Bir Partiye Üyeliğiniz Var mı? Sorgula…

Geçtiğimiz seçimlerde bazı vatandaşlar “tesadüfen” de olsa bazı partilere haberleri olmadan üye yapıldığını öğrenmiş ve bu konu medyada da yer almıştı. Habersiz üyelikler araştırıldığında bazı vatandaşların “sehven” veya “toplu kayıt” şeklinde parti üyesi yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu konudaki şikayetleri dikkate almış ve sıkıntıyı gidermek için Siyasi Parti Üyelik Sorgulama servisini hizmete sokmuştu.

Siyasi Parti Üyelik Sorgulama hizmeti kapsamında T.C. kimlik numaranızla sorgulama yaparak, herhangi bir partiye üye olup olmadığınızı öğrenebiliyorsunuz.

Sorgu sayfasında açılan bölüme TC Kimlik Numaranızı yazarak sorgu işlemini yapabilirsiniz.

Açılan 2. bölümde kimlik doğrulaması için doğrulama sorusunun yanıtlarını verdikten sonra siyasi parti üyelik durumunuzu öğrenmeniz mümkün.

Parti Üyeliği Sorgulama Sayfası

Üyelik Sorgula

Bilgim Dışında Bir Partiye Üye Yapılmışsam…

İsteğiniz dışında kayıt üyesi yapıldığınız partiden istifa etmek için;

• Kayıtlı olduğu Siyasi Partiye başvurarak Parti Genel Merkezinin yazısı üzerine,
• Noter aracılığı ile düzenlenen istifaya ilişkin belgenin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosuna ait (0.312) 425 99 65 – (0.312) 417 33 37 no’lu faksa iletilmesi üzerine,
• İlgilinin şahsen, kimliği ile birlikte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosuna başvurarak istifa dilekçesi vermesi üzerine,
• Devlet memurları için posta yoluyla başvurularda dilekçelerine görev belgelerinin onaylı örneğinin eklenmesi üzerine,
• İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına ilgilinin kimliği ile birlikte şahsen dilekçe ile başvurarak Siyasi Parti üyeliğinin silinmesini talep etmesi üzerine, istifaları işleme alınacaktır.

Dilekçe Örneği İçin Tıklayınız.

Ayrıca haberiniz olmadan bir siyasi partiye üye yapılmış olmanız durumunda, bu usulsüz üyelikle ilgili suç duyurusunda bulunmanız yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.