Böceğe Atatürk İsmi Verilmiş

Atatürk Üniversitesi’nde, yeni bulunan böceklere Atatürk ile padişahların Latince’ye uyarlanmış isimleri verildi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde görev yapan Doç. Dr. Sakine Serap Avgın’ın Mersin’in Erdemli ilçesinde bulduğu yeni bir canlı türüne, üniversiteye atfen ‘Epuraea sutcuimamun Avgın, Lason, Audisio 2012’ ismini vermesi tartışma yaratmış, tepkiler üzerine ismin değiştirilmesine karar verilmişti.

BABASININ ADINI KOYDU

Benzer bir uygulamanın Erzurum Atatürk Üniversitesi‘nde de yürütüldüğü ortaya çıktı.

Müzedeki böceklere isim verirken başta Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan olmak üzere çok sayıda önemli şahıs, şehir isimlerinin kullandığı belirtildi. Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Yıldırım, Atatürk’ün 7, Fatih’in 1, Kanuni’nin 2, Osmanlı ve Türkiye isimlerinin de ikişer böcekte tanımlandığını söyledi.

Çarpıtılacak Bir Konu Değil

Yıldırım “Babamın ölümünden sonra bulduğum ilk böceğe, babamın ismi olan Bahattin’in Latinceye uyarlanmış hali ‘Tiphia bahattini’ ismini verdim. Bir sakınca görmedim. Böcekleri, yeni nesillere konulan yeni isimleri ile aktaracağız. Çarpıtacak yadırganacak bir konu değil” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan “Karafatmaya Atatürk ismi konulamaz. Böcek Atatürk ile özdeşleştirilemez” diyerek tepki gösterdi.

“O PROF’UN TÜRKLÜĞÜNDEN ŞÜPHE EDİYORUM”

CHP İl Başkanı Şahin Cananoğlu ise “Ben o profesörün Türklüğünden şüphe duyarım” diye konuştu. MHP İl Başkanı Zekai Kaya art niyet olduğunu belirtirken Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı Erdal Güzel ise “Kendi ismini versin” dedi.

Türkiye’de bulunup literatüre giren bazı böcek isimleri şöyle: “Pedinpompilus atatuerki (Atatürk’e atfen); Blaesoxipha ataturkia Lehrer (Atatürk’e atfen); Arachnospila Osmana (Osmanlı’ya atfen); Dipogon Sinan (Mimar Sinan’a atfen); Arachnospila valesabnormis anatolica (Anadolu’ya atfen); Tachyagetes konyanus (Konya’ya atfen); Leptochilus palandokenicus (Palandöken’e atfen); Microdynerus erzincanensis (Erzincan’a atfen); Pseudepipona ankarensis (Ankara’ya atfen); Bembecnus urfanensis (Şanlıurfa’ya atfen). -sabah gazetesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.