Alo 147’ye Şikayet Gelmiyormuş

Eğitim çalışanları, son yıllarda öğretmenleri etkileyen en köklü değişikliklerden birinin Alo 147 şikayet hattının uygulamaya konması olduğunu belirtmekte.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her türlü talep, şikâyet, görüş-öneri, ihbar, bilgi edinme ve sorunların etkin ve hızlı bir biçimde çözüme kavuşturabilmesi için kurulduğu belirtilen hat eğitimin başına bela oldu.

Müfettişler soruşturma ve incelemeye gitmekten bıkarken, öğretmen ve idareciler de asıllı-asılsız her türlü şikayetle uğraşmak zorunda kalıyor.

Alo 147‘ye herhangi bir şikayette bulunmak için şikayetçinin kimlik bilgisi vermeme ya da kimliğin gizli kalmasını talep etme hakkı bulunuyor. Dolayısıyla şikayetçi kimliğinin açıklanmayacağını bildiği için haklı-haksız her türlü durumu şikayet etmekten çekinmiyor.

Bakanlık da gelen her şikayeti incelemeye aldığı için okullar müfettişsiz bir gün geçiremez duruma geliyor.

ONUR KIRIYOR!

Eğitimciler ise şikayet hattının amacını aştığını, artık ders yapamaz, çalışamaz hale geldiklerini belirtmekte.

Yaptığı etkinlik sırasında üzerine kirlenen öğrencinin velisinden, kaynak kitabı alınmayan kırtasiyenin şikayetine kadar, hatta okul dışında gelişen durumlarla ilgili olarak bile şikayetlerle karşılaştığını belirten müfettişler de bu durumdan rahatsız.

Bazı durumlarda isimsiz gelen şikayetlerden dolayı neye müdahale etmeleri gerektiğini bilemeyen okul idarecileri de arada kalmış durumda.

Öğretmenler ise bu durumdan dolayı mesleki çöküntü yaşamakta.

Bir çok öğretmen “dersime girer çıkarım” derken, bu durumunun mevcut başarıyı etkileyeceği düşünülmekte.

BAKAN 147’Yİ SAVUNDU

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise Alo 147 ile ilgili eleştirilere yanıt verdi.

147 şikayet hattının “öğretmen şikayeti” için kullanılmadığını belirten Dinçer “Ayda ortalama 80 bin kişinin müracaat ediyor, gelen çağrıların yüzde 89’u bilgi edinme ile ilgili, yüzde 6’sı taleplere yönelik, yüzde 4’ü genel anlamda şikayetlere ilişkin. 10 binde biri öğretmenler için yapılan şikayetlerden oluşuyor. Yüzde 1’i de görüş öneridir” dedi.

Aylık 80 bin şikayetin sadece 8 tanesinin öğretmen şikayeti olduğunun belirtilmesi ise eğitimciler tarafından inandırıcı bulunmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.