66 Aya Rapor Konusu Açıklandı

Sağlık Bakanlığı, ilkokul için bedeni veya zihni gelişimi yeterli olmadığı düşünülen 66 ay ve üzeri çocuklara verilecek tıbbi tanılı raporun, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenmesinin uygun görüldüğünü bildirdi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 15’inci maddesindeki, “İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir. Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilir veya kayıtları bir yıl ertelenebilir.” hükmü hatırlatıldı.

KASIM AYNI SONUNA KADAR

Söz konusu hüküm uyarınca, bedenen veya zihnen yeterli gelişimi tamamlamamış olan 66 ay ve üzeri çocuklara, Kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen tıbbi tanılı rapor üzerine ilkokul kayıtlarının bir yıl ertelenebildiği ifade edildi.

Açıklamada, “Bu bağlamda; bakanlığımızca yapılan değerlendirmede, “İlkokul için bedeni veya zihni gelişimi yeterli olmadığı düşünülen 66 ay ve üzeri çocuklara verilecek tıbbi tanılı raporun, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenmesi uygun görülmüştür.” denildi.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının, yapacakları muayene ve değerlendirme neticesinde rapor düzenleyeceği kaydedilen açıklamada, “Ancak ihtiyaç duyulması halinde, gerekli tetkikler ve konsültasyonlar yapılmak suretiyle ilgili hekim tarafından tek hekim raporu tamamlanacaktır. Bu rapor, kamu ve üniversiteye bağlı sağlık kurumlarında görev yapan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenebilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.