4+4+4 İle Kızlar Okula Gitmiyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2012-2013 İstatistikleri’ne göre, eğitimde 4+4+4’lük modele geçilmesinin ardından kademeler arasındaki geçişlerde önceki yıllara göre okullaşma oranları bakımından düşüşler oldu.

Okulöncesi eğitime gitmesi gereken 60-71 ay grubundaki çocukların, ilkokula otomatik kayıtlarının yapılması nedeniyle okulöncesi eğitimde okullaşma oranları ülke genelinde ortalama yüzde 10 düştü. Kız çocuklarında bu oran yüzde 12’ye çıkıyor.

Geçen yılın verileri ile kıyaslandığında, 12 yıla çıktığı iddia edilen zorunlu eğitimin ilk 4 yıllık ilkokul bölümünden ikinci dört yıllık ortaokul bölümüne geçerken bile ortalama yüzde 5 oranında bir kayıp yaşandığı ortaya çıkıyor. Bu oran kız çocukları için yüzde 6 civarında.

İMAM HATİP ARTIŞI YÜZDE 35

MEB ve Eğitim-Sen verilerini değerlendiren eski Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer, şunları söyledi: “Eğitimde 444’lük düzenlemenin ortaya çıkardığı en belirgin sonuçlardan birisi de ilkokul ortaokul ayrışmasının ardından yeniden açılan imam hatip ortaokulları ve imam hatip liselerinin sayısındaki belirgin artıştır. 2011-2012 eğitim öğretim yılında 537 olan İmam Hatip Lisesi sayısı, AKP hükümetinin bilinçli politikalarıyla bir yıl gibi kısa bir sürede 708’e çıkmıştır.”

DONANIMLI OKULLAR İMAM HATİP OLDU

Dinçer sözlerine şöyle devam etti: “444’lük sistem sonrasında Türkiye’de 730 bağımsız imam hatip ortaokulu bulunuyorken, 369 imam hatip ortaokulu, imam hatip liseleri bünyesinde açılmıştır. Derslik ve öğretmen ihtiyacının hat safhaya ulaştığı ülkemizde İmam Hatip Okulları’na uygulanan ayrıcalıklar ve destekler dikkat çekici olmuştur. Okul dönüşümleri sırasında en donanımlı okullar imam hatip okullarına dönüştürülmüş, bu durum öğrencileri ve velileri resmen isyan ettirmiştir. Öğretmen, öğrenci ve velilerin ülkenin çeşitli yerlerinde yürüttükleri mücadele ile okullarını geri kazanabilmişlerdir. Ancak dönüşümler bir takım zorlama talepler yaratılarak bu günde sürdürülmektedir. Nerede duracağı ve ne zaman biteceği de bilinmemektedir.” –Cumhuriyet/ Figen Atalay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.