre içerisinde hizmetler durma noktasına gelecektir.

Zamanında Göreve Başlatılmamaları ve Damga Vergisi Mağduriyeti Artırıyor

Diğer taraftan, Bakanlar Kurulu kararı ve Mali Bakanlığının vize vermesinin ardından her yıl tekrarlanan sözleşme yenilenmesi işlemleri sürekli geciktirilmesi nedeniyle 4-C’liler zamanında göreve başlayamamaktadır. Her yıl sözleşme yenilenirken 80 ile 100 TL arasında alınan damga vergi ise 4-C’lileri daha çok mağdur etmektedir.

4-C’lilerin Sosyal Ve Özlük Sorunları Çözülmeli, Talepleri Dikkate Alınmalıdır

Eğitim Sen olarak bir kez daha hükümete sesleniyoruz. 4-C’lilerin sosyal ve özlük sorunları en kısa sürede çözülmeli, talepleri dikkate alınmalıdır. Bunun için; 4-Cli personele kadro verilmeli ve yılda on iki ay çalışma olanağı sağlanmalıdır. Yıllarca mesleğinde uzmanlaşmış 4-Cli personel branşlarında işe yerleştirilmelidir. Günün koşullarına uygun ve eşit işe eşit ücret anlayışı doğrultusunda, 4-C’li personele aynı işi yapan kişilere verilen kadar maaş verilmelidir. Sosyal hakları (yolluk, mesai gibi) güvence altına alınmalıdır.

Anayasa Mahkemesi 4-C Yasasının İptalini Acilen Sonuçlandırmalıdır

Anayasa Mahkemesi’nin önünde 4-C yasasının iptali istemi bulunuyor. Anayasa Mahkemesi’nden talebimiz, on binlerce 4-C’linin geleceğini yakından ilgilendiren bu davanın acil bir şekilde sonuçlandırmasıdır.

(*) Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.