4+4+4 Öğretmeni Çok Üzecek

4+4+4 kaosuyla okulların açılmasına az bir zaman kaldı. 4+4+4 eğitim sistemindeki sorunların ve altyapı yetersizliklerinin her ne kadar öğrencilerin geleceğini çaldığını belirtsek de yakın zamanda sistemden öğretmenlerin de olumsuz etkilediğini görmüş olduk.

Norm fazlaları, il emri ve yer değiştirme sorunları, yapılacak ilk atamalar…

4+4+4 ÖĞRETMENİN CANINI YAKACAK!

Yaşanacaklara daha somut bakarsak, (veli talebiyle 1. sınıfa başlayacak) 60-66-80 ay gibi farklı yaş aralığındaki çocukların aynı sınıflarda bulunmasından kaynaklı sorunlar en fazla öğretmenlerin başını ağrıtacaktır.

Örneğin 60 aylık bir çocuk, kendisi için düzenlenmemiş tuvaletlerde (düzenlenmiş olsa bile) ihtiyacını tam anlamıyla gideremeyecek ya da temizliğini gerektiği gibi yapamadığı için salgın hastalıklar görülebilecektir.

O yaş grubunda anasınıfı öğretmeni tarafından birebir ilgilenilerek ihtiyaçlarını karşılayan öğrenciler bir anda “tek başına” kalacaktır.

SOMUT ÖRNEKLER VERELİM

Aynı örnek üzerinden gidersek;

öğrenci tuvalet ihtiyacını belirttiği zaman öğretmen derste dahi olsa öğrenciyi tuvalet ihtiyacını karşılaması için tuvalete yollamak zorunda kalacaktır.

Öğretmen sınıfını yalnız bırakıp öğrenciyle tuvalete gidemeyecektir.

Öğrenci tuvalette bir sorun yaşarsa derse dönmeme ihtimali yüksektir.

Ya da yaşadığı sıkıntıdan dolayı kimseye görünmeden okulu terkedebilecektir.

Okul dışında ya da derslik dışında öğrencinin yaşayacağı sorunlarda sorumlu kim olacaktır?

Öğretmen öğrenciyle tuvalete gitmeye kalksa sınıfı yalnız bırakmasından dolayı sınıfta yaşanacak sorunlardan kim sorumlu olacaktır?

O yaş grubunda ortak hareket etme eğilimi yoğun olarak görülmektedir. Öğrencilerden biri tuvalete gitmek isterse en azından 5-6 öğrenci daha bunu isteyecektir ve tuvalet alışkanlıklarını henüz kazanmamış bu öğrencileri derste tuvalete göndermek sınıf öğretmeninin yetkisinde midir?

Farklı yaş gruplarının aynı merdiveni kullanımı sırasında üst sınıflarla küçük öğrencinin çarpışması durumunda istenmeyen olayların yaşandığı öğretmen olan herkes tarafından mutlaka deneyimlenmiştir. Üst sınıflarla 60+ aylık bir öğrencinin merdivende çarpışması durumunda nasıl bir durum ortaya çıkacaktır?

Tenefüslerde oyun kazaları olarak ifade edilen durumlarda ne yapılacaktır? Kaç okulda müdahale için sağlık görevlisi bulunmaktadır?

Nöbetçi öğretmen bu durumlardan ne kadar sorumlu olacaktır?

Benzeri durumları arttırmak mümkün.

PEKİ NE YAPABİLİRİZ? ÖNERİ; SENE BAŞI ÖĞRETMENLER KURULU…

Öncelikle 4+4+4‘e karşı verilen her türlü mücadeleye elden geldiğince destek olmak, en azından mesleği koruma adına önemli bir adım olacaktır.

Bilindiği gibi sene başı öğretmenler kurulu toplantısı yapmak yasal bir zorunluluktur. Bu toplantıda okulun eğitim öğretim faaliyetleri ve diğer işler planlanmaktadır.

Bu toplantının ve tutanakların resmi niteliği bulunmaktadır.

Öğretmenler (özellikle 1. sınıf okutacaklar) gündem maddesine göre bu ve öngördüğü diğer sorunlarla ilgili kısa açıklamalarını ve bu durumlara karşı idarenin önlem almasını, aksi taktirde yaşanabilecek olaylarda herhangi bir sorumluluk kabul etmeyeceğini belirten ifadeler kullanmalıdır.

Örnek vermek gerekirse;

(merdivenlerin ortak kullanıldığı durumlar varsa) yaşanabilecek sorun ifade edildikten sonra okul idaresinin giriş çıkış saatlerinde düzenlemeler yapması talep edilebilir, yaşanacak bu tarz bir olaydan nöbetçi öğretmenin sorumlu tutulamayacağı belirtilebilir.

Henüz düzenlenmemiş tuvaletlerle ilgili muhtemel sorunlar açıklanıp, okul idaresinin en kısa sürede bu düzenlemeler için girişimde bulunmasını, bu konuda yaşanacak sorunlardan öğretmenin sorumlu olmayacağı belirtilebilir.

ÇÖZÜM OLUR MU?

Elbette toplantıda bu durumların ifade edilmesiyle okul idareleri bu sorunları çözemeyecektir. Fakat yaşanacak hukukî/idari bir süreçte, öğretmen üzerine düşen uyarıyı yaptığı için durum daha farklı değerlendirilebilecektir.

SUÇLU OKUL İDARESİ Mİ OLACAK?

Okul idareleri de öğretmen ve velilerden gelen ve okul imkanlarını aşan talepleri Milli Eğitim Müdürlüğü‘ne yazılı olarak bildirerek yükümlülüklerini üst birimle paylaşabileceklerdir. -egitimciyiz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.