Başbakan: Öğretmenin Aldığı Para Haksızlık

Başbakan Erdoğan öğretmenin az çalıştığını, bol tatil yaptığını ve diğer memurlardan çok daha fazla aldığını söyledi. Öğretmene verilen paranın diğer memurlara haksızlık olduğunu belirten Erdoğan, öğretmenlere çok saygı duyduğunu da belirtti.

Daha önce Milli Eğitim Bakanları tarafından defalarca dile getirilen şeyi şimdi de Başbakan söyledi: “öğretmen bol tatil yapıyor, az çalışıyor, fazla para alıyor.”

Erdoğan toplusözleşme süreciyle ilgili yöneltilen soruları yanıtladı.

* Memurlar toplu sözleşmede uzlaşamadı ve iş bıraktılar, eylemler yaptılar. Memur maaşlarıyla ilgili taleplere ne diyorsunuz? Bu konuya müdahale ettiniz mi?

– Hiçbir müdahalem söz konusu değil. Arkadaşlar gereken müdahaleyi yaptılar. Memurlara toplu sözleşme hakkı veren parti biziz. Yıllar yılı bu ülkede toplu sözleşme hakkı verilmemiş, toplu görüşmede kalmış. Daha ilk toplu sözleşmede memur sendikalarının bu yaklaşımı bizi üzmüştür. Biz, millet adına hareket ediyoruz, kendi adımıza değil.

Bu sendikalar sadece kendi menfaatleri adına hareket ediyorlar. Bu ne kazandırır ne kaybettirir. Biz enflasyona işçimizi, memurumuzu ezdirmeyeceğiz. Enflasyon üzerinde bir zam yaptıysak onu geri almayacağız.

“Zam Verirsek Yunanistan, İspanya Oluruz”

Burada 3,5+4 denilmiştir. Nihai neticesi bu demek değildir. Yılsonu itibarıyla, enflasyon tek haneliye, 7.5’in altına düşmezse örneğin 1 puan kaldıysa biz farkını ödeyeceğiz. Enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bakıyorsunuz 7,5+7,5; 10+10 istiyorlar. Nereye gidiyorsun kardeşim? Bizi siz Yunanistan mı yapmak istiyorsunuz? İspanya’nın durumuna mı düşürmek istiyorsunuz?

Öğretmene Verilen Maaş Haksızlık

Öğretmenlerle ilgili bir teklif var. Bu camia benim en çok saygı duyduğum kesimdir. Onlara ek ödenek olarak resen 100 lira daha verelim. Bir öğretmenin en düşük olanı 1624 lira alıyor. Ne karşılığı alıyor? Haftada 15 saat karşılığı alıyor. Peki, düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. 40 saat için bu rakamın altında alanlar da var. Öğretmen ek ders verirse, bunun üstünde alıyor.

Bir de tatili var. Yılda iki ay. Düz memurun tatili ise 20 gün. Şimdi soruyorum; bu haksızlık değil mi? Bundan sonraki süreç hakem heyetine gidiyor. Nihai kararı verecek. -milliyet

5 thoughts on “Başbakan: Öğretmenin Aldığı Para Haksızlık

  1. çok yazık emekli bir öğretmen olarak üzüldüm. her yıl karşım da otuz kırk öğrenci herbirini ayrı takip et. evde hazırlan yarın öğrencilerime ne verceğim diye planlar yap problemli öğrencilerin problemini çözeceğim diye rüyanda bile uğraş. velilerle ayrı çalış. sonrada öğretmen az iş yapıyor de . ben yıllarca her 40 dakikalık derslerde masada oturmadım. masa başı memurlarla aynı görmek bile bence öğretmene haksızlık olur

  2. Halkın anladığı dili iyi kullanıyorsun, ne bilir halk öğretmenin eve ders götürdüğünü, sınav hazırladığını, okuduğunu, ödev okuduğunu, plan yaptığını daha onlarca şey… Kaldıki öğretmen derste 45 dk. aktif olmak, hareketli olmak zorunda ve öğrencinin nabzını tutmak zorunda(bu bile başlı başına öğretmeni yormaya, ruhsal yapısını yormaya yetiyor) 1,5 aylık tatilde herkese battı, alında kurtulalım. Diğer memurlar işten çıktıktan sonra iş onlar için bitiyor ya öğretmenler için öyle mi? öğretmenler dışarıda da öğretmen olmaya devam ediyor, öğrencisinin yanlış bir şey yaptığını gördüğünde bunu kendine dert edendir öğretmen, çevresindekilere, başta öğrencileri olmak üzere, örnek olmak zorunda olandır öğretmen. öğretmen boş saatlerinde aralarda okulda bekleyen ve evrak yazı çizi işleriyle uğraşandır öğretmen. Konuyu daha iyi nasıl kavratırım diye kendine dert edendir öğretmen. öğrencisinin başarısızlığından veliye hesap vermek, yol göstermek zorunda kalandır öğretmen. vs

  3. Bu ilkede her türlü eziyet zam gam adına ne derseniz yapılır. Bu millet artık koyun kıvamında , koyun kıvamında olmayanlarda hemen karga tulumba tıkılıyor mapus damlarına.Acı olan toplumu sürükleyip arkasına kitleleri alacak Türkiyeyi şaha kaldıracak bir lider çıkaramıyoruz. Şimdiki başbakan altarnetifi olmadığının pekala farkında o yüzden ne sölese ne yapsa sonuna kadar haklı varmı bundan daha ötesi.İşine gelirse gelmezse ananıda alır gidersin o kadar fazla caz yapmayın başbakanın kafasınıda bozmayın; sonra bir one minute artından bir kafa neye uğradığını şaşırırsın alimallah ona göre…. Armudun sapı , üzümün çöpü öğretmenin tatilini dilne dolayıp aldığı parayı haksızlık diyen kim varsa ona şunu demek lazım bu ülkede her seçim döneminden sonra ölmeden iki sene millet vekilliği yapanlar süper emekli oluyor buna ne diyeceksiniz. Emekli olamadan dünyadan göçen okadar insanımız varki ne diyeyim tayyip bu dünyada olmasa da öbür dünyada iki elim yakanda haberin ola….

  4. öğretmen iki ay tatil yapıyor tayyip oğluna gemicikler alıyor ne var bunda sende götür sende al gemicik götüreceğin şey sana kalmış artık iktidarımı götürürsün başka şeylerimi ona sen karar ver

  5. Sana emek veren öğretmenleri seni oralara getiren öğretmenleri ve “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyen Hz Ali’ yi çok gücendirdin. On sahabiye okuma öğreten köleyi serbest bırakan Peygamberimizi çok gücendirdin
    Sana oy veren oy verilmesi için çalışan öğretmenleri çok gücendirdin. “Kırılsın ellerim neye yarıyor acı ama kendi kluyusunu kendi kazıyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.