Binanızda Kimler Oy Kullanacak?

Sizinle aynı hanede oy kullanacak kişiler kimler? Bulunduğunuz binada oturmadığı halde seçmen listesinde o adrese kayıtlı olarak adı bulunanlar var mı? “Korsan oya” ev sahipliği yapıyor olabilir misiniz?

Hatırlanacağı gibi daha önceki seçimlerde “korsan oy” kullanıldığı yönünde söylentiler çıkmış, boş binalarda, boş dairelerde ikamet ettiği beyan edilen kişiler o seçim bölgesinde oy kullanmıştı.

YSK tarafından iddialar kabul edilmediği gibi bu yönde şeffaflığı sağlayacak herhangi bir çalışma da yapılmamıştı.

YSK’nın sahip olduğu teknik imkanlara ve seçmen bilgilerine rağmen bu tarz bir çalışma yapmaması iddiaları ciddiye alan çevrelerden tepki toplamıştı.

YSK’nın Yapmadığını CHP Yaptı

YSK’nın yapmadığı teknik çalışmaya CHP’nin ilgili sayfalarından erişilebiliyor.

CHP’nin oluşturduğu veritabanı üzerinden “hane sorgulama” yapabiliyor ve hanenizde/apartmanınızda kimlerin oy kullanacağını görebiliyorsunuz.

Tek yapmanız gereken TC Kimlik Numaranızı yazdıktan sonra güvenlik kodunu girerek “Getir” butonuna tıklamak. Açılan sorgu sayfasından nerede oy kullanacağınızı, hanenizde ve binanızda kimlerin oy kullanacağını, adları ve daire noları ile birlikte görebilirsiniz.

Eğer hanenizde bulunmadığı halde listede adı çıkanlar olursa bu durumu muhtarlığınızla, YSK ile veya basın kuruluşları ile paylaşabilirsiniz.

Seçim Hane Sorgulama sayfasına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hane Sorgulama Sayfası

Not: Eğer sorgulama sayfası yoğunluktan dolayı açılmazsa daha sonra yeniden deneyebilirsiniz.

SON GELİŞME…

Yüksek Seçim Kurulu, Ankara Seçim Kurulu aracılığıyla CHP’ye gönderdiği yazıda, seçmen kütüklerinin siteden yayınlanmasının sakıncalı olduğunu belirtti; kaldırılmasını istedi.

Son kararı CHP’nin hukukçuları verecek. Alınacak karar YSK’ya bildirilecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.