5 Bin İlköğretim İmam Hatipe Dönüşecek

Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk‘ün haberine göre, MEB yaklaşık 5 bin ilköğretim okulunu İmam Hatip‘e dönüştürecek. İlköğretim okulları karşısında İmam Hatiplere öncelik tanınacak. İmam Hatipler teşvik edilecek. İl Milli Eğitim Müdürleri, İmam Hatiplere bina bulunması için özel olarak çalışacak.

Saygı Öztürk’ün yazısı haberimizin devamında verilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretim Yasası‘nda yaptığı değişiklikle birlikte yurt genelinde 5 bin civarında imam hatip ortaokulu açılacak. Bakanlığın yeni bina yapamaması nedeniyle yıllardır ilköğretim okulu olarak kullanılan çok sayıda okul imam hatip ortaokuluna dönüştürülecek.

MÜDÜRLÜKLER OKUL ARIYOR

Eğitimde 4+4+4 hazırlıkları başladı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, imam hatip ortaokullarının teşvik edilmesi ve yeni binaların bulunması için il müdürlüklerini uyardı. Müdürlükler de okul arayışına girdi.

Bakan’ın “öncelik verin” demesiyle, yaklaşık 5 bin ilköğretim okulu, bağımsız imam hatip ortaokuluna dönüştürülecek.

MEB genelgenin yanısıra il müdürlerine de, imam hatip ortaokullarının desteklenmesi için özel talimat verdi. Teşviklerle, imam hatip ortaokulu sayısının 5 bin civarında olabileceğini belirten bakanlık yetkilileri, imam hatip liseleri bünyesinde de ırtaokul kısımlarının açılacağını söyled, ve bu durumun da genelgede vurgulandığını kaydetti.

İmam hatip ortaokulları, mevcut ilköğretim okullarının bir kısmının bağımsız imam hatip ortaokullarına dönüştürülmesiyle oluşturulacak.

Bakan Ömer Dinçer‘in imam hatip ortaokulları açılmasına ilişkin genelgesi şöyle:

İmam hatip ortaokullarının bağımsız ortaokul olarak kurulmasına öncelik verilecek. Bunun mümkün olmadığı durumlarda imam hatip liseleri ile birlikte kurulabileceklerdir. Ancak, bu durumda imam hatip ortaokulu öğrencileri ile imam hatip lisesi öğrencilerinin okul giriş-çıkış kapıları ile bahçe gibi ortak kullanım alanlarının öğrencilerin yaş seviyeleri dikkate alınarak imkanlar dahilinde düzenlenmesi sağlanacaktır.” Saygı Öztürk / Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.