Arınç: “Dershane Konusu Kavga Amaçlıydı”

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, dershanelerin aşamalı bir planla kapatılmasını öngören tasarının Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını söyledi. Bütün endişeleri gideren bir tasarı hazırlandığını savunan Arınç, Bakanlar Kurulu’nun ardından düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

Memnun Oldular

Milli Eğitim personeli ve teşkilat yapısıyla ilgili olarak bazı kanun ve KHK’larda değişiklik yapılması öngörülmektedir. Bunun 3 maddesi dershanelerle ilgili. Bunların faaliyetlerinin 1 Eylül 2015’e kadar sürdürülmesi öngörülmektedir. Olumlu bulunarak imzaya açıldı. Son düzenlememizi anlattığımız gün, yani bir geçiş döneminin dershanelerimiz için tanındığı sözlerimiz bu işin paydaşları tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.

Mesele Dershane Değil

Ama sonra başka olaylar yaşadık. O zaman şu gerçek ortaya çıktı. Yani sadece dershaneler üzerinde konuşurken ve tartışırken bir kısım kişiler ve kurumlar samimi dileklerini ortaya koymuşlar, dershaneleriyle, öğrencilerimizle, Milli Eğitim sistemiyle endişelerini paylaşmışlardı. Bunlara müteşekkiriz. Çünkü bütün söylediklerinin hemen hemen gerçekleşmesi için onları da dikkate alan bir çalışma yaptık. Ama o günlerde işin bu tarafına girmeden yüksek sesle bağırarak hükümeti eleştiren, bunun çok kötü sonuçlar vereceğini ifade eden, bunun bir kesimi görmezden gelmek olduğunu söyleyen veya dershaneleri kapatmakla bütün gençlerimizin sokağa döküleceğini ifade edenler herhalde bundan memnun olmadılar ki, mesele sadece dershane değilmiş önümüze başka meseleler geldi.

Dershaneler konusunda samimi düşünceler taşıyan herkesin şu anda dahi tasarıyı gördükten sonra Meclis’teki görüşmeleri esnasında komisyonlarda ve genel kurulda hangi pozitif düzenlemenin olması gerektiğini bize söylerlerse bu aşamadan sonra bile onlarla birlikte oluruz. Ama sadece bağırıp, çağırarak, hükümeti yıpratmayı, itibarsızlaştırmayı ve arkasından yaşanacak olaylara zemin hazırlamayı amaç edinenlere kötü haberim var; kusura bakmayın sizin samimiyetiniz yok, sizler dershane konusunu sadece bir kavgayı başlatmak için ortaya koymuşsunuz. Çünkü gelişmeler onu gösteriyor.

Endişe Gideren Çalışma

Biz samimi insanlarla, öğrencilerimizle, o dershanelerin öğretmenleriyle, yöneticileriyle, hem hür teşebbüsü ilgilendirmesi bakımından, hem öğrencilerimize eğitim noktasında katkı sağladığını düşündüğümüz bu dershanelerin bundan sonra daha çok ihtiyacımız olan okullara dönüşmesi konusundaki samimi taleplerini sonuna kadar dikkate alacağız. Ama amaçları kavga olan, amaçları bu zemin üzerinde başka kötülükleri gerçekleştirmek isteyenlere böyle bir primi biz vermedik, herhalde onlar da vermeyeceklerdir. Zannediyorum tasarı bugün yarın internetten de paylaşıma açılacaktır. Ben kendisinden de rica ettim, Milli Eğitim Bakanımız herhalde bir basın toplantısıyla işin detaylarını, teklifin gerekçelerini cevaplandıracaktır. Genel itibarıyla temel parametreler esas alınmak suretiyle bir tasarı hazırlanmış. Bütün arkadaşlarımız olsa olsa bu kadar olur dediler. Tüm endişeleri giderecek bir tasarı.

Talebimiz Meclis’e sevk edilir edilmez komisyon ve Genel Kurul sürecinden geçmesidir.

Metinde Neler Vardı?

Bakanlığın hazırladığı metinde, özel etüt merkezleri için yaş sınırlaması öngörülüyor.

Çalışan anne-babaları göz önüne alan hükümet, özel etüt merkezlerinin ücret karşılığında 12 yaşa kadar öğrenci alıp eğitim verebilmesinin önünü açacak.

Dershanelerin faaliyetlerini sona erdirmeleri için verilen süre ise 1 Eylül 2015 olarak tasarıda yer aldı.

Dershanelerde görev yapan öğretmenler de yasayla birlikte halk eğitim merkezlerinde görevlendirilecek. Dershanedeki öğretmenlerin bu merkezlerde görev alabilmesi için 5 yıl dershanede sigortalı olarak çalışma kriteri aranacak.

2015 yılından itibaren herhangi bir özel okula dönüşemeyen dershaneler 2 yıllığına açık lise olarak eğitimlerine devam edebilecek. Bu sayede 2017 yılında kadar tam anlamıyla dershanelerin dönüştürülmesi tamamlanmış olacak.

Özel Okul Olma Kriterleri Yumuşatılıyor

Buna göre alkollü satış yapılan mekanların eğitim kurumlarına uzaklığına ilişkin hiçbir kriter aranmayacak. Dershanelerin özel okula dönüşebilmesi için 200 metrekare bahçe şartı aranmayacak, ancak dershanelerin müstakil binada olması şart koşulacak.

Bakanlık, özel okul olmak için aranan tüm şartlarını taşıyan dershaneleri, tüm teşviklerden yararlandıracak. -hurriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.