4+4+4’e Geçit Vermeyeceğiz!

Birçok ilde alanlara çıkan eğitim emekçileri, Başbakanın 4+4+4 düzenlemesi ile ilgili ‘hangi dilden anlıyorlarsa o dilden konuşacağız’ sözlerine cevap verdi. Eğitim Sen’in gerçekleştirdiği ve çok sayıda örgütün desteklediği kitlesel eylemde emekçiler hükümeti son kez uyardı. Eylemde, yasanın mevcut haliyle Meclis gündemine gelmesi halinde greve gidileceği açıklandı.

Ankara’daki eylem, Kızılay’da bulunan Mimar Kemal İlköğretim Okulunun çevresinde insan zinciri oluşturularak başladı. Burada KESK Genel Sekreteri İsmil Hakkı Tombul bir açıklama yaparak, tasarının yasalaşması halinde eğitimin bütünüyle piyasalaştırılacağını, çocuk yaştaki gelinlerin resmen onaylanacağını, çocuk işçiliğinin artacağını belirtti.

Eyleme, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB dışında, Emek Partisi, CHP, ÖDP, Halkevleri yöneticileri de destek verdi. TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi de eylemdeydi.

Buradan zincir halinde YKM önüne bir yürüyüş yapıldı. Yürüyüşte zaman zaman polisin engellemeleri üzerine gerginlik yaşandı. YKM önünde sloganlarına ve eylemlerine devam eden emekçiler, buradan Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüdüler.

MEYDANLAR BOŞ DEĞİL!

Kitlesel yürüyüş sonrası, Bakanlık önünde açıklama yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, “Çocuklarımızın ve öğrencilerimizin geleceğine sahip çıkıyoruz” dedi. 12 yıl kademeli ve zorunlu eğitimin milyonlarca öğrencinin yanı sıra tüm ülke nüfusunu yakından ilgilendirdiğini belirten Yıldız, “Bu yasa teklifine karşı sessiz kalmak, yaşananları ve gelecekte yaşanacakları kabul etmek mümkün değildir” dedi.

‘KİM HANGİ DİLDEN ANLIYOR GÖRECEĞİZ!’

Başbakanın Meclisteki grup toplantısında tüm Türkiye’ye meydan okuduğunu ve “Hangi dilden anlıyorlarsa o dilden konuşacağız” dediğini hatırlatan Yıldız, şu yanıtı verdi: “Biz de buradan kendisine meydan okuyoruz. Bugün sevk alarak uyarımızı yapıyoruz. Eğer itirazlarımız dikkate alınmaz ve geri adım atılmazsa asıl o zaman kimin hangi dilden anladığını hep beraber göreceğiz.”

Yıldız, yasanın geri çekilmemesi ve mevcut haliyle Meclis gündemine gelmesi durumunda üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını ve tüm Türkiye’yi eylem alanına çevireceklerini açıkladı.

İZMİRLİ EMEKÇİLERDEN KİTLESEL UYARI

Eğitim Sen İzmir Şubeleri Konak Meydanı’nda eylem yaptı. Yapılan eyleme sadece Eğitim Sen üyeleri değil öğrenciler, veliler ve KESK’e bağlı tüm sendikalar destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Şubeleri Sözcüsü Mustafa Beyazbal 12 yıl kademeli zorunlu eğitim tartışmalarının, milyonlarca öğrenci başta olmak üzere, tüm ülke nüfusunu yakından ilgilendirdiğini söyledi. Beyazbal, “Bu nedenle eğitim ve bilim emekçileri olarak bizlerin çocuklarımızın, öğrencilerimizin ve ülkenin geleceği açısından son derece önemli ve tehlikeli düzenlemeler içeren söz konusu yasa teklifine karşı sessiz kalmak, yaşananları ve gelecekte yaşlanacakları kabul etmek mümkün değildir” dedi.

Sabah saatlerinde Narlıdere semt polikliniği önünde toplanan eğitim emekçilerine konuşan Şube Başkanı Duran Sınacı 4+4+4 yasasına karşı tepkilerini göstermeye devam edeceklerini söyledi. Daha sonra Seferihisar ve Urla’dan gelen Eğitim Sen üyeleriyle birleşen emekçiler Mithatpaşa Caddesi’nde “Parasız eğitim parasız sağlık” sloganlarıyla yürüdüler. Eğitimciler daha sonra belediye önünde toplanan Balçova’lı eğitimcilerle birleşerek toplu olarak Konak Meydanı’ndaki eyleme katıldılar.

İzmir Buca da eylem öğrencilerin ve velilerin Buca Heykel önünde toplanmasıyla başladı. Buradan yürüyüşe geçen kitle Buca Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. Karşıyaka da ise belediye önünde toplanan yaklaşık 3 bin emekçi sloganlarla İskeleye yürüdü. Emekçiler vapurla karşıya geçerek Konak Meydanı’ndaki eyleme katıldılar.

