Dershanelere Özel Okul Kıyağı

MEB, dershanelerin “kıyak” özel okullara dönüştürülme çalışmalarına başladı. Dershane – sınav odaklı eğitim sistemi bahane edilerek girişilen bu çalışma büyük sermaye sahibi dershaneleri mutlu edeceğe benziyor.

Büyük dershane gruplarının yıllardır özlemi olan özel okula dönüşme hayali gerçekleşirken rakip “küçük” dershanelerin de piyasadan temizlenmesinin doğuracağı sonuçlar merakla takip edilmekte.

Her yıl ölçme araçlarını değiştirip yeni sınav sistemleri geliştiren, bir sınav yerine 3-5 sınav getiren bakanlığın “sınava dayalı eğitime karşıyız” demesi eğitimciler tarafından gerçekçi bulunmamakta. Sınavın doğal sonucu olarak dershanelerin gelişmesinin de son 10 yıla dayanması, dershanelerin kaldırılması önerisindeki samimiyetin sorgulanmasına neden olmakta.

Bir kaç yıldır hükümetin gündeminde olmasına rağmen bir türlü hayata geçirilemeyen “özel okul” dönüşümlerinin önümüzdeki öğretim yılına yetiştirilmesi hedeflenmekte.

BAZI ŞARTLAR OLACAK

MEB’in, özel okula dönüşecek dershaneler için bazı şartlar dile getirdiği bilinmekteydi. Bu şartları yerine getirmesi için süre verilen dershane sahiplerine devlet imkanları sonuna kadar sunulacak.

Devlet okulları çeşitli imkansızlıklarla boğuşurken dershanelerin özel okula dönüşmesi için sunulacak maddi imkanlar eğitimciler tarafından tepkiyle karşılanmakta.

DESTEĞİN SONU YOK!

Özel okul olmak isteyenlere arsa tahsisi, çeşitli hibe destekler, kolay ödemeli kredi, %5’i devlet tarafından karşılanacak teşvik kredileri, vergi muafiyeti, öğrenci ücretlerinin devlet tarafından karşılanması gibi imkanlar sunulacak.

Uygulamanın tepki toplamaması için özel okullara öncelikle “maddi durumu olmayan, başarılı öğrencilerin” gönderilmesi, ilerleyen yıllarda özel okul kontenjanlarının kademeli olarak doldurulması bekleniyor.

Alım gücünün düşmesiyle birlikte boş kalan özel okul kontenjanlarının devlet eliyle doldurulması özel okulların da iştahını kabartmakta.

DEVLET OKULU İŞLEVSİZLEŞECEK

Tüm kamu alanlarından kademeli olarak çekilmeye çalışan hükümetin, donanımlı özel okullar karşısında işlevsizleşen ve kaosa terkedilen devlet okullarını kapatma noktasına geleceği, devletin eğitimden elini çekeceği düşünülüyor.

ATAMADIKLARINA ÖZEL OKUL YOLU

Bakanlığın atamadığı öğretmenlere “özel okulda çalışın” diyeceği, bu sayede özel okullara “ucuz iş gücü” sağlamayı planladığı da dile getirilmekte.

 

İlgili bir haber –> Ömer Dinçer Neden Milli Eğitim Bakanı Oldu?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.