Bakan Medrese Talebini Savundu

Nabi Avcı, “üniversiteler medrese olsun” önerisini savundu. Avcı, paralı eğitime karşı önlem olarak dershanelerin kapatılıp yine paralı olan özel okula dönüştüreceğini belirtti. Özel okul olmak isteyen dershaneler devlet tarafından desteklenecek.

Yeni Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Dersanelerin özel okula dönüştürülmesinde teşvik sistemi getireceklerini açıklayan Avcı, skandal açıklamalarıyla gündeme gelen Kırklareli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı‘na da sahip çıktı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, hükümet adına TBMM Genel Kurulu’nda vekillerin sorularını yanıtladı. Dersanelere “paralı eğitim sistemi” oluşturduğu için karşı çıktığını söyleyen Avcı, özel okul olmak isteyen dershanelere teşvik vereceklerini söyleyerek bir başka paralı eğitim uygulamasını önerdi.

Medrese Talebi’ne Cevabı;

Üniversitelerin medrese olmasını isteyen Kırklareli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı’nı da savunan Avcı, “etimolojik olarak doğru söylemiş” dedi.

Paralı eğitim sisteminden yakındı “özel okul için teşvik vereceğiz” dedi.

MHP’li Ali Halaman’ın, “Dershanelerin hali tereddütlü. Net bir şey söyleme imkanınız var mı?” sorusuna dershanelerin “Paralel eğitim sistemi” oluşturduğunu, bunun da Türk eğitim sisteminin bütünlüğü açısından sakıncalı olduğunu söyleyerek cevap veren Avcı, bu konudaki çalışmaların belli bir noktaya gelmek üzere olduğunu söyledi.

Dershanelerin kapanmasıyla ortaya çıkabilecek sorunların hesap edildiğini kaydeden Avcı, Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda yapılacak değişiklik üzerinden formül bulunacağını söyledi. Nabi Avcı, dershanelerin özel okula dönüşmesi çerçevesinde kimi teşviklerin getirileceğini ifade ederek, “Dershanelerin büyük bölümünün özel okullara ve özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi için özel okul koşullarında bazı değişiklikler yapmanın teşvik edici olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Medrese isteğine ilginç savunma

CHP’li Ali Serindağ’ın, “Kırklareli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı üniversitelerin medrese olmasını, fakültelerin de mektebe dönüştürülmesini önerdi. Ayrıca tüm okullarda imam hatip okullarının müfredatının uygulanmasını talep ediyor. Sizin düşünceniz nedir?” sorusuna ise Avcı, “medrese” kelimesinin kök anlamıyla “ders verilen yer” anlamına geldiğini kaydederek, “Kırıkkale Üniversitesi Rektörü, üniversitelerin tıpkı medreseler gibi ders verilen yerler olduğunu söylüyorsa etimolojik olarak doğru bir şey söylüyor” dedi. -soL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.