Bir Sınavın Stresi Yetmedi

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, öğrencileri alt üst eden sınavları yetersiz bulduğunu, bundan sonra bir yerine üç ya da dört sınav yapılacağını açıkladı. YGS’nin üç ya da dörde bölüneceğini belirten Dinçer, öğrencileri sıkıntıya sokan sınavların sayısının arttırılarak sınav stresinin sonlandırılacağını belirtti.

Dinçer “Üniversite sınavlarının yılda bir kere yapılması büyük gerilim yaratıyor. YGS’nin yılda en az üç ya da dört kez yapılması halinde bu gerginlik ortadan kalkar. ÖSYM bir ekip kurdu, çalışıyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, üniversite sınavlarının, yılda bir kere yapılıyor olmasının toplumda büyük bir basınç ve gerilim yarattığını belirterek, “Üniversite sınavlarının yılda birden çok tekrarlanarak yapılabileceği bir ihtimal üzerinde çalışıyoruz. YGS sınavının yılda en az üç ya da dört kez yapılması halinde, bu gerginliğin ortadan kalkacağını düşünüyoruz. ÖSYM bir ekip kurdu, çalışıyor” dedi.

BAŞBAKANI YALANLAYAMADI

Başbakan’ın “Üniversite sınavlarını kaldıracağız” sözlerinin ardından “sınavlar kaldırılmayacak” açıklamaları gelmeye devam ediyor.

Dinçer de Başbakan’ın sözlerinin ardından, sınavlar üzerine kurulu bir eğitim sisteminde sınavların kaldırılamayacağını açıklamak zorunda kaldı.

Ömer Dinçer; “Biz, Sayın Başbakanımızın söylediklerini kendimiz için bir vizyon olarak ele alıyoruz. Bugünden yarına sınavlarla ilgili temel yaklaşımlarımızı değiştirmek sıkıntı yaratabilir. Sınavlara ihtiyaç duymayacağımız bir altyapıyı kurmak zorundayız. ‘Sınavlar kaldırılacak’ ifadesi yanlış sonuçlar doğurabilir. Lise eğitiminden sonra SBS sınavını yapmak gerektiği kanaatindeyiz. Ama bu sınavı öğrenci seçmek için değil, eğitim sisteminin başarısını ölçmek için yapmak lazım.” dedi.

SINAV STRESİNİ SINAVLARI ARTTIRARAK ÇÖZECEĞİZ

Sınav stresi nedeniyle bir öğrencinin hayatını kaybetmesi konusunda da Dinçer, “Böyle hadiselerin olması, çocukların böylesine gergin bir ortamda imtihana giriyor olması bizim sınav sistemlerini gözden geçirmemiz için de gerekçe oluşturuyor” dedi.

Üniversite sınavlarının, yılda bir kere yapılmasının toplumda büyük bir basınç ve gerilim yarattığını söyleyen Dinçer, “Bu sebeple üniversite sınavlarının yılda birden çok tekrarlanarak yapılabileceği bir ihtimal üzerinde çalıştığımızı ifade etmeliyim. Özellikle YGS sınavının yılda en az üç ya da dört kez yapılması halinde bu gerginliğin ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Bunun yapılıp yapılamayacağı ile ilgili altyapı çalışmaları var. ÖSYM ayrıca bir ekip kurdu, çalışıyor” diye konuştu.

İZİNLİ SAYMA

Ömer Dinçer öğrencilerin sınav öncesinde izinli sayılmalarıyla ilgili de bir açıklama yaptı. AKP Hükümeti zamanında uygulamaya konan ve eğitimcilerin büyük tepkisini çeken izin uygulaması artık Dinçer’e göre de büyük bir sıkıntı.

Dinçer, YGS öncesinde öğrencilerin 25 gün izinli sayıldığı uygulama için de “Net bir mesaj vermek istiyorum. Eğitimimizin niteliğini artırmak istiyorsak, öğretmenimizin de, öğrencimizin de sınıfta olması gerekiyor. Gerçek olmayan sağlık raporları veya çocuklarımızın okuldan uzaklaşmalarını temin edecek uygulamaları gözden geçirmek gerekir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.