4+4+4’ü Sorgulamak Yasak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 4+4+4 korkusu: “Yeni eğitim sistemini sorgulamak yasak!”

Milli Eğitim Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları ve sendikaların 4+4+4 eğitim sisteminin aksayan yönlerini okullara gidip öğretmenlerle araştırmasını yasakladı.

AKP‘nin bu yıl hayata geçirdiği ve üzerinde büyük tartışmalar yapılan 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili düzenlemeyi araştırmak ve sorgulamak yasaklandı.

Gerekli önlemleri alın yazısı;

Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartaroğlu‘nun haberine göre, İl milli eğitim müdürlüklerinden okul yönetimlerine ve öğretmenlere gönderilen yazıda, “Anket, röportaj ve bilgilendirme gibi faaliyetlerin yapılmasına hiçbir şekilde müsaade edilmemesi ve gerekli önlemlerin alınması” istendi.

Ankete katılmak yasak yazısı

Dinçer, sistemde kaos yaşanmadığını, kaos eleştirilerinin sübjektif olduğunu belirtirken ve sendikaların rapor çalışmaları sürerken, il milli eğitim müdürlükleri tüm ilköğretim yönetimlerine ve öğretmenlerine “öğretmenlerin anketlere katılmasının ve röportaj vermesinin yasak olduğuna” ilişkin yazı gönderdi.

AKP’yi övmek serbest

Öte yandan yaşanan kaosu gözler önüne seren anket ve çalışmaları yasaklayan bakanlığın, olumlu belirlemelerde bulunması beklenen araştırmalara göz yumduğu da ortaya çıktı.

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Eğitim-Bir-Sen, “12 ilde, 1200 ilk ve ortaöğretim öğretmeni ve 1200 veliyle yüz yüze anket” yaparak yeni eğitim sisteminin hem öğretmenler hem de veliler tarafından nasıl algılandığını araştırdı.

Ayrıca Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi de 800 din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni ile hizmet içi eğitimlerin niteliğine ilişkin olumlu belirlemelere ulaşan bir çalışma yaptı.

İl milli eğitim müdürlükleri ilköğretim yönetimlerine ve öğretmenlerine “öğretmenlerin anketlere katılmasının ve röportaj vermesinin yasak olduğuna” ilişkin yazı gönderdi. -soL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.