Cumhuriyeti Savunacaksam Ben Savunurum

Rektör öğrencileri okuldan atmakla tehdit etti, “burası benim üniversitem, slogan atarsanız kimliklerinizi toplarım, üniversiteden atarım hepinizi” dedi. Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Bülent Arınç’ın geçtiğimiz günlerde CBÜ’yü ziyareti öncesinde, AKP’yi protesto etmek isteyen öğrencilere, “Atatürk’ten görev falan alamazsınız, ben size Cumhuriyet’i savunmak için görev vermedim” dedi.

Celal Bayar Üniversitesi‘nin web sitesinde ise rektörün sözlerinin aksine “Atatürk gençliğinin çağdaş, mutlu ve öncü üniversitesi” sloganı yer almakta.

Web sayfasındaki “Atatürk” bölümünde ise Atatürk’ün “Her şeye rağmen muhakkak bir aydınlığa doğru yürümekteyiz. Bende bu inancı yaşatan kuvvet yalnız azim memleket ve millet hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıkları, ahlaksızlıkları, şarlatanları içinde, sırf vatan ve hakikat aşkı ile ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik gördüğümdür.” (1918) sözleri yer alıyor.

Rektöre derdini anlatmaya çalışan öğrenciler rektör tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti. Kameralar önündeki tavırlarıyla öğrencileri üniversitede istemediğini açıkça ortaya koyan rektör ile öğrenciler arasında şu diyaloglar geçmişti:

“Sizler Atatürk’ten görev alamazsınız. Cumhuriyeti savunacaksam ben savunurum. Ben burada rektörüm. Size kalmaz bunu savunmak. Ben, size cumhuriyeti savunmak için görev vermedim. Net bir şey söylüyorum size. Siyasi slogan atarsanız. Kimliklerinizi toplarım.

Üniversiteden atarım hepinizi. Hemen dağılıyorsunuz. Burası benim ve hepinizin üniversitesi. Burada slogan atamazsınız. Eğer atarsanız emniyet görevlileri kimliklerinizi toplayacak”

Protestocu gençleri tehdit eden ve “burası benim üniversitem, atarım hepinizi” diyen rektöre tepkiler ise dinmiyor.

Rektöre önerimiz; “üniversitesinin” internet sitesine girmesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlikle ilgili sözlerini okuması, üniversitelerin kimsenin malı olmadığını biran önce anlamasıdır.

http://www.bayar.edu.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.