Başörtülü Penguen Haberine Yanıt

Hürriyet Gazetesi’nin 12.03.2013 günlü sayısının 26. sayfasında, “Kitaptaki penguene başörtüsü” başlığıyla verilen ve bir çok mecrada da bahsi geçen haberdeki resimli kitap sayfası örneği “Paytak Penguenler” isimli kitabın içerisinde yer almaktadır.

Söz konusu kitap Hindistan menşeli, Virginia A.B.D. merkezli Kapps Books LLC şirketinden lisanslı olup Türkiye’den önce Amerika Birleşik Devletleri, Fransa gibi ülkelerde de yayınlanmıştır. Ülkemizde Timaş Yayınları tarafından “Sevimli Hayvanlar” adlı 10’lu kitap serisi dahilinde 2011 yılında yayınlanmaya başlanmıştır. Her ne kadar haber sahibi kitaba müvekkil Timaş Yayınları’nın başörtüsü konulmak suretiyle değişiklik yaptığını iddia etmişse de söz konusu kitaba ait lisans sözleşmesi uyarınca müvekkilimizin içerikte herhangi bir değişiklik yapma hakkı bulunmamaktadır.

İlgili haber sebebiyle kamuoyunda müvekkilimiz Timaş Yayınları’nın lisanslı ürünler üzerinde değişiklik yaptığı imajı yaratılmış olup müvekkil yayınevi kamuoyuna savunma yapmakla kalmamış anlaşmalı olduğu lisans sahipleri ile ilişkilerini düzeltmek için çaba göstermek zorunda bırakılmıştır. Bu sebeple tüm kamuoyuna duyurulur ki, gerek yurtdışından lisanslı eserler, gerek yayınevi bünyemizde yer alan yazarlarımızın eserlerine ilişkin olarak; müvekkilimiz Timaş Yayınları’nın sözleşmelere aykırılık oluşturacak ne dini ne de siyasi anlamda hiçbir müdahalesi bulunmamaktadır. Dini ve siyasi görüşü ne olursa olsun, sektöründe basın ve yayın etiğine aykırı hareket etmediği ve hiçbir koşulda etmeyeceği imajını yıllardır sürdüren yayınevimizin halen aynı misyonu ilke edinmeye devam ettiği kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.