Çaycuma’da Köy Çocuklarına Ücretsiz Tiyatro

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği, köy ve kasabalarda okuyan 1550 okulöncesi ve ilköğretim birinci kademe öğrencisini ücretsiz olarak tiyatroyla buluşturdu. Samsun Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen, çevre temizliği temalı “Uçan Şemsiye” adlı müzikli-danslı çocuk oyunu, Çaycuma’nın 30 köyünden 1550 çocuk tarafından dört seansta izlendi.

Çaycuma’nın 30 köyünden 1550 çocuk Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde gösterilen “Uçan Şemsiye” adlı, çevre temizliği hakkında bilinçlendiren çocuk tiyatrosunu izledi. Çocukların çoğu ilk defa bir tiyatro oyunu izledi ve hatta ilk defa Çaycuma’ya geldi. İlk kez tiyatro gösterisi izleyen çocuklar heyecanlarını gizleyemedi. Tiyatroyu izleyen çocuklar öğretmenler ve öğrenci velileri, oyunu çok beğendiklerini söyleyerek mutlu bir şekilde Kültür ve Sanat Merkezinden ayrıldılar.

Nebioğlu İlköğretim 2. sınıf öğrencilerinden Hüseyin Akgül, ilk kez tiyatro gösterisi izlediğini söyleyerek “Çok güzeldi, çok beğendim. Yerlere çöp atmamamız gerektiğini öğrendim” dedi.

Gösteriyi izlemeye gelen okullar arasında Nebioğlu İlköğretim Okulu sınıf öğretmenlerinden Nermin Demir ise; “ ilçemizde böyle bir etkinliğin düzenlenmesi öğrencilerimiz açısından çok iyi bir durum. Sosyal kültürel aktiviteler açısından değerlendirdiğimizde öğrencilerimize eğitim ve öğretim hayatından bu tür etkinliklerin katkısı çok büyük. Ayrıca öğrencilerimiz ilk kez bir tiyatro gösterisi izlediler. Bu açıdan baktığımızda önemi çok büyük. Bu etkinliği gerçekleştirenlere ve bu etkinlikte emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, tiyatro gösterisi ile ilgili şunları söyledi: “30 köyden 1550 öğrenci bu gün burada 4 seansta oyunu izlediler. Öğretmenlerimizden, öğrenci velilerimizden ve çocuklarımızdan çok olumlu tepkiler aldık. Sendika olarak böyle aktivitelere devam edeceğiz. Sendikamız; tiyatro, sinema, satranç turnuvası, uçurtma şenliği gibi etkinliklerin yanı sıra bilimsel yayın ve kitaplar ile ülkemizin saygın yazarlarının çocuklarımız ve gençlerimizle buluşması gibi birçok sosyal ve kültürel etkinlikte Çaycuma’da önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Özellikle sosyal ve kültürel etkinliklerin oldukça uzağında olan köy ve kasabalarda okuyan çocukların ilk kez tiyatroyla buluşması  coşku ve heyecanımızı daha da artırdı”

Tiyatro oyununda da “Devol” rolündeki Eyüp Gülmez ise; “4 seans çocuklarla beraberdik. 1550 cıvıl cıvıl neşeli çocuklar vardı. Güzel bir Anadolu kasabasındayız yine, çok yerler geziyoruz. Oyunumuzun ana teması çocuklarımıza çevre temizliğini aşılamak. Ben de bu oyunda Devol karakterini yani ortalığı kirleten, yerlere çöp atan ve çocukların oyun alanını daraltan kişiliği canlandırıyorum. Daha sonra pişman oluyorum ve onların arasına dönmek için özür diliyorum. Çocuklara bu şekilde çevre temizliğini aşılamaya çalışıyoruz. Çaycuma güzel bir yer. Bizi burada sağ olsun Eğitim Sen ağırladı.” dedi

Köy Enstitülerinin Kuruluşu Çaycuma’da Kokteyle Kutlanacak

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği, Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 72. yılını 27 Mayıs Pazar günü saat 14.30’da Çaycuma Nehir Otel’de kokteylli bir programla kutlayacak. Köy Enstitüleri’nin kuruluş günü olan 17 Nisan tarihinde yapılması planlan kokteyl etkinliği 6 Nisan’da Çaycuma’da yaşanan köprü yıkılması felaketi nedeniyle ertelenmişti.

Eğitim Sen olarak Köy Enstitülerinin aydınlanmacı anlayışını sahiplendiklerini belirten Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, yapılacak etkinlikle Köy Enstitüsü, Öğretmen Okulu,  Eğitim Enstitüsü mezunlarıyla Eğitim Fakültesi mezunu öğretmenleri bir araya getireceklerini söyledi. Açılış konuşmasıyla başlayacak olan etkinlik, Fırat Kılav türkü dinletisiyle devam edecek Ücretsiz yapılacak olan etkinliğe TÖB-DER Çaycuma Şube Başkanlığı yapan Hüseyin Erbay başta olmak üzere çok sayıda emekli öğretmen davet edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.