Dershane de, Dönüşüm de Yanlış

Dershanelerin dünya eğitim sistemine Türkiye’nin bir hediyesi olduğunu belirten Prof. Dr. Üstün Dökmen, dershanelerin özel okula dönüştürülmesinin de yanlış olacağını savundu.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üstün Dökmen, “Dershaneler, dünya eğitim sistemine Türkiye’nin bir hediyesi. 1,5 milyon genci okula, koleje gönderiyorsunuz, aynı genci olduğu gibi bir de dershaneye gönderiyorsunuz. Olacak iş değil” dedi.

“Karışık bir kafayla yönetiliyor”

Antalya’da düzenlenen Türkiye Özel Okullar Birliği 13. Geleneksel Eğitim Sempozyumu’na katılan Dökmen, yaptığı açıklamada, Türk eğitim sisteminin 1950′li yıllardan bu yana “karışık bir kafayla” yönetildiğini savundu. 1970′li yıllardan bu yana var olan dershanelerin hiç gerek yokken ortaya çıktığını ifade eden Dökmen, dünyada var olmayan bir kavramın Türkiye’de ciddi bir potansiyele sahip olduğunu kaydetti.

Dünyanın aklına gelmeyen bir uygulamanın Türkiye tarafından geliştirildiğine işaret eden Dökmen, “Dershaneler, dünya eğitim sistemine Türkiye’nin bir hediyesi. 1,5 milyon genci okula, koleje gönderiyorsunuz, aynı genci olduğu gibi bir de dershaneye gönderiyorsunuz. Olacak iş değil. Bir de bu çocuklara özel ders veriyorsunuz” diye konuştu.

“Yanlışı yanlışla düzeltmek büyük bir felaket olur”

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesinin de yanlış olacağını savunan Dökmen, bazı dershanelerin apartman katlarında hizmet verdiğini, okulların ise belirli kriterleri olması gerektiğini vurguladı. Dökmen, “Yanlışı yanlışla düzeltmek büyük bir felaket olur. İsteyen evinin bir katında okul açabilir. 70′lerden bu yana eğitim sistemimizde ciddi bir sıkıntı var” ifadelerini kullandı. – Kaynak: sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.