Avcı Yanıt Verdi: “İnşallah…”

CHP İstanbul milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün, Anadolu ve fen liselerinin büyük bir kısmında kontenjanların boş kalması ile ilgili sorusuna Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan cevap geldi.

Kadir Gökmen Öğüt, Anadolu ve fen liselerinde birinci tercihlerin ardından ikinci ve üçüncü tercihlerde de kontenjanların boş kalması sorununun çözülmediğini belirterek “Bakan Sayın Nabi Avcı, eylül ayında açıklamasında boş kontenjan konusunda endişe edecek bir şey olmadığını ve dolacağını söylemiştir. Konuyla ilgili geçtiğimiz ay bir önerge de verdik. Ancak eğitimciler ve öğrencilerin ortak düşüncesi taban puanlarının düşürülmesi yönündedir. Kamuoyunda, bu kontenjanların kasıtlı olarak boş bırakıldığı ve öğrencilerin Anadolu liselerine alınmayarak meslek liselerine yönlendirilmeye çalışıldığı düşüncesi vardır. Bu iddialara ne diyorsunuz efendim?” sorusunu yöneltmişti.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kadir Gökmen Öğüt’ün sorusu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Evet, yedek listeleri çalıştırdık, 2 defa tekrar açtık. Yedek listelere rağmen boş kalan kontenjanlarımız var ama artık okullar 16’sında açıldı, bu kadar aradan sonra yeni bir kayıt açıp bu saatten sonra o çocukların okul değiştirmesi eğitimsel açıdan doğru bulunmadığı için burada mecburen kesmek zorunda kaldık ama bu konuda sistemik bir düzenleme yapmamız gerektiğini görüyoruz.”

“BU SAATTEN SONRA BUNU YAPAMIYORUZ”

“İnşallah önümüzdeki yıl bu tercihler meselesini tıpkı üniversitelere giriş meselesinde olduğu gibi, bütün yedek listeleri kontenjanlar dolana kadar işletilecek şekilde düzenleyeceğiz. Bu seneki problem büyük ölçüde özel okullarla devlet okulları arasında sık sık tercih değiştirenlerle de… Yani açtığınız zaman kayıtları, bir kısım öğrenci oradan kalkıp öteki okulu tercih ediyor. Burada yaptığı kaydı alıyor, yedeğinin müsait olduğu okula kaydını yaptırıyor, bu sefer bu tarafta bir kontenjan açıklığı, kontenjan boşluğu meydana geliyor.

Dolayısıyla, önümüzdeki yılki düzenlemede inşallah ilk tercihleri aldıktan sonra geçişleri engellersek yani tek tercih üzerinden bu kayıtları yaparsak o zaman yedek listeler sonuna kadar boş kaldıkça yukarıya doğru çalıştırılabilir hâle gelecek. Onu önümüzdeki sene yapacağız. Artık bu saatten sonra okulların açılmasının üzerinden çok vakit geçtiği için bunu yapamıyoruz” -odatv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.