Bir Deli BİMER’e Bir Taş Atar…

Son zamanlarda basında kendine fazla yer bulamasa da öğretmenleri ve idarecileri bunaltan en önemli konulardan biri MEB’in geçen yıllarda uygulamaya koyduğu ALO 147 ve BİMER şikayet hattı…

Binlerce şikayet ilgili birimlere ulaştırılırken binlerce şikayetin de sırada beklediği belirtiliyor. Her ne kadar MEB kabul etmese de ALO 147‘ye iletilen mesajların %90’ından fazlasının şikayetlerden oluştuğu tahmin ediliyor.

“Veliyi üzeni Ben de Üzerim”

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer “Veliyi üzeni Ben de Üzerim” demiş ve her türlü sorun için ALO 147 yolunu göstermişti. Elbette kısa sürede işin rengi değişmiş ve 147 hattı olur olmaz her türlü şikayetin bildirildiği bir hat durumuna gelmişti.

“Çocuğumun Psikoloji Bozuldu”

Alo 147 hattına her gün yüzlerce şikayet gitmekte. Giden şikayetlerde somut bir durum belirtilemiyorsa da en sık başvurulan ifade “Çocuğumun Psikoloji Bozuldu”…

“Öğretmen bağırmış, çocuğumun psikolojisi bozuldu”,

“çocuğum ödev yapmamış, çocuğum rencide oldu”,

“öğretmen ceza vermiş, çocuğum rezil oldu”…

Bakanlığa ulaşan şikayetler, herhangi bir somutluğu olmasa da ilgili birimlere ve en sonunda da okul idarelerinin önüne gelmekte, idareler öğretmenlerden konuyla ilgili ifade almakta. Müfettişler ise “yukarıdan gelen” her şikayeti cezayla bitirmek gayretiyle kılıçlarını savurmakta.

Zaman zaman isminin gizli kalmasını isteyen “şikayetçilerin” şikayetleri isimsiz olarak kayda geçmekte ve ismi bile belli olmayan fakat “rencide olmuş” öğrencilerle ilgili anlamsız soruşturmalar yürütülmekte.

Alo 147 Yetmez, BİMER Verelim

Alo 147 yerine bir diğer tercih edilen yol da BİMER hattı üzerinden şikayet… BİMER sitesindeki şikayet formunda şikayetçiler “Kimlik Bilgilerimin Saklı Tutulmasını Talep Ediyorum” seçeneğini kullanabildikleri gibi “Kimlik Bilgilerimi Vermeden Başvuru Yapmak İstiyorum” seçeneğiyle de şikayette bulunabilmekte.

İsimli isimsiz her şikayet soruşturulmakta, okullardan müfettiş eksik olmamakta.

“Suçsuzsan Zaten Ortaya Çıkar”

Alo 147 ve BİMER hattı eleştirildiğinde idareci tarafından genellikle “hocam, suçsuzsan zaten ortaya çıkar” ifadeleri kullanılmakta. Şikayet asılsız bile olsa inceleme/soruşturma süresince okula bir kaç kez bu iş için gelen müfettişler, konu hakkında bilgisi olmayanların ortaya attıkları dedikodular, öğretmenlerin moral bozukluğu okullarda huzursuzluğa neden olmakta.

Öğretmenlerin “suçunun” kanıtlanması değil, öğretmenin “suçsuzluğunu” kanıtlaması genel işleyiş olmakta.

Derhal Kaldırılmalı

Öğretmenlerin mutsuzluğu, ALO 147 gibi şikayet hatlarının sorun çözemediği ve hattın amacı dışında kullanıldığı ortadadır.

Eğer telafi edilemez sorunların ortaya çıkması istenmiyorsa, iş yeri ve öğretmen-veli barışının yeniden sağlanması isteniyorsa bu ve benzeri şikayet mekanizması üzerine kurulu her türlü hattın derhal kapatılması ve bundan doğan yıpranmanın hızla telafi edilmesi gerekmektedir.

Kaynak: egitimciyiz.com

3 thoughts on “Bir Deli BİMER’e Bir Taş Atar…

  1. sayın başbakanım size defalarca şikayet etmemize rağmen ne vali ne belediye başkanı ilgilenmedi müsait olduğunuzda Allah rızası için bu Kırıkkale otogarındaki göreve gelmeyen zabıta ve ayakçı sorunu ile ilgilenmenizi rica ediyorum saygılar

  2. “147 öğretmenlerin canını yakıyor, öğretmenler mutsuz” Peki, canı yanan öğrenci ve veliler ne yapacak.
    Birkaç öğretmen aralarında anlaşarak; Şebeke psikolojisi ve mantığı ile çocuğumu yıldırarak okuldan uzaklaşmaya zorluyor. Veli olarak biz ne yapacağız. şikayet edecek herhangi bir kanalımız olmamalı mı?
    Kusura bakmayın ama; Okullar Müdür ve öğretmenlerin çiftliği değil. Çocuklarımızda o kadar ucuz değil.
    Bırakın bu “Öğreciler olmasa okulları ne iyi idare ederiz” mantığını. İşinizi iyi yapmaya gayret edin ve öğretici olmak yerine eğitici olmayı tercih edin.

    1. gerçekten çocuğunuza karşı yapılan bir yanlış davranış varsa, şikayet mercii zaten hep var. önce okul müdürü, okul müdürü çözemezse ilçe milli eğitim müdürlüğü. o da çözemezse kaymakam. o çözemezse il milli eğitim. o çözemezse vali. hepsinin yeri belli yurdu belli. ne demek şikayet edeceğimiz muhatap yok mu? milli eğitim müdürlüğü diye bir kurumun varlığından habersizsin ama 147yi biliyorsun maşallah. işiniz gücünüz işgüzarlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.