AKP Darbecilerin Yargılanmasına Hayır Dedi

AKP, 12 Eylülcülerin yargılanmasına dair kanun teklifine hayır oyu verdi

AKP, 12 Eylül darbecilerinin yargılanması için yapılan oylamada ‘hayır’ dedi. Meclis’te BDP Milletvekili Hasip Kaplan‘ın darbe yapanların yargılanmasına ilişkin kanun önerisinin gündeme alınması oylaması MHP ve AKP’li milletvekillerin oylarıyla reddedildi.

Oylamada AKP‘nin 12 Eylül darbecilerinin yargılanması önerisine hayır demesi 12 Eylül referandumunu hatırlattı. Zira 12 Eylül referandumunda AKP, referandum stratejisini 12 Eylül darbesini gerçekleştirenlerin yargılanması söylemi üzerine kurmuştu. AKP’nin stratejisine kendi seçmeninin yanı sıra “yetmez ama evet” diyen bir grup liberal de destek vermişti.

Başbakan Erdoğan referandum sürecinde 20 Temmuz günü tarihi bir konuşma yapmıştı. Konuşmasında 12 Eylül darbesi sonrası idam edilen Necdet Adalı’dan Erdal Eren’e, Mustafa Pehlivanoğlu’ndan Hüseyin Kurumahmutoğlu‘na kadar pek çok ismi anmıştı. Erdoğan’ın konuşması sık sık ağlaması nedeniyle kesilmişti. Erdoğan konuşmasında Nevzat Çelik’in “Şafak Türküsü” şiirini de okumuştu.

Erdoğan konuşmasında şunları söylemişti: “Yıllarca 12 Eylül mağdurları solcuları istismar eden CHP, 12 Eylül ile yüzleşemese de biz yüzleşeceğiz. Yıllarca 12 Eylül mağduru ülkücülerin sesine kulak vermeyen MHP, 12 Eylül ile hesaplaşamasa da biz hesaplaşacağız. Adil bir şekilde yargılanmadan, darağacağına gönderilen Necdet Adalı’nın, Mustafa Pehlivanoğlu’nun, Erdal Eren’in, sabah namazında dayakla öldürülen Hüseyin Kurumahmutoğlu’nun hatıraları karşısında alnımız ak kalırken, onlar boyunlarını bükmüş durumda kalacaklar, mahcup olacaklar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.