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKIYORUZ!

Kütahya’da Cumhuriyet Caddesi’nde yapılan basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Kütahya Şube Başkanı Taşkın Yakut zorunlu din dersinin kaldırılması ve anadilinde eğitim taleplerinin karşılanması yönündeki toplumsal talepler göz ardı edildiğini, zorunlu din dersleri yanında seçmeli din dersleri getirilmesinin önünün açıldığını söyleyerek “Arapça, fıkıh ve Kur’an derslerinin ikinci 4 yılda seçmeli hale getirilmesi sağlanarak, bütün okullarda fiilen imam hatip modeline geçilmek istenmektedir” dedi.

Niğde’de Eğitim Sen’in çağırısıyla yapılan 4+4+4 düzenlemesine ilişkin basın açıklaması Niğde Hükümet Meydanı’nda 250 kişinin katılımıyla yapıldı. Basın açıklamasının okunmasından sonra katılımcıların da görüşlerinin alındığı etkinlikler yapıldı.

AKP’YE ÇOCUK GELİN VE ÇOCUK İŞÇİ MAKETİ

Çaycuma’da Atatürk Anıtı önünde yapılan eylemde basın açıklaması Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol tarafından yapıldı. Akyol, “Yıllardır sorunlarla boğuşan eğitim sisteminin ve çocuklarımızın Başbakanın “dindar nesil” sevdasına kurban edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Açıklamanın ardından çocuk işçi ve çocuk gelin maketleri AKP Çaycuma ilçe binası önüne bırakıldı.

ÜLKEMİZ BÖYLE BİR GELECEK HAK ETMİYOR!

Rize Fındıklı’da yapılan basın açıklamasına EMEP, ÖDP, ESP ve Eğitim Sen Fındıklı Temsilciliğinin katıldı. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı açıklamada basın açıklamasını okuyan Murat Özbulut Fındıklılılar olarak eğitim üzerinde yapılmaya çalışılan gerici uygulamaları ve Sivas’taki katliamın zaman aşımını kabul etmeyeceklerini belirtti.

DERSİM’DE 4+4+4 TEPKİSİ

Eğitim Sen’in bir günlük okullara gitmeme kararı Dersim’de yüzde yüz katılımla gerçekleşti. Sanat Sokak’ta toplanan veli ve Eğitim Sen üyelerinden oluşan 3 bine kişi sloganlarla Cumhuriyet Caddesi’ndeki AKP il binasına kadar yürüdü. Burada yapılan basın açıklamasını Egitim Sen Şube Başkanı Hasan Ölgün yaptı.

Pertek’te Eğitim Sen’in düzenlediği basın açıklamasına halkın yoğun katılımı gözlendi. Belediye binası önünde yapılan açıklamaya demokratik kitle örgütleri ve halk destek verdi. Açıklamayı Ali Ekber Kocamış okudu

KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ

Van’da Mavi Plaza önünde bir araya gelen eğitim emekçileri “4+4+4=4 karanlığa teslim olmayacağız” pankartı açarak Feqiye Teyran Parkı’na kadar yürüdü. Burada açıklama yapan Eğitim Sen Şube Sekreteri Mucip Vergili, “Eğer itirazlarımız dikkate alınmaz ve geri adım atılmazsa asıl o zaman, kimin hangi dilden anladığını hep birlikte göreceğiz” dedi.

ANTALYA’DA KİTLESEL KATILIM

Antalya’da Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanan Eğitim Sen üyeleri Kale kapısı Attalos Heykeli önüne yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Bin kişinin katıldığı eyleme halkın ilgisi de yoğundu. Eğitim yasası atılan sloganlar ve ıslıklar protesto edildi. Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez’in okuduğu basın açıklamasından sonra eylem halaylarla sona erdi.

ÖĞRETMENLER 4+4+4’Ü İSTEMİYOR

Eskişehir’de İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya gelen Eğitim Sen üyeleri Hamamyolu Saat Kulesi’ne kadar yürüdü. Eyleme birçok siyasi parti de destek verdi. Kitle adına burada basın açıklaması yapan Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı, 4+4+4’ün pedagojik değil ideolojik olduğunu belirterek bu sistemden bir an önce vazgeçilmesini istedi. Eğitim sen üyeleri basın açıklamasının ardından Süleyman Çakır Lisesi ve Adalet İlköğretim Okuluna giderek burada zincir oluşturdu.

