Bakana da Yeterlilik Sınavı Yapılsın

Ekonomi uzmanı, yeni Milli Eğitim Bakanı Dinçer öğretmenlerin KPSS’den sonra bir alan sınavına alınacağını belirtti. Atama kadrolarıyla ilgili gündemi değiştirmek isteyen Dinçer, KPSS’yi kazanan öğretmenlerin nitelikli olmadığını iddia etti.

Açıklama öğretmen adayları tarafından tepkiyle karşılandı. Öğretmen olmayan bir Milli Eğitim Bakanı’nın da niteliğinin tartışılması gerektiğini belirten adaylar, Dinçer’i sınav sistemini, soruları, öğretmenliği bilmediğini, Dinçer’in KPSS’ye girmesi durumunda oldukça düşük bir puan alacağını iddia etti.

Branş Bazında Seçme Sınavı

Dinçer, öğretmenlerin KPSS’den sonra kendi branşlarında da seçme sınavına alınacağını, ayrıca 3 aşamalı yeterlilik eğitiminden geçeceklerini açıkladı.

Bakan Dinçer, eğitim sisteminde tespit ettiği en önemli sorunun nitelikli öğretmen yetiştirmek olduğunu belirtti. Öğretmen alımıyla ilgili olarak “Mevcut sistem objektif ama öğretmenlik mesleği için yeterli değil” dedi.

Yeterlilik kazanan öğretmenlerin atamalarının ardından da mutlaka oryantasyon eğitimi alacaklarını belirten Bakan Dinçer, şunları kaydetti:

İLK ORYANTASYON EYLÜLDE

“Biz pilot olarak oryantasyon eğitimini bu yıl ataması yapılacak 11 bin 544 öğretmen adayına vereceğiz. Gönül isterdi ki 40 bin öğretmenimize verelim ancak zaman yeterli değil. Atanacak olan öğretmenlerimiz okullar açılmadan önce Eylül ayında 3 hafta boyunca mesleki eğitim alacaklar.

Eğitimler atandıkları illerde verilecek. Oryantasyon eğitiminde genç öğretmenlere hem mesleki hem de atandıkları ilin eğitim şartları ve özelliklerine ilişkin bilgi verilecek. Bu uygulama bundan sonraki yıllarda yeni atanan her öğretmene yapılacak.”

Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı öğretmen yeterlilik sınavı tasarısına göre, KPSS’de Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarında başarılı olan öğretmen adayları kendi branşlarında seçme sınavına katılacak.

Soruları üniversitelerden hazırlanacak uygulamayı EĞİTEK yapacak.

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, mevcut görev yapmakta olan öğretmenlerin de gelecek yıldan itibaren “Mesleki Yenilik” eğitiminden geçirileceğini belirterek, “Tecrübeli öğretmenlerimiz de yeni mevzuat ve gelişen teknoloji ile yenilikler konusunda sürekli bir eğitimden geçirilecek” diye konuştu.

84 ayrı alanda branş sınavı

2010 KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı’nda kopya ve soru sızdırma iddialarının ardından gündeme gelen MEB’in yeterlilik Sınavı, Milli Eğitim Şura kararları arasında yer almıştı.

Yeterlilik branş sınavlarının MEB bünyesinde yapılması öngörülüyor. Türkçe öğretmeni olmak isteyen bir aday, bu alanda lisans eğitimin tamamladıktan sonra gireceği yeterlilik sınavında, Matematik, Fizik soruları çözmek zorunda kalmayacak.

Biz Anlamadık!

Yeterlilik sınavıyla, örneğin Türkçe öğretmeninin matematik soruları çözmek zorunda kalmayacağı aktarılsa da, Dinçer’in belirttiği gibi öğretmenler KPSS’den sonra bu sınava tâbi tutulacak. Öğretmenler ise KPSS’de Türkçe, matematik, tarih gibi branşı olmamasına rağmen bir çok alanda soru çözmek zorunda.

3 thoughts on “Bakana da Yeterlilik Sınavı Yapılsın

  1. gec kalınmıs bır karrar olması gereken bırsey ne kadar kişilksiz ısanlarr varr öğretmen olmaması gereken …ilk görev yerinde küçük bir kıza tecavüz eden psıkolojısı bozuk bır oğretmene tanııkk olduumm ..

  2. şahsen öğretmenlerin kalitesinin artırılması için her şeye tarafım. yalnız bu tespiti yapan eğitimden anlasa insanın zoruna gitmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.