44 Bin Kadrolu Atama

Atan(a)mayan öğretmenlerin çığlığı her geçen artıyor. MEB bu sese kulaklarını tıkamaya devam ediyor. Sorunun artık atan(a)mayan öğretmenlerin sorunu olmaktan çıkıp toplumsal bir yara haline geldiğini belirten öğretmenlerin konuyla ilgili açıklamasını haberimizin devamında veriyoruz. (Video haberin sonundadır.)

“Bizler için Ağustos ayında atama yapılması düşünülen kadroların büyük bir kısmı ne yazık ki Haziran ve Temmuz aylarında kullanılmış, bizlere ise Ağustos ayında 11.544 gibi bir kadro bırakılmıştır.

Yani bir atama dönemi, tek bir atamayla kapatılmak istenmektedir.
Bu durumda ise 2011 yılında KPSS‘ye giren biz öğretmenler, mağdur bırakılmaktayız.

Şimdi soruyoruz; 2011 yılında KPSS‘ye giren biz öğretmenlerin suçu, günahı ne?
Verilen onca emeğe ve yapılan onca çalışmaya yazık değil mi?

2011 yılında KPSS‘ye giren öğretmenler için öngörülen kadroların, Haziran ve Temmuz aylarında kullanılıp, Ağustos ayında ise 11.544 atama yapılması ve 2012 Ağustos ayına kadar yeni bir atama olmayacak olması, bizleri ve ailelerimizi mağdur durumda bırakmıyor mu?

Sizlerden ricamız ise biz ve ailelerimizin bu mağduriyetinin giderilmesi için 2011 yılı içerisinde 44 bin atama olması yönünde girişimlerde bulunmanızdır.

Saygılar.
ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER…

——

“Bizler, 2011 yılında KPSS‘ye giren öğretmenleriz.

2010 yılında KPSS‘ye girenler , kopya olayı nedeniyle mağdur oldu denilerek bizim hakkımız olan kadrolar, haziran ve temmuz aylarında kullanılarak onlara verildi, verilirken de mağduriyeti gideriyoruz denildi.

2011 Ağustos ayında ise bizlere kala kala 11.544 kadro kaldı. Şimdi de bütçe bahane edilerek öğretmenlerin ataması yapılmamaktadır. Ancak Ağustos ayı bütçesinin 2.8 milyar dolar fazla verdiği ve böylece bütçenin, son 8 ayda 6. kez fazla vermiş olduğu sayın Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek tarafından bildirilmiştir. Ayrıca Bakan Şimşek, Ağustos sonu itibariyle 2011 yıl sonu bütçe hedeflerine rahatlıkla ulaşılacağı hatta bütçe açığının, 2011 yıl sonu için öngörülen bütçe açığı hedefinin altında kalacağını öngördüklerini bildirdi.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanı sayın Ömer Dinçer de atama bekleyen öğretmenlerin çok olduğunu kabul etmiş, ancak o branşlarda açık olmadığını gerekçesiyle atama yapılmadığını belirtmektedir. Fakat buna rağmen 22/09/2011 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında YÖK, 53 üniversiteye “ihtiyaç yok” denilen branşlar da dahil pedagojik formasyon programı açma izni verdi.

Eğer bu branşlardan öğretmen fazlaysa neden hala buna izin veriliyor?
Ya da biz mi kandırılıyoruz?

Sayın Bakanımız Dinçer‘in de dediği gibi öğretmenlerin “nitelikli” olması gerekir. Fakat bu sözlere ve bunca mezun öğretmene rağmen neden ücretli öğretmenlik yapmak için “hayvan yetiştiricileri, bitki yetiştiricileri, iktisat, işletme mezunları, lise mezunları ” öğretmen sıfatıyla görevlendirilmektedir?

2011 yılında KPSS’ye giren öğretmenlerin hakkı yenmekte ve her geçen gün daha da mağdur edilerek, maddi manevi zor durumda bırakılmaktadır.

Sayın bakanımız bir özürle her şeyin düzeleceğini sanmaktadır, oysa devlet insan değildir.
Öyle insanlar gibi eşinden, dostundan özür diler gibi vatandaşından özür dilememelidir.
Devlet hatasını, özrünü gördüğü yerde, hatasını telafi eder.
Yani İstediğimiz sadece özür değil KASIM’DA en az 44 BİN KADROLU ÖĞRETMEN ATAMASIDIR. Hakkımızı alıncaya kadar susmayacağız ve bütün yolları deneyeceğiz.

Sizden ricamız bu konuyu gündeme taşıyarak bize bu konuda destek olmanızdır.

SAYGILARIMIZLA

15 DAKİKANI AYIR…

Atanmadığı için hayatına son veren öğretmenler, işsiz bekleyenler, mesleği dışında “her işi” yapmak zorunda kalanlar, öğretmenler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.