AYÖP Ankara’ya Akın Etti

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP), “Güvenceli iş, koşulsuz atama, nitelikli eğitim, KPSS skandalının telafisi” talebiyle Ankara’da toplandı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce ataması yapılmayan öğretmenin katıldığı miting coşkulu geçti.

Kolej Meydanı’nda toplanan binlerce AYÖP’lü Sakarya Meydanı’na aktı. “Susma haykır, atama haktır”, “Direne, direne atanacağız”, “Savaşa değil, eğitime bütçe” sloganlarının atıldığı eylemde, “Öğretmenler koşulsuz atama istiyor”, “Öğretmenler işsiz, okullar öğretmensiz” ve il pankartlarıyla yüründü. Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, ÖDP Eş Genel Başkanı Bilge Seçkin Çetinkaya ve EMEP İl Örgütünün de katıldığı eylemde ilk sözü AYÖP Ankara Temsilcisi Hasan Basri Ekici aldı.

Ekici, Başbakanın halkın gözünün içine baka baka sınavın temiz olduğunu söylediğini dile getirdi. YÖK Başkanının iki ay önce lisans mezunu herkesin öğretmen olabileceğini söylediğini hatırlatan Hasan Basri Ekici, “Yalanlarınızla öğretmen, öğrenci ve halkımızı kandıramayacaksınız” diye seslendi. “Mollalar, cemaatçiler, meslekle alakası olmayan insanlar öğretmenlik yapıyor“ diyen Ekici, ataması yapılmayan öğretmenlerin, Türkiye’deki eğitim sistemi sorununun turnusol kağıdı olduğunu ifade etti.

ŞAFAK ÖĞRETMEN UNUTULMADI
AYÖP kurucularından ve ataması yapılmayan öğretmenlerin sembolü haline gelen, ancak yakalandığı amansız hastalığa yenik düşen Şafak Bay da unutulmadı. Bay’ın annesi Meryem Bay’ın sahneye davet edilmesi üzerine büyük bir alkış tufanı koptu. “Merhaba evlatlarım” diye seslenerek davet edildiği, oğlunun unutmadıkları için teşekkür eden Meryem Bay, çocukları okutması gereken öğretmenlerin, çocuk gibi ailesinden harçlık almak zorunda bırakıldığını belirtti. Oğlunun ‘Atanamazsam gözüm açık giderim’ dediğini söyleyen Bay, oğlunun gerçekten iki gözünün de açık olarak vefat ettiğini söyledi. Meryem Bay, “Başbakan utansın!” dedi. Bay, oğlu Şafak’a verdiği sözü tutarak, arkadaşlarını bu mücadelede yalnız bırakmayacağını vurguladı.

‘BİZ BU ÖSYM’NİN NERESİNE GÜVENELİM?’
AYÖP Isparta Temsilcisi Hakan İnan ise, “Memlekete hizmet için okuduk ama başlarına bela olduk” dedi. Danıştayın ücretli öğretmenlikle ilgili kararını hatırlatan İnan, ücretli öğretmenliği savunanların çocuklarının devlet okulunda okuyup okumadığını sordu. ÖSYM Başkanının kendilerine “Umudunu yitirmiş bir avuç insan” dediğini hatırlatan İnan, “Biz sekiz gün aç, susuz Abdi İpekçi Parkı’nda oturup gerçekleri ortaya çıkardık” dedi.

Üniversite döneminde aldıkları kredileri ödeyemedikleri için evlerine haciz geldiğini de belirten İnan, “Biz bu ÖSYM’nin neresine güvenelim?” diye sordu.

AYÖP İstanbul Temsilcisi Duygu Semiz’in de konuşmasının ardından halayların çekilip oyunların oynandığı miting, KPSS İptal Grubu ve Grup Sur’un müzik dinletileriyle sona erdi.


——————————-
Fotoğraf: Sendika.Org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.