8383 Mobil Bilgi Servisi

Milli Eğitim Bakanlığı “8383 Mobil Bilgi Servisi” adındaki servis ile e-Okul sisteminde üretilen öğrenci bilgileri, sınav tarihleri, notlar vb. bilgileri velinin cep telefonuna gönderecek.

Bilgi servisi şuan için sadece OGES (Ortaöğretime Geçiş Sistemi) bilgilendirmelerini kapsamakta. Bakanlık kısa sürede diğer birimleri de mobil bilgi sistemi kapsamına almayı planlıyor.

Çeşitli şekillerde üye olunabilen sistemden veliye gönderilen her bilgi mesajı 1 TL ile ücretlendirilecek.

Sistem üzerinden ayrıca çeşitli sorgulamalar da yapılabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderdiği yazı;

Milli Eğitim Müdürlüklerine,

Bakanlığımız ve GSM operatörleri arasında imzalanan protokol gereği öğrenci ve öğrenci velilerine; e-Okul sisteminde üretilen öğrenci bilgileri, Açıkilköğretim okulları öğrencilerinin kayıt yenileme tarihleri, sınav tarihleri, sınav sonuç bilgileri, mezun öğrencilerin diploma duyuruları ile kredi sorgulama, her türlü merkezi sistem sınavları ile sınav tarihleri, sınav giriş yeri bilgileri, sınav sonuç bilgileri, kazandığı okul, kayıt olduğu okul ile kaydının silindiği okul bilgisi gibi Bakanlığın belirlediği bilgileri mobil ortama mesajla aktarma, öğrenci ve velilerin istedikleri bilgilere mobil ortamdan mesaj bedeli ödemek koşuluyla sorgulama yaparak ve/veya servise üye olarak erişim imkanı sağlamaya yönelik hizmetleri yerine getirmek için Bakanlığımız adına 8383 Mobil Bilgi Servisi kurulmuştur.

Servisin ilk kullanımı OGES (Ortaöğretime Geçiş Sistemi) bilgilendirmeleriyle başlamıştır. İlerleyen günlerde diğer servislerde devreye girecektir. Ekte servisle ilgili tanıtım dokümanı yer almaktadır.

Bilgilerinize arz ederim.

1 thought on “8383 Mobil Bilgi Servisi

  1. Bakanlık fare doğurmuş. Ben http://www.vbssms.com dan bir yıldır bu hizmetleri alıyorum Gayet iyi ve memnunum. Bakanlık adam olsaydı velilere ücretsiz yapardı bu işi. Ama başta Yusuf Esener olmak üzere bürokratlar şihsi menfaatlerinin peşine düşmüşler. Benim hizmet aldığım firmadan daha pahalıya hizmet veriyorlar. Veliler uyanık olun. Kendinizi soydurmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.