E-okul Hatalı mı Çalışıyor?

E-okul sistemi bazı aileleri mağdur etti. Anne-babalar, elektronik sistem üzerinden otomatik olarak kaydı yapılan çocuklarının uzak mahallelere gönderildiğini söylüyor.

Çocuklarını kendi mahallelerinde okutmak isteyen veliler, yakın çevrede okul varken servis kullanmaya mecbur edilmelerine tepki gösteriyor. E-okul sistemi üzerinden çocuklarının kaydı otomatik olarak yapılan veliler, sistemin hata yaptığını ileri sürüyor.

Evine 80-100 metre mesafedeki okula çocuğunu yazdıramayan anne-babalar, başka mahallelerdeki okullara yönlendiriliyor.

OKUL TÜRLERİ DEĞİŞTİ

Zorunlu eğitim sisteminin hayata geçmesiyle birlikte bazı okullar ortaokul, bazıları da ilkokul olarak değiştirildi. Yeni sisteme göre okul çağına gelen her çocuk, e-okul sistemi üzerinden 1. sınıfa otomatik olarak kaydedildi.

E-okul sistemi, öğrenciyi Ulusal Adres Veri Tabanı‘ndaki adres bilgilerine göre en yakın ilköğretim okuluna kaydediyor. Ancak bazı veliler, ikamet ettiği adrese yakın okul varken başka mahallelerdeki okullara yönlendirildiklerini söylüyor. Bazı okullar, birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki adreste ikamet eden öğrencilerin kaydını kabul etmezken 3-5 kilometre uzaklıktaki başka mahallelerden kayıt yapıyor.

KAYITTA İNİSİYATİF KULLANILIYOR

Kimi muhtarlar ise ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görevli bazı şube müdürlerinin sistem üzerinde inisiyatif kullanarak değişiklik yaptığını iddia ediyor.

Veliler ise bu şekilde servise mecbur edildiklerini, eğer yanlışlık düzeltilmezse servis ücretinin karşılanması gerektiğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.