Ayöp Direniyor

Ayöp’lü öğretmenler direnmeye kararlı. Bilindiği gibi Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) ataması yapılmayan 300 bin öğretmenin tepkisini dile getirmek için 15 Ağustos’ta Ankara’da eyleme başlamıştı. Üç gündür Abdi İpekçi Parkı’nda oturma eylemi yapan 60 kadar öğretmen, dün saat 19.00 civarında polisler tarafından eylemlerini sonlandırmaları için gözaltına alınmıştı.

Emniyette ifadeleri alınan öğretmenler daha sonra serbest bırakıldı.

Ayöp’ün konuyla ilgili açıklaması;

“Buradan tüm ilgililere soruyoruz? Bizler üç gündür Abdi İpekçi Parkı’nda barışçıl bir biçimde oturmakta ve hava karardığında da eylemimize son vermekteyken, dün akşam gün batmadan bize yönelen müdahale ve gözaltı kararının arkasında ne gibi bir anlayış yatmaktadır? Gerekçe nedir? Acaba iktidar sahipleri, hakkını arayan öğretmenlere karşı özel bir husumet içinde midir? Burada bize göre her şey açıktır.

Artık ülkemizde kimsenin barışçıl bir biçimde taleplerini ifade etmesine bile izin verilmemekte, parkta oturan öğretmenlere “güvenlik” nedeniyle müdahale edilip gözaltı kararı uygulanabilmektedir. Bizler ataması yapılmayan öğretmenleriz. Kimseyi öldürmedik, kimsenin malını çalmadık, kimsenin yaşamına, güvenliğine kastetmedik. O halde ataması yapılmayan öğretmenlere dönük bu operasyonun arkasında tek bir gerekçe yatmaktadır: Sesimizi boğmak, bizleri susturmak.

Ancak buradan haykırıyoruz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bu ülkede yüz binlerce ataması yapılmayan öğretmen var. Biz atanma ve çalışma hakkımızı savunuyoruz. Yüz binlerce işsiz öğretmenin ve ailelerimizin gözü kulağı burada. Biz de yılgınlık yok; yılmayacağız.”

Ayrıca KPSS ile ilgili skandal iddialarına da değinen Ayöp temsilcileri Bakanlık ve ÖSYM yetkililerini somut bir açıklama yapmamalarından dolayı eleştirdi.

Ayöp açıklamasında; “tüm gözaltı ve polis baskısına rağmen direneceğiz, hakkımızı almadan Abdi İpekçi Parkı’ndan dönmeyeceğiz.” dedi.

Egitimciyiz.com olarak; Ankara’da yaşayan ve atanamayan öğretmenlerin bu demokratik tepkisini haklı bulan herkesi, Abdi İpekçi Parkı’na giderek öğretmenlere destek ziyaretinde bulunmaya çağırıyoruz.

2 thoughts on “Ayöp Direniyor

  1. resmen insanlar kandırılıyor ağustosta 55 bin alım sözü verildi şimdi haziranda alınacak 30 binlik alım bundan düşülecekmiş yani ağustos 2011 de 25 bin alacaklar

  2. arkadaşlar sonunu kadar destek bende 2004 mezunuyum evliyim 2 yaşında kızım var ücretli öğretmenlik bile torpille ve işşisim hergün kan ağlıyor içim alay konusu oluyor insan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.