Denizli MEM’den Norm Fazlası Uygulaması

Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü, norm fazlası durumundaki sınıf öğretmenleri için “ilginç” bir karara imza attı.

Norm fazlası öğretmenin, okutmakta olduğu sınıfı bırakacak olmasından dolayı çocukların ve velilerin tedirginlik yaşamaması için “sadece 4 ve 5. sınıf öğretmenlerinin” norm fazlası sayılmasına karar verildi.

Sadece 4 ve 5. sınıfı okutup 1. sınıfa dönecek olan öğretmenlerin puan üstünlüğüne göre norm değerlendirmesine alınmasını isteyen Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü, bu uygulama ile mevcut mevzuata aykırı bir iş yapmış oldu.

İlgili mevzuat “… hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir.” demekte.

ADANA MEM’DE DE FARKLI UYGULAMA

Geçtiğimiz günlerde Adana MEM’de norm fazlası sınıf öğretmenlerini “eritmek” için, sınıf öğretmenlerini anaokulu öğretmeni olarak görevlendireceğini açıklamıştı.

Hem mevzuata aykırı hem de birbirinden farklı uygulamalar iller arasında farklara neden olacak ve mağduriyet doğuran her uygulama başlıbaşına birer dava konusu olacaktır. Bakanlık bir an önce olaya el atmazsa okulların açılmasıyla birlikte bakanlığı bekleyen bir çok soruna bir de bu durumlar eklenecektir.

2 thoughts on “Denizli MEM’den Norm Fazlası Uygulaması

  1. denizli meb 903/28639 sayı ve 06/09/2012 tarihli valilik oluruyla aldıkları kararı kendileri bozdular.madem bozacaktınız nie aldınız ki?

  2. denizli milli eğitim en doğrusunu yaptığına inanıyorum. ben de gecen yıl 1,sınıf okuttum bu yıl 2,sınıfı okutmaya hazırlık yaparken hizmet puanı bizden fazla öğretmen arkadaşlar sınıf almak istediklerini idareye bildirmişler. bu davranış kesinlikle ahlaki değil ben olsamda başka birileri için ve özellikle öğrenciler için çook yanlış bir uygulama bu hatalardan dönülmeli ve norm fazlalığı tüm öğretmenler için böyle olmalı görüşündeyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.