CCleaner İle Bilgisayar Temizliği

İnternette bir çok program “sihirli” şekilde bilgisayarınızı hızlandıracağını iddia eder. Hepsi yalan-dolandır, asıl mucizevi çözüm yazımızda ;)

Bazı bakım programları bilgisayarınızın durumunda kısmi iyileşme sağlasa da taahhüt edilen performans maalesef bilgisayarınızın donanımından bağımsız bir şey değildir. Bu programlar sadece bilgisayarınızı, sunabileceği en iyi performansla kullanmanızı sağlamaya çalışır.

Uzun süreli kullanımla birlikte kurulup kaldırılan programlardan ve web sayfalarından kalan artık/çöp dosyalar zamanla bilgisayarınızın mevcut performansını etkilemeye başlar.

Bilgisayarınız için en yararlı şey bu artık/çöp dosyaları temizlemek olacaktır.

Bu işi yapan bir çok ücretli/ücretsiz seçenek mevcut olmasına rağmen çoğu kişi için en temel çözüm CCleaner adlı ücretsiz program olmakta.

CCleaner, web tarayıcılarının geçici dosyalarından tutun da, kayıt defteri (registry) girdilerine ve üçüncü parti yazılımlara kadar birçok gereksiz veriyi bilgisayarınızdan temizleyerek sistemin daha sorunsuz, hızlı çalışmasını sağlayan ücretsiz ve Türkçe dil desteği de veren bir yazılımdır.

Kurulumu oldukça basittir. Temel kurulum seçenekleriyle “ileri” diyerek kurulumu Türkçe olarak kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

ARTIK / ÇÖP TEMİZLİĞİ

Kurulumdan sonra hiç bir ayarı değiştirmeden (pc’nin durumuna bağlı olarak bir süre bekleyince aktif hale geçebilen) “Temizliğe Başla” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Korkmayın, CCleaner bilgisayarınız için gerekli olan hiç bir dosyayı silmeyecektir.

ccleaner-1

Tarama işlemi başka bir işlem yapmanıza gerek kalmadan gerekli çöp temizliğini yapacaktır. Temizlik sırasında tam temizlik için web tarayıcınızı kapatmanız istenebilir, dilerseniz açık web sayfalarını kapatıp işleme devam edebilirsiniz.

Bu bölümdeki temizlik işleminden sonra, CCleaner’ın sisteminizden kaç MB’lik dosya sildiğini görünce bu işlemden siz de memnun kalacaksınız.

KAYIT DEFTERİ TEMİZLİĞİ

İkinci temizlik işlemi ise, bilgisayarımızın kayıt defterinde yapılacak temizliktir. Kayıt defterinde yapılacak temizlik de bilgisayarımız için yararlı olacaktır.

Numaralarla gösterilmiş bölümlere sırasıyla tıklayarak tarama işlemini tamamlayabilirsiniz.

ccleaner-2

4 numara ile gösterilen alana kayıt defteri yedeklemek isteyip istemediğiniz sorulacaktır, hayır diyerek geçebilirsiniz.

4 numaralı bölümü geçtiğinizde son adım “Seçili tüm sorunları çöz” butonu ile temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz.

ccleaner-3

İşlem tamamlandıysa programı kapatabilirsiniz.

Bu işlemi sık sık yapmanızda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Kullanım yoğunluğunuza göre hergün ya da haftada bir temizlik yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızda uzun zamandır bu tarz bir temizlik işlemi yapmamışsanız bilgisayarınızın önceki ve son hali arasındaki farkı hissedeceksiniz.

Not: CCleaner, şifre ile girilen sitelerdeki oturum bilgilerini depolayan (çerez) dosyaları da temizleyeceği için temizlik işleminden sonra Facebook, Twitter, email gibi sayfalara yeniden parolanızla giriş yapmanız gerekecektir.

CCleaner Programını indirebilirsiniz.

CClaner Download

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.