Başbakan’ın 60 Aylık Torunu

Başbakan Erdoğan’ın 60 ve 69 aylık torunları okula başlayacak mı? Bilindiği gibi Erdoğan’ın biri 60, diğeri 69 aylık iki torunu var. Veli isteğine bağlı olan “60 aylık çocuğun okula başlayabileceği” esasına göre Erdoğan’ın 60 aylık torununun okula başlayıp başlamayacağı bilinmiyor?

4+4+4 yasasına göre 69 aylık torunun adrese dayalı kayıt sistemine göre otomatik olarak kaydı yapıldı. Başbakan’ın torununun kayıt edildiği okula gidip gitmeyeceği merak konusu oldu.

4+4+4 yasası ilk haliyle 60 aylık çocuğun 1. sınıf için yeterli olduğunu belirtmiş ve yasa o şekliyle hazırlanmıştı. Kamuoyunun baskıları sonucu 66 aya çekilen 1. sınıfa başlama yaşı 60 aylık çocuğun veli isteğiyle okula başlayabileceğini söylemekte.

Çocuğunun 1. sınıf için hazır olmadığını düşünen velilere rapor alternatifi yaratılmış ve “yeterli değil” raporu alan öğrencilerin 1. sınıfa başlamasının 1 yıl ertelenebileceği belirtilmişti.

Başbakan Erdoğan çocuğu için rapor alan aileleri “çocuğuna ihanetle” suçlamıştı.

VEKİL SAĞ GÖSTERİP SOL VURMUŞTU

“Tüm okulları imam hatibe dönüştürme şansı yakaladık” sözleriyle gündeme gelen AKP Muğla Milletvekili Ali Boğa‘nın torununun Türkiye’deki bir Fransız okulunda eğitim gördüğü ortaya çıkmıştı.

İlgili haber için tıklayınız.

Ali Boğa’nın torunu için Fransız müfredatıyla eğitim veren, Fransa’nın Türkiye’deki devlet okulunu seçmesi, “imam hatip sayesinde tarihini bilen, milletini seven, inancıyla barışık, küresel yenilik ve gelişmelere açık bir nesil yetiştirilmesi” sözleriyle de çelişmişti.

Halka imam hatip okulunu önerip kendi torununu Fransız Okulu’na gönderen vekilden sonra Başbakan’ın da halka 60 ayı önerip 60 aylık torununu okula gönderip göndermeyeceği bilinmiyor.

ÖMER DİNÇER YANITLADI

Basında da yer alan bu soruya Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer kısmen yanıt verdi.

Dinçer, “Başbakan’ın iki torununun da okula başlaması gerekir. Yoksa çocuklar için özel bir çözüm mü bulacak?” sorusunu “Genel bir kuralı hatırlatmak istiyoruz. 66 ayı dolduranlar okula gidecek. Başbakan Erdoğan’ın torunu, Cumhurbaşkanı’nın torunu da ayrıcalığa tabi tutulmaz” şeklinde yanıtladı.

Verilen yanıtta 60 aylık toruna değinilmezken 69 aylık torunun okula başlayacağı belirtildi.

Başbakan’ın torununun 60 – 70 kişilik sınıflarda eğitim görüp görmeyeceği merak ediliyor.

1 thought on “Başbakan’ın 60 Aylık Torunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.