ANTEP 4+4+4 EĞİTİM MODELİNİ İSTEMİYOR

Gaziantep’te Eğitim Sen’in öncülüğünde DİSK, TMMOB, TTB’nin katılımıyla Akyol İlköğretim Okulu çevresinde insan zinciri oluşturularak, 4+4+4 eğitim modeli protesto edildi. Akyol İlköğretim Okulundan Yeşilsu Parkı’na kadar yürüyen yüzlerce kişi burada kürsü kurdular. Kürsüde konuşmaların ardından basın açıklamasını okuyan Eğitim Şube Başkanı Ömer Faruk Koç, 4+4+4 yasa tasarısında öğrenciler, çocuklar ve aileler gibi kendilerinin de yapılan tartışmaları kaygıyla izlediklerini söyleyerek, “Hangi siyasal ve ideolojik amaçlarla gündeme getirildiği açıkça belli olan 4+4+4 düzenlemesi geri çekilmelidir” diye konuştu.

ÇORUM’DA 5 BİN KİŞİ ALANDAYDI

Çorum’da AKP’nin 4+4+4 yasasına karşı beş bin kişi ile basın açıklaması yapıldı. Eğitim emekçilerinin sevk alarak katıldığı basın açıklaması için Bahabey Kavşağında toplanıldı. Bahabey Caddesi ve Gazi Caddesi miting havasından dolayı yol tek taraflı trafiğe kapatıldı. Yaklaşık iki kilometre coşkulu bir şekilde sloganlarla yüründü. Saat kulesine gelindiğinde kortej beş bin kişiyi geçti.

Eyleme Eğitim Sen üyeleri kitlesel olarak katılırken Çorum HDK bileşenleri, CHP, Çorum Alevi Kültür Merkezi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, ilköğretim ve lise öğrencileri de eylemde yerlerini aldı.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Öztürk AKP Hükümetinin, eğitim sistemini kendi siyasal ve ideolojik amaçlarına uygun bir şekilde biçimlendirmek istediğini belirterek “Kanun teklifinde yer alan, ilköğretim devlet okullarında parasızdır ifadesi komisyon görüşmelerinde metinden çıkarılarak, ilköğretimin tamamen paralı hale getirilmesinin ilk adımları atılmak istenmektedir” dedi. Yıllardır sorunlarla boğuşan eğitim sisteminin ve çocukların Başbakanın “dindar nesil” sevdasına kurban edilmesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Öztürk, “Devletin görevi dindar nesil yetiştirmek değildir. Devlet çocuklarımız üzerinde böyle bir tasarrufta bulunamaz” dedi.

EMEKÇİLER HÜKÜMETE MEYDAN OKUDU

Diyarbakır’da AZC Plaza önünde toplanan eğitim emekçileri ‘4+4+4 değil, Ana dilde eğitim’ pankartı taşıdılar. Kürtçe ve Türkçe hazırlanan dövizler taşıyan öğretmenler sık sık ‘Zafer direnen emekçinin olacak’, ‘Parasız, bilimsel, ana dilde eğitim’, ‘Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek’ sloganlarını attılar. Eyleme KESK’e bağlı sendikaların üye ve yöneticileri de destek verdi.

Öğretmenler adına basın açıklamasını yapan Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, öncelikle Sivas Katliamı davasında verilen zaman aşımı kararını Başbakan Erdoğan gibi sevinçle karşılamadıklarını, büyük üzüntü içinde olduklarını kaydetti. 18 Martta Diyarbakır’da yapılacak olan Newroz kutlamasına katılım çağrısı yapan Birtek, “Halkımız AKP hükümetinin saldırılarını boşa çıkartacaktır” dedi. 4+4+4 olarak bilinen yasa teklifinin eğitimi piyasalaştırmak ve dincileştirmek hedefinde olduğunu belirten Birtek, “Son söylenmesi gerekeni başta söylemek gerekirse eğitim ve öğretim alanında ana dilinde eğitim hakkı tanınmadıkça dünyanın en iyi sistemini getirseniz de başarı şansı yoktur” dedi.

ANTAKYALI EMEKÇİLERİN SABRI TAŞTI

Antakya’da Eğitim Sen binası önünde toplanan emekçiler, sağlık çalışanları ve demokratik kitle örgütleri AKP tarafından hayata geçirilmek istenen 4+4+4 uygulamasını protesto etmek amacıyla yürüyüş yaparak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Polis ise emekçilerin yürüyüş yapmasını engellemek istedi. Görüşmelerin ardından polis yürüyüş güzergahının önünü açmak zorunda kaldı. Polisin yer yer provoke ettiği yürüyüş tüm engellemelere rağmen gerçekleşti ve kitle basın açıklamasını yapacağı Ulus Meydanı’na erişti. Kitle adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Hatay Şube Başkanı Ayhan Erkal AKP iktidarının eğitim sistemini yeniden yapılandırarak kendi düzenine uygun kafalar yetiştirmeye, yük olarak gördüğü eğitim masraflarından sıyrılmaya, bütün yükü emekçi halka yüklemeye çalıştığını belirtti. Erkal “hak verilmez alınır” ilkesini rehber edinen KESK’in, yasaya geçit vermeyeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.