6. Karaburun Bilim Kongresi

DÜNYANIN DÖRT BUCAĞI: KAPİTALİZİM VE MÜCADELE
Hasan Ünal Nalbantoğlu’nun anısına

Bu yıl altıncısını yine Karaburun ve Mordoğan’da düzenleyeceğimiz Karaburun Bilim Kongresi’nin ana temasını “dünyanın dört bucağı: kapitalizm ve mücadele” olarak belirledik. 8-11 Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz kongrede, dünyanın dört bucağını değişik biçimlerde denetleyen, ekonomik müdahalelerden fiili savaşlara kadar iktidarını tahkim etmenin bir dizi yolunu hayata geçiren kapitalizmi ve yine bu iktidar biçimlerine karşı dünyanın dört bir yanında baş gösteren mücadele pratiklerini tartışmalarımızın odağına taşımayı hedefliyoruz.

Bugün yaşanan döneme bir milat ilan edeceksek, kuşkusuz bu Soğuk Savaş’ın bitişi olacaktır. Soğuk Savaş’ın bitişinin kapitalizmin tarihsel gelişimi açısından kritik ve öncelikli önemi, kapitalizmin mekânsal yayılımının önünde herhangi bir engelin kalmamış olması ve mekânsal sınırının sonuna gelindiği gerçeğidir. Bu gerçekliğin operasyonel süreçler açısından izlenebilir olduğu en önemli gelişme, mevcut mekânsal sınırların yeniden gözden geçirilmesine dönük emperyalizmin kendi içinde yaşadığı çatışmaların geriye dönük bir denetim savaşı sürecine girilmesiyle oldu. Burada kritik olan, mekâna dönük yeniden denetim çatışmalarını anlamlı kılan, aynı zamanda kapitalizmin ve dolayısıyla sermayenin birincil çelişki ve çatışmasının sistemin kendi içine taşınmış olmasıdır.

Söz konusu çatışmaları “normalleştiren” ve bir anlamda geniş kitlelerin gözünde meşrulaştıran en önemli etken, genel olarak kapitalizmin dünyanın dört bucağında kendini yeniden üretmesinin bir ifadesi olarak da anlamlandırılacak neoliberal hegemonyanın inşa edilmiş olmasıdır. Bütün bağlamlarda bir dizi karşı çıkışa rağmen, bu hegemonya aracılığıyla uzun süredir meşruiyetini sürdürdüğü bu süreç, kapitalizmin aynı zamanda dünya ölçeğinde yeni ve toptan bir entegrasyon sürecine işaret eder.

Kongre Takvimi

14 Mart 2011……: Bildiri Çağrısı
01 Mayıs 2011….: Bildiri Özeti Gönderme İçin Son Gün
01 Haziran 2011..: Kabul Edilen Bildirilerin Açıklanması
01 Temmuz 2011 : Geçici Programın İlanı
05 Ağustos 2011 : Tam Metinlerin Gönderilmesi İçin Son Gün
26 Ağustos 2011 : Kongre Programının İlanı
03-08 Eylül 2011 : Karaburun Yaz Okulu
08-11 Eylül 2011 : 6. Karaburun Bilim Kongresi

İletişim

web…………: www.kongrekaraburun.org
e-posta…….: kongrekaraburun@gmail.com
posta adresi : 857 sokak No: 5 / 401 Gülcüoğlu İşhanı 35240 Konak / İZMİR
telefon……..: 0 232 4252670
gsm………..: 0 555 8508817

